Започва цялостна подмяна на водопроводната мрежа в русенското село Брестовица

...
Започва цялостна подмяна на водопроводната мрежа в русенското село Брестовица
Коментари Харесай

Мащабна подмяна на критични участъци по водопроводната мрежа в Борово и Бяла

Започва цялостна замяна на водопроводната мрежа в русенското село Брестовица от идната седмица, заяви регионалният шеф Драгомир Драганов, който се срещна с кмета на община Борово Валентин Панайотов и ръководителя на Общинския съвет Пламен Симеонов.

Срещата идва на фона на проблемите с водоподаването в няколко обитаеми места от общините Борово и Бяла, които се дължат на мощно амортизираната водопроводна мрежа, по която загубите тук-там надвишават 80%, а също и заради продължителното засушаване.

В Брестовица ще бъдат сменени всички тръби, които са с обща дължина от близо 6.5 км. Проектът е на приблизителна стойност от 2.5 млн. лева и би трябвало да завърши за по-малко от година. " Този план е включен в Инвестиционната стратегия за общински обекти на Община Борово към Закона за държавния бюджет, имаме подписан контракт с Министерството на районното развиване и благоустройството и подписано съглашение, както и искане за предплатено заплащане, само че към момента не е преведена и една стотинка. Това е отпреди година и половина. В момента чакаме заплащане. Въпреки това Общината стартира сама плана “, разяснява Панайотов. Припомняме, че откогато Панайотов е кмет на община Борово всички централни водопроводи са сменени, а тези в селата на повече от 80%. Същевременно с помощта на него и екипа му в самия град Борово водопроводната мрежа е напълно сменена. Средствата за тези поправки са били обезпечени по разнообразни стратегии, като те включват европейско, национално и лично финансиране. По думите на Панайотов всичко това подсигурява естественото водоподаване в община Борово. Същевременно в идващите две седмици следва привършване на ремонт на 1.3 км. от водопровода сред Волово и Брестовица от страна на ВиК сдружението в Русе. Преди две години беше построена софтуерна връзка за различно подаване на вода от помпената станция във Волово, която се отваря при дефицит от личния водоизточник. На процедура по този начин се обезпечава по-голямо водоподаване за Брестовица.

Колкото до Бяла, то в село Босилковци е в ход реконструкцията на 3.4 км. от вътрешната водопроводна мрежа, сподели кметът Димитър Славов. Той добави, че в границите на идващите месец – два ремонтните действия ще бъдат изцяло приключени и новите тръби ще бъдат въведени в употреба.

Проектът е на стойност от към 1.2 милиона лв. с Данък добавена стойност и също се извършва по Инвестиционната стратегия за общински обекти към Закона за държавния бюджет. Изградено е и различно водоснабдяване от помпената станция в Пейчиново, което покрива потреблението на вода в почивните и празничните дни, когато по традиция то е по-високо. Същевременно през последните три години са сменени близо 1.7 км. водопроводна мрежа в самото село, както и външен тръбопровод с дължина 300 метра от софтуерната връзка с помпената станция. В множеството от другите обитаеми места водопроводната мрежа също е сменена. В селата Бистренци и Дряновец са сменени надлежно към 2 и 1 км., като в Дряновец е заменен основният тръбопровод. За повишение надеждността на водоснабдяването на Копривец е сменен част от напорния и хранителния тръбопровод. Предстои правене на капиталов план и търсене на финансиране за замяна на довеждащия тръбопровод от станцията в Батин до Пейчиново, който обаче е с дължина от 10 км. Така ще се обезпечи и безпроблемно водоподаване за село Пейчиново.

Същевременно в тези обитаеми места е въведена краткотрайна възбрана за използването на питейната вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици, коли, балкони, пълнене на басейни и пране на килими. Ограниченията ще бъде до момента в който се възвърне дебита на водоизточниците. В района имаме задоволителен разполагаем наличен воден запас, само че териториалното му систематизиране е неравномерно, изясни Драганов. Областният шеф е безапелационен, че при нужда могат да се включат спомагателни водоизточници, които да подсигуряват зареждането с вода в най-проблемните сектори. Припомняме, че зареждането с питейна и битова вода в област Русе се реализира чрез построени кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не посредством водоподаване от язовирите. Важно е да е означи, че от " ВиК “ ООД – Русе спомагат на Общинските администрации посредством правене на механически задачи за планиране на реорганизация на водопроводните мрежи.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР