Законодателството е категорично по отношение на киберпрестъпленията, но проблемът е

...
Законодателството е категорично по отношение на киберпрестъпленията, но проблемът е
Коментари Харесай

Колев за киберпрестъпността: ГДБОП бяхме белите лястовици, нужна е подкрепа от прокуратурата и съда

Законодателството е изрично във връзка с киберпрестъпленията, само че казусът е че самите пиратски уеб сайтове са анонимни и зад тях не стоят легални субекти. Това сподели в предаването " Денят на фокус “ на " Фокус “ специалистът по киберсигурност Явор Колев. " В този смисъл е доста мъчно да се комуникира с тях, само че през годините при интервенции на ГДБОП сме установявали и изваждали на ярко хората, които стоят зад " Арена “, " Замунда “, " Читанка “, тъй че успяхме в този интервал да реализираме или в действителност правоносителите реализираха съглашение, тъй че новите заглавия, албуми, филми, да имат интервал на издание, откакто минат по кината и откакто минат техните промоции. За литературните творби даже 2 години след обявата, едвам тогава се показваха в пиратските уеб сайтове. Но това беше интервал, в който беше мъчно, нямаше легални платформи, на които да се популяризират авторски и културни творби и тогава се търсеше компромис. “

Сега към този момент е ясно – в цифровата среда може да се откри всичко легално против ниско възнаграждение и да го ползваш, даже най-новите музикални творби, филми, да си купиш програмен продукт, да си купиш електронна книга, тъй че няма съображение за битие на пиратски уеб сайтове, добави Колев. " Трябва да кажем, че те са извънредно рискови за киберсигурността на потребителите, за сигурността на техните устройства, за персоналните им данни. Така че потребителите не би трябвало да се излагат на тези опасности. “

В Германия има санкция, по-късно ти лишават достъпа до интернет и несъмнено наказателни производства, изясни Колев. " Тези наказания са от началото на това хилядолетие. За страдание в България малко по-лежерно гледахме и бяхме оставени само и единствено ГДБОП да се бори с пиратството, бяха ни предоставени такива функционалности, до момента в който това е обвързване на цялото общество. Нарушенията на авторските права се преследват и по углавен път, има текстове в наказателния кодекс, по гражданско правно отношение и по административен ред. Така че законодателство има. Доколко обаче това е било употребявано и по какъв начин е било прилагано в България, мога да кажа, че за жалост не. Ние от ГДБОП бяхме " белите лястовици “. Тук би трябвало да има сериозна роля и от прокуратурата, и съдът. Делата се водеха с десетилетия и приключваха с санкции в границите на една работна заплата “.

Според мен противодействието на киберпрестъпленията е работа на сериозна интернационална общественост, безапелационен е Колев. " Дори ГДБОП да са свършили избрана част от работата, в тази интервенция, бъдете сигурна, вземат участие представители на интернационалната правоохранителна общественост – Министерство на вътрешните работи, Интерпол, Европол и други. Така че, с цел да се извърши една такава огромна интервенция с подобен добър отличен резултат, бъдете сигурни, че това е работа на интернационалната охранителна общественост. “
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР