Проучване: Замърсяването на въздуха от пожари е свързано с над 1,5 милиона смъртни случая годишно
Замърсяването на атмосферата, породено от пожари, е обвързвано с повече от 1,5 милиона смъртни случая годишно в международен мащаб, като по-голямата част от тях са в разрастващите се страни, съобщи Агенция Франс Прес, като цитира данни от изследване.
Изследването, оповестено в изданието " Лансет ", е направено в интервала сред 2000 и 2019 година
Броят на смъртни случаи ще се усилва и през идващите години, така като климатичните промени вършат горските пожари по-чести и по-интензивни, се споделя в изследването.
Международен екип от откриватели проучва наличните данни както за горските пожари, по този начин и за запалването на аграрни земи за почистването им.
Оказва се, че от 2000 до 2019 година към 450 000 смъртни случая годишно от настъпили вследствие на сърдечни болести, свързани с атмосферното замърсяване от пожари.
Други 220 000 смъртни случая, дължащи се на респираторни болести, биха могли да са от дима и частиците, отделяни във въздуха от пожарите.
Според изследването в международен мащаб общо 1,53 милиона смъртни случая са свързани със замърсяването на въздуха, породено от пожари, отбелязва Агенция Франс Прес.
Повече от 90 на 100 от тях са настъпили в страните с ниски и междинни приходи, като съвсем 40 % от тях са единствено в Субсахарска Африка.
С максимален брой смъртни случаи са Китай, Демократична република Конго, Индия, Индонезия и Нигерия.
Рекордните противозаконни палежи на аграрни земи в Северна Индия частично са причина за сериозен облак от замърсяване с централизация на нездравословни микрочастици, доста надвишаваща интернационалните здравни стандарти, който покрива индийската столица.
Авторите на изследването приканват за " незабавни дейности " за справяне със забележителния брой смъртни случаи, породени от пожарите, като акцентират " климатичната неправда ", която изпитват бедните страни.
Освен това средствата за отбягване на дима от пожарите - отдалечаване от най-замърсения регион, потребление на пречистватели на въздуха и маски, оставане на закрито - не са налични за хората в най-бедните страни, показват откривателите.
Те приканват за по-голяма финансова и софтуерна поддръжка за хората в най-засегнатите страни.
Данните са оповестени седмица след климатичната конференция на Организация на обединените нации в Баку, по време на които беше контрактувано увеличение на финансирането за битка с климатичните промени, считано за незадоволително от разрастващите се страни, отбелязва Агенция Франс Прес.