Започват училище с час и 15 минути по-късно, учат същото

...
Започват училище с час и 15 минути по-късно, учат същото
Коментари Харесай

По-късен старт на часовете: Защо е по-добре

Започват учебно заведение с час и 15 минути по-късно, учат същото за по-малко време и се усещат по-добре от преди: двайсетина учебни заведения в Дания тестват по-късен старт на часовете. И всички са доста удовлетворени, написа Deutsche Welle. Какви са преимуществата?

За 13-годишната Лина от Копенхаген от година насам будилникът звъни по-късно - седмокласничката към този момент стартира учебно заведение не в 8:00, а в 9:15 часа. И тя не е единствената.

В нейното учебно заведение класовете от седми до девети тестват по-късен начален час на образователните занятия. Лина и множеството ѝ съученици са възхитени: " Чудесно е, че уроците стартират по-късно, тъй като по този начин можем да поспим малко повече. Мисля, че това ме прави по-концентрирана, а по този начин узнавам повече ", споделя ученичката пред немската социална медия АРД.

" По-малко стрес и нерви "

Не единствено учениците са удовлетворени от новата идея. Директорът на учебното заведение Кенет Халгрен споделя, че преди, когато учебното заведение е започвало по-рано, в първия час младежите са участвали единствено физически - мозъците им още са спели. За преподавателите това е било доста изтощително, твърди шефът, представен от немската медия.
Днес е друго: " Учениците са доста по-отпочинали, когато идват на учебно заведение - не са уплашени, изтощени и намръщени. Разговарят между тях по-интензивно и са в положително въодушевление. А това прави и образователните занятия по-приятни ", споделя Халгрен.
Общо двайсетина учебни заведения в Дания опитват с по-късния старт на часовете. Те аргументират с проучвания, съгласно които хормоналният баланс при младежите е подобен, че заран просто им би трябвало повече време да се разсънят.

Ролята на кортизола

Изследователката Катрин Вимелман от Центъра за детско здраве в Копенхаген изяснява: " Преди да се събудим, отделяме кортизол, именуван още хормон на напрежението, който ни разсънва и ни приготвя за деня. При младежите този хормон се освобождава по-късно ". Изводът: мозъкът на подрастващите действа по-добре, когато интензивността му стартира по-късно денем.

Въпреки че стартират с час и 15 минути по-късно, часовете завършват по същото време, както и преди, изяснява шефът Кенет Халгрен. Двама учители поемат уроците, като по този начин учениците научават същите неща, само че за по-малко време. От това са удовлетворени и децата, и учителите, и родителите, се споделя по-нататък в репортажа на АРД. " Нашите изследвания демонстрират, че не се учи по-малко в следствие от скъсеното време на образователните занятия. А учениците се усещат доста по-добре, което за нас е най-важното в тази ситуация ", споделя учебният шеф.

Експериментът в неговото учебно заведение е вероятен, тъй като става дума за частно образователно заведение. На държавните учебни заведения в Дания не им е разрешено да редуцират образователния ден просто по този начин. От тази образователна година обаче няколко държавни учебни заведения също тестват по-късния начален час на часовете.

В началото е имало и обезпокоени родители, признава учебният шеф Кенет Халгрен. Те се страхували, че защото потеглят рано за работа, децата им ще би трябвало да се оправят заран сами за учебно заведение. Кенет Халгрен обаче вижда в това нещо позитивно - съгласно него по този начин подрастващите се учат на автономия.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР