Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в предаването Добро утро, България

...
Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в предаването Добро утро, България
Коментари Харесай

Ирена Георгиева, зам.- минитър на туризма: До 15 ноември е удължена Програмата за подпомагане на украински бежанци

Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в предаването " Добро утро, България " на  Радио " Фокус ".    

Какво реши страната за настаняването на украински бежанци по родните хотели?  

Напрежение имаше измежду хотелиери поради неналичието на изясненост дали ще бъде удължена програмата за настаняване на украински бежанци у нас. Българският хелзинкски комитет даже прикани държавното управление за незабавно решение и предизвести за идна филантропична рецесия. Действията на Министерски съвет бяха налице. Вчера беше взето решение за продължение на помощта за бежанците от Украйна. Темата ще разясняваме в идващите минути със заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева.

Водещ: Г-жо Георгиева, удължихте помощта за бежанците от Украйна. Това ли беше най-хубавият вид?  

Ирена Георгиева: Всъщност програмата в действителност е удължена за две седмици на практика – от 1 до 15 ноември. След обсъждане и преценка на обстановката, в това число и опциите финансови запаси, краткотрайната оперативна група към Националния съвет по миграция, граници, убежища и интеграция реши, че това е разновидността, който предложи на Министерски съвет, и надлежно той бе признат. Дали е най-хубавият вид – това е най-хубавият вероятен вид. След близо какъв брой месеца – от 1 март до 31 октомври, стратегия, в която украинските бежанци бяха подкрепени мисля, че много обилно от страна на нашата страна, в началото с стратегия от 40 лв. дневно, в следствие – с стратегия 10 лв. за настаняване и 15 лв. за настаняване с изхранване, към този миг това е най-хубавият вероятен вид. Програмата е удължена до 15 ноември с вчерашното решение на Министерския съвет. 

Водещ: Да. Хотелиерите обаче знаете, че недоволстваха много. Те считат, че има някаква несигурност в тези помощи. Ето в този момент те чакат, чакат си парите от Европа. 

Ирена Георгиева: Така. Само дано да кажа: в действителност Министерство на туризма управлява реализирането на тази стратегия и по силата на този ангажимент – и разплащането с хотелиерите. Действително ние използваме неусвоени европейски средства по стратегиите, приключили през 2020 година – това са стратегии " Добро ръководство “, " Околна среда “, " Иновации и конкурентоспособност “ и " Човешки запаси “. Но в действителност процедурата, по която ние получаваме европейските стратегии, е по-сложна и по-дълга и де факто ние разплащайки се с хотелиерите, авансираме със средства от националния бюджет. Към този миг по стратегиите, двете, които започнаха – едната на 1 март, другата на 1 юни, сме разплатили близо 187 милиона средства. Де факто сме договорили с цитираните от мен оперативни стратегии все още 133 милиона, които несъмнено, ще възстановим, ще върнем на националния бюджет, само че тяхната процедура по финансирането не е толкоз бърза и не е толкоз лесна. Така че не става дума за несигурност, става дума за време. За страдание, би трябвало да прикани хотелиерите към самообладание. На тях ще им бъдат изплатени всички дължими средства, само че в последна сметка след изискуемите и налагащи се инспекции и контроли по всички благоприятни условия, с които се задължаваме това да вършим по силата на преди признатите решения на Министерския съвет.  

Водещ: Това какъв интервал може да обхване, тези инспекции може би какъв период ще имат? 



Ирена Георгиева:
Всъщност това, което вършим сега, и допускам, че всеки миг – дори от през вчерашния ден хотелиерите са почнали да получават известия посредством тази система, по която аплайват. Правим цялостен обзор на първата стратегия, тази, която стартира на 1 март и приключи на 31 май, с цел да можем да доплатим всички нощувки, за които те претендират, а все още по силата на противоречие на другите описи не са платени. Ще има опция всеки да изрази своята рекламация за това какво не е платено, да потвърди, че в действителност са нощували при тях украински бежанци и ние да можем да се разплатим. Така че планираме това да се случи в най-бързи периоди. Ние сме платили до месец септември в това число, както споделих, започваме обзор на заплащанията за първата стратегия, след което ще постъпим по същия метод и с тази стратегия, която през вчерашния ден Министерският съвет удължи с две седмици. Така че във времето даже това да се случи до края на бюджетната година, а вие знаете, че бюджетната година приключва в средата на месец декември, само че хайде, няма да чакаме този период – ще бъде до края на месец ноември, всичко дължимо ще бъде платено, в случай че несъмнено, имат твърди доказателства за пренощували на украински жители, бежанци от войната в Украйна, респективно признати от съответните хотелиери. Проверката не е по никакъв начин лесна. Сверяваме с няколко източника на първична информация.  

Водещ: Със сигурност, да. В какъв брой градове текат такива инспекции, можем ли да кажем? 

Ирена Георгиева: Всъщност ние ще пожелаеме информация от всички хотели, които са декларирали присъединяване в програмата, т.е. това са хотелите по Черноморието, това са хотели навътре в страната, които са настанявали украински бежанци. Не единствено хотели, а и държавни и общински бази – това са всички, които до този миг от 1 март тази година са взели участие в програмата. 

Водещ: Г-жо Георгиева, има ли някаква смяна при настаняването на бежанците за зимния интервал? Колко бази ще има, къде ще бъдат настанявани? 

Ирена Георгиева: Да, това е в действителност бих споделила един значителен миг в решението на Министерски съвет, което беше признато през вчерашния ден. Дори в тези две седмици, с които ние удължихме настоящата стратегия, настаняването ще бъде единствено в общински и държавни бази и съгласно нова стратегия, която сега се обмисля след 15 ноември на практика, то 16 ноември нататък, настаняването на украинските бежанци ще бъде единствено в държавни и общински бази. Преценката е, че има опция това да се случи, тъй като страната ще поеме напълно грижата за нуждаещите се украински бежанци. 

Водещ: В същото време, знаете, неправителствени организации се оповестиха против финансирането на частния бизнес от държавния бюджет. Може би и това е повода – по този начин ли е? 

Ирена Георгиева: Ами какво да ви кажа, в действителност да – неправителствените организации, несъмнено, имат право на своето мнение. От държавния бюджет все още аз споделих, че фактически е авансирано финансирането на програмата, само че парите ще бъдат възобновени посредством получените европейски средства. Всъщност задачата е да се откри най-хубавия метод и опция за места, където действително ще се създадат  възможности за интеграция на украинските жители. Сами разбирате, че по Черноморието, изключително в комплексите през зимния сезон, това е доста мъчно да се случи. Един " Слънчев бряг “ мъчно може да реализира, да даде здравна помощ да вземем за пример. Също по този начин опцията за присъединяване в просветителния развой, детски градини и учебни заведения за децата е съвсем неосъществим. Така че държавните бази са положителното място за тази /…/ 

Водещ: С какъв брой държавни бази разполагаме, в случай че мога по този начин да попитам? 

Ирена Георгиева: Практически държавни бази има над 8000, доколкото знам. Всъщност те са държавни, общински, като брой са задоволителни. Въпросът е, че не всички са в най-хубавото допустимо положение за приемане на посетители, т.е. за приемане на хора, които могат да бъдат настанени. Но в действителност преценката се базира точно на тези бази, които имат условия да осъществят настаняване.  

Водещ: От 8000 какъв брой са такива, които имат условия? 

Ирена Георгиева: Поне 5000. 

Водещ: Но както споделям, знаете ли, с всички тези съответни въпроси се занимава краткотрайната оперативна група към Националния съвет, тъй че сътрудниците реализират своите задания.  

Ирена Георгиева : Имаха близо месец време да създадат тази равносметка.  

Водещ: Г-жо Георгиева, знаете, че поради несигурността с филантропичната стратегия някои украинци към този момент взеха решение да изоставен страната ни. Българският хелзинкски комитет прикани държавното управление ни за незабавно решение, както споделих, и предизвести за идна филантропична рецесия. Вашият коментар по този въпрос – допустима ли е такава? Какво виждате вие? 

Ирена Георгиева: Няма да допуснем да се стигне до филантропична рецесия. Това не се случи нито в края на първата стратегия, нито в този момент ще се случи. Всички украински бежанци, действително нуждаещите се и търсещи протекция от войната, ще бъдат подслонени и ще бъдат положени всички вероятни и всички нужни грижи за тях. Искам единствено да направя едно разяснение: измененията в програмата се постановат и от променените условия. И България напълно не е единствената страна, която подхожда гъвкаво по този въпрос. Мога да дам разнообразни образци от Латвия, Полша, Австрия, където също се е налагало смяна в стратегиите и сравнението с тези страни напълно във връзка с щедростта към украинските бежанци, сравнението по този параграф и по този аршин е напълно в интерес на нашата страна. Защото ние и все още, и ще продължим да се грижим за това украинските бежанци да имат заслон и храна – съществени условия от европейската Директива за краткотрайна протекция, до момента в който примерно в някои страни, да вземем за пример в Латвия и Полша, тази помощ е била лимитирана до 120 дни от пребиваването на съответните украински жители. Така че мисля, че българската страна прави всичко допустимо и както споделих, няма да допуснем филантропична рецесия. 

Водещ: Вие казахте, че програмата е удължена с две седмици. А какво следва… 

Ирена Георгиева: В този тип, в този тип програмата, да.  



Водещ:
А какво следва по-късно, откакто изтече срокът? 

Ирена Георгиева: След това още веднъж ще има стратегия, която сега изследва краткотрайната оперативна група, и надлежно ще бъде оповестена в подобаващия миг. Т.е. стратегия, само че евентуално не с тези параметри, също ще има, само че това ще бъде нова стратегия. С вчерашното решение на Министерския съвет ние удължихме в този момент настоящата стратегия с тези особености, които към този момент коментирахме, а точно – настаняването в общински и държавни бази. 

Водещ: Много ви благодаря за този диалог. 

Ирена Георгиева: И аз благодаря. И поисквам прекрасен ден и цветущ празник! Днес е прекрасен, ярък български празник – Денят на националните будители.  

Водещ: Честит празник и от нас. Благодарим ви, че бяхте наш посетител.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР