Заместник-министърът на труда и социалната политика Десислава Стоянова и представители

...
Заместник-министърът на труда и социалната политика Десислава Стоянова и представители
Коментари Харесай

Организациите от високотехнологичния бизнес обсъдиха промените при работата от разстояние

Заместник-министърът на труда и обществената политика Десислава Стоянова и представители на Асоциацията за нововъведения, бизнес услуги и технологии (АИБЕСТ), Българската предприемаческа асоциация (БЕСКО), Българска работодателска асоциация " Иновативни Технологии “ (БРАИТ), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) разискаха предложенията за промени в Кодекса на труда, с които се уточняват някои разпореждания, регламентиращи работата от разстояние, оповестиха от Министерството на труда и обществената политика.

Целта им е да бъде основана по-голяма еластичност на този тип организация на работа, като по едно и също време с това се подсигуряват в по-пълна степен правата и отговорностите както на работещите, по този начин и на работодателите. " Здравето и сигурността на работното място са приети като главно човешко право, което е залегнало в законодателството и отговорността за тяхното съблюдаване е на работодателя. Това главно обвързване произтича от интернационалните стандарти и европейското законодателство “, сподели заместник-министър Стоянова.

По време на срещата представителите на високотехнологичния бизнес у нас показаха своите терзания до каква степен новите разпореждания разрешават гъвкавостта, която чакат да имат работещите от разстояние. Калина Петкова - шеф на дирекция " Трудово право, публично обезпечаване и условия на труд ", обърна внимание, че новите разпореждания подсигуряват правото на двете страни в трудовото правно отношение – шеф и работещ, да се договарят между тях, в това число и във връзка с разпоредбите, по които ще се прави работата от разстояние, като се детайлизира обсегът на това договаряне.

По този метод правата на работодателя също са предпазени, защото той ще бъде освободен от отговорност, в случай че служителят наруши въведените правила, за които е бил осведомен. " Отговорността за обезпечаването на здравословни и безвредни условия на труд е на работодателя, като по този начин е уредено във всички страни – членки на Европейски Съюз. Няма по какъв начин работодателят да подсигурява сигурност и здраве при работа, в случай че не знае от къде работи служителя “, изясни тя.

Заместник-министър Десислава Стоянова и представителите на БАСКОМ, АИБЕСТ, БЕСКО и БРАИТ се договориха работодателските организации да изпратят информация за разпознатите от тях проблеми и вероятни решения, които да бъдат разисквани в границите на публичното разискване на законопроекта. " Именно това е задачата на процедурата за публично разискване. Да се чуят всички заинтригувани страни и да се намерят най-работещите решения “, съобщи Десислава Стоянова.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР