Замърсяването на въздуха е една от основните екологични причини за

...
Замърсяването на въздуха е една от основните екологични причини за
Коментари Харесай

Йоан Бернард, старши изследовател: Избягвайте да използвате личните си автомобили за кратки пътувания

Замърсяването на въздуха е една от главните екологични аргументи за редица респираторни болести и преждевременна гибел. Според разбора на Европейската организация по околната среда (ЕАОС)по-чистият въздух е можел да избави най-малко 178 000 живота в Европейски Съюз през 2019 година
 S
Днес беседваме с Йоан Бернард - старши откривател в екипа на ICCT Europe. Работата му се концентрира върху излъчванията, отделяни от транспортните средства, в това число координирането на отдалеченото наблюдаване на излъчванията на отработени газове и поддръжката на самодейността за действителни градски излъчвания (TRUE). Той е един от откривателите, работили върху проучването “Въздействие от въвеждането на нискоемисионна зона в София”, извършено през 2021 година

А какво ни описа той може да прочетете по-долу:

Можете ли да ни разкажете повече за изследването и съответно какво дишат столичани?

Докладът е изработен през 2021 година в партньорство с FIA Foundation и Clean Air Fund, с цел да покаже какво би било въздействието от въвеждането на нискоемисионна зона в центъра на София. Това е добре позната и употребена процедура в доста огромни и дребни европейски градове. Сред главните ни изводи беше фактът, че жителите на София са изложени на равнища на замърсяване на въздуха, които не покриват европейските стандарти за качество на въздуха и са измежду най-високите, следени в европейските градове.

Европейската организация по околна среда (ЕАОС) пресмята, че през 2018 година 13 920 преждевременни смъртни случая в България се дължат на излагане на фини прахови частици (ФПЧ), азотен диоксид (NO2) и озон (O3).Преизчислено по отношение на популацията на страната, равнището е 2,2 пъти по-високо от междинното за 27-те страни от Европейския съюз и Обединеното кралство. Моторните транспортни средства са главен източник на излъчвания, замърсяващи въздуха, а замърсяването от тях се усилва от възходящото потребление на персонални коли и релативно остарелия софийски авто парк. Нашето изследване прави оценка въздействието от възможното използване на две разнообразни схеми на нискоемисионна зона (НЕЗ) върху нездравословните излъчвания от азотни оксиди (NOх) и фини прахови частици (ФПЧ) от пътнически транспортни средства в града.

Може ли да споделите с нас забавна част от работата си, обвързвана с проучването за въвеждането на НЕЗ в София? Модели, които са ви създали усещане във връзка с замърсяването на въздуха в София?

Интересна част от работата беше идентифицирането на групи транспортни средства с огромни излъчвания. Установихме, че дизелови коли, сертифицирани по екологичен стандарт Евро 4 или по-нисък, които са създадени преди 2010 година, са виновни за повече от половината от общите излъчвания на NOx и 85% от общите излъчвания на прахови частици, като в същото време съставляват единствено 28% от автопарка. Що се отнася до проектирането на НЕЗ стана ясно, че предприемането на дейности по отношение на тази група транспортни средства като първа стъпка би било най-ефективна мярка за понижаване на излъчванията от автопарка.

Как ограничението на колите ще ни помогне да дишаме по-чист въздух?
 F
Установихме, че единият модел на НЕЗ, при който рестриктивните мерки за достъп на транспортни средства се вкарват през 2022 година и се стягат на всеки две години до 2032 година, би обезпечил доста по-голямо понижение на излъчванията за по-кратък интервал от време. Такъв модел би довел до понижаване със 75%, на междинния емисионен фактор на софийския авто парк с 6 до 8 години по-рано за NOх и 4 до 5 години по-рано за ФПЧ, в сравнение с в случай че никакви ограничения не бъдат приложени. Да предположим, че рестриктивните мерки за достъп се стягат всяка година, а не всяка втора. В този случай НЕЗ ще реализира същите междинни резултати за понижаване на NOх и ФПЧ почти 10–11 години по-рано за NOх и 6 години по-рано за ФПЧ. Тези резултати значат, че при използване на НЕЗ жителите на столицата ще могат да дишат по-чист въздух с години по-рано.

Кои коли са най-опасни за здравето ни?

Най-големите замърсители, и надлежно с най-голямо влияние върху здравето на софиянци, са дизеловите коли, сертифицирани с Евро 4 и по-стари, създадени преди 2010 година, и колите с бензинов мотор Евро 3 и по-стари, създадени преди 2000 година Те имат най-високи равнища на излъчвания на NOх и ФПЧ на изминат километър. Установихме, че последователното ограничение на достъпа им до града би имало непропорционално положително влияние.

Какви лесни стъпки можем да предприемем за понижаване на замърсяването на въздуха сега?
 d
Отговорът е по-прост и елементарен, в сравнение с си мислим. Начините за напредване с нулеви излъчвания са тези, които познаваме от дълго време – вървене пешком, каране на колело или пътешестване с градския превоз, вместо с персонален автомобил. Те са потребни и за нашето здраве, а освен за понижаване на излъчванията, създадени при стартирането на леден мотор. Освен да заобикалят да употребяват персоналните си коли за къси пътувания, водачите могат също да се уверят, че транспортните им средства са добре поддържани. Например, забележимият пушек от ауспусите е мощен знак, че автомобилът е огромен замърсител, и че би трябвало да бъде неотложно тестван. Ако ви се постанова да употребявате кола в града, актуалните транспортни средства нормално обезпечават доста по-ниски равнища на излъчвания. Нашите резултати демонстрират също, че прекосяването от остарял 15-годишен дизелов автомобил към относително остарял бензинов автомобил може доста да понижи както нездравословните излъчвания от NOx, по този начин и излъчванията на ФПЧ.

Имате ли опит с внедряването на НЕЗ в други европейски градове? Можете ли да споделите с нас по какъв начин е било възприето от жителите и какви са резултатите от използването му?

Градове като Лондон, Милано, Париж или Брюксел са превъзходен образец за това по какъв начин зона с ниски излъчвания може да бъде приложена по разнообразни способи – в сходство с регулациите и политиката на града. Например, НЕЗ в Лондон разрешава на транспортни средства, които не покриват стандартите на НЕЗ, да влизат в града против дневна такса, до момента в който в други градове това не е допустимо. Те са изцяло неразрешени във въведената нискоемисионна зона. В Париж чиновниците могат да постановат НЕЗ, до момента в който камерите непрестанно ревизират транспортните средства в придвижване. Във всички тези случаи е потвърдено, че нискоемисионните зони въздействат позитивно на качеството на въздуха.

Как си представяте града на бъдещето?
 d
Можем да предвидим позитивно бъдеще за решенията за подвижност в градовете, които ни оказват помощ да подобрим живота си. В него ще бъдат приложени различни способи за напредване като вървене, колоездене и по-добър градски превоз. Наблюдаваме, че доста европейски градове се концентрират върху подобряването на градската среда и обезпечаването на по-добър метод на живот за техните поданици. Но това нямаше да се случи, в случай че жителите не го бяха изискали. Хората стартират да схващат от ден на ден и повече какво влияние имат върху околната среда. И също по този начин, че би трябвало да вземат съзнателни решения, когато става въпрос за ежедневни действия като пътешестване из града. Съвременните транспортни средства безспорно стават по-безопасни, по-тихи, по-чисти и отделят все по-малко замърсяващи въздуха излъчвания. Внедряването на НЕЗ допустимо най-скоро е един ефикасен метод за жителите на София да се насладят на това обозримо бъдеще години по-рано.

Изследването може да свалите от .
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР