Лавров: Западът търси начин да даде кратка почивка на Украйна, а не да постигне мир
Западните водачи, говорейки за нуждата от договаряния за Украйна, всъщност оферират пауза във военните дейности, с цел да дадат на Киев опция да си отдъхне, съобщи съветският външен министър Сергей Лавров в изявление за предаването " Голямата игра " по Първи канал на съветската телевизия. Според него известна смяна в обществената им изразителност не значи, че те са подготвени да трансформират политиката си по отношение на Русия.
В изявление за предаването " Голямата игра " на Първи канал Лавров напомни, че по време на визитата си в Ню Йорк през април се е срещнал там с група американски политически анализатори, измежду които са били ръководителят на Съвета за интернационалните връзки Ричард Хаас и различен почитан чиновник на Съвета - Чарлз Купчан.
" Има единствено една смяна и аз чух тази позиция още напролет, когато бях в Ню Йорк. Там председателствахме Съвета за сигурност на Организация на обединените нации и се срещнах с група политолози, измежду които Ричард Хаас, Чарлз Купчин. По някаква причина тогава всички взеха решение, че тази среща е била загадка, като че ли този контакт е бил употребен като канал, нищо сходно, постоянно се срещах с политолози, когато бях в Ню Йорк. Този път също желаех това и те се съгласиха. Тогава Ричард Хаас и 5-6 души към него ми споделиха тази концепция: " да, евентуално би трябвало да сключим мир (с Украйна) в този момент, тъй като нито една от страните не може да завоюва ".
Лавров добави, че съгласно американските политолози Русия и Украйна би трябвало " да сключат мир за някакъв интервал, да се спогодят за този интервал, да оставят всичко по този начин, както е, и след известно време да възобновят военните дейности ".
" Те не се притесняваха да кажат, че Украйна се нуждае от време, с цел да възвърне своите ресурси от военно съоръжение, ракети и другите материали за водене на война. Това беше през април. Сега западните водачи намерено приказват за това, предлагайки тъкмо това. И ясно декларират, че това няма да бъде завършек на спора, а пауза, сходна на тази, от която Западът се нуждаеше при споразуменията от Минск.
" Същата тактичност в този момент се промъква в диалозите, които водят нашите западни сътрудници, само че те не ги водят с нас, а през медиите ", сподели министърът.
Лавров сподели, че такива оферти се чуват и по публични канали: " И то по сериозен метод - имаше няколко апела. На срещата (на шефовете на съветското и американското разузнаване) Наришкин-Бърнс в Турция не прозвуча нищо ново. Промяната на описа не трансформира същността на западната политика. Те към момента считат Русия за съперник, за опасност ", заключи Лавров.
Източник " Гласове "