Заключителната пресконференция се проведе на 16 март 2022 г. (сряда)

...
Заключителната пресконференция се проведе на 16 март 2022 г. (сряда)
Коментари Харесай

„ЕКО ЛОГИСТИК А“ ЕООД в партньорство с „ЕВРОТЕКС“ ЕООД проведе заключителна пресконференция по проект

Заключителната конференция се организира на 16 март 2022 година (сряда) от 10:00 часа в зала Нептун на хотел АКВА, гр. Варна, ул. Девня 12А. На събитието беше показана подробна информация за осъществяването на план „ Демонстриране на система за разделно събиране на текстилни произведения, повторна приложимост, подготовка за повторна приложимост и направа на килими от неспособен за повторна приложимост текстил “, ИСУН 2020 № BG16М1ОР002-2.009-0018-С01, постигнатите резултати по плана, количествата събрани облекла и текстил годни за повторна приложимост в границите на плана, както и опцията на системите за разделно събиране на дрехи и текстил да се самоиздържат. Пресконференцията имаше за цел да осведоми обществеността и заинтригуваните страни за напредъка, развиването на плана и постигнатите резултати. На събитието участваха представители на Община Варна и района, специалисти в региона на ръководството на отпадъците, представители на неправителствени организации и жители.

Срокът на осъществяване на контракта е 23 месеца, като договорът започва на 23.09.2020 година Проектът е на стойност – 387 572,98 лева, от които 329 437,03 лева от Европейския фонд за районно развиване и 58 135,95 лева от държавния бюджет на Република България.

С реализацията на актуалният демонстрационен план „ Демонстриране на система за разделно събиране на текстилни произведения, повторна приложимост, подготовка за повторна приложимост и направа на килими от неспособен за повторна приложимост текстил “, ИСУН 2020 № BG16М1ОР002-2.009-0018-С01, си поставихме за цел да представим композиция от проучени положителни практики и реализирани действителни резултати от осъществяване на съответни решения, в сходство с целите на йерархията за оползотворяване на отпадъците.

За реализацията на плана все още поетапно са изпълнени следните действия:

Дейност 1 „ Подготовка на плановото предложение “, активност 2 „ Изпълнение на демонстрационен план „ Демонстриране на система за разделно събиране на текстилни произведения, повторна приложимост, подготовка за повторна приложимост и направа на килими от неспособен за повторна приложимост текстил “, активност 3 „ Кампании за разпространение на резултатите от плана “, активност 4 “ Организация и ръководство на плана “ и активност 5 „ Информация и връзка обвързвана с действия и резултати от плана “.

В осъществяване на Дейност 2 „ Изпълнение на демонстрационен план „ Демонстриране на система за разделно събиране на текстилни произведения, повторна приложимост, подготовка за повторна приложимост и направа на килими от неспособен за повторна приложимост текстил “ поетапно са осъществени пет поддейности. Те се развиват взаимно от сътрудниците по плана: ЕКО ЛОГИСТИК А ЕООД и ЕВРОТЕКС ЕООД.

Разделното събиране на ненужни текстилни произведения се осъществя посредством два ново закупени профилирани контейнера, които са сложени на площадката на колегата по плана " ЕВРОТЕКС " ЕООД в гр. Варна, един ново закупен профилиран резервоар, подложен в регион Илинден, бул. Сливница, гр. София и посредством мобилно събиране в гр. Варна (в разнообразни региони по прелиминарен график).

Следващата стъпка е събраният непотребен текстил да се сортира, дезинфекцира и разпредели в няколко съществени продуктови групи. Тази активност се осъществя на работната площадка на ЕВРОТЕКС ЕООД. Дрехи годни за директна повторна приложимост се отделят, облекла с леки замърсявания се отстраняват, такива с незначителни недостатъци подлежат на корекция, с цел да станат пригодни за повторна приложимост. Останалите се категоризират като материали за преработване и оползотворяване, негодни за повторна приложимост и подготовка за повторна приложимост.

След като текстилните произведения се класифицират като негодни за повторна приложимост, само че подобаващи за преработване, се правят серии от интервенции свързани с допустимо най-подходящата форма на оползотворяване. Сортират се по материи и цветове, отстраняват се копчета, ципове и твърди детайли. Нарязват се по открити форма и размери със профилирани машини, за парцали или на ивици/ленти, предопределени за демонстрационно тъкане на килими.

Процеса по тъкане се прави в работилницата на ЕКО ЛОГИСТИК А ЕООД в гр. София. Нарязаните линии неспособен текстил се доставят от ЕВРОТЕКС ЕООД в работилницата, като се сортират по цветове и материи. Тъкането се прави на особено направени за плана отвесни станове.

Събраното количество ненужни облекла и текстилни боклуци по плана нараства в интервала на реализация на дейностите. За интервала април-ноември 2021 година то е 17,16 тона за двата града, като до януари 2022 нараства до 28 тона за двата града.

Изтъканите килими от неспособен за повторна приложимост текстил досега са 23 броя.

С осъществяването и реализацията на план „ Демонстриране на система за разделно събиране на текстилни произведения, повторна приложимост, подготовка за повторна приложимост и направа на килими от неспособен за повторна приложимост текстил “ ИСУН 2020 № BG16М1ОР002-2.009-0018-С01, постигнахме следните резултати. Над 95% от разделно събраните в границите на плана текстилни боклуци се оползотворяват, посредством подготовка за повторна приложимост и преработване, вследствие на което се получават памучни почистващи парцали и тъкани килими. Намалява се честотата на сметосъбиране и сметоизвозване на битови боклуци в регионите на реализация на плановите действия, респективно се понижава количеството битов боклук за извънредно неутрализиране. Повишава се информираността на обществото, самосъзнанието и екологичната му просвета. Популяризира се опита от реализацията на плана и опциите от използване на правилата на кръгова стопанска система за икономисване на запаси. Доказва се опцията за мултиплициране на плана като използвана добра процедура и опция за основаване на нови работни места.

Актуална информация и повече за изпълняваните действия се разгласяват регулярно на уеб страницата на плана.

------ ------
Административен контракт № Д-34-138/08.09.2020 година за даване на безплатна финансова помощ за план „ Демонстриране на система за разделно събиране на текстилни произведения, повторна приложимост, подготовка за повторна приложимост и направа на килими от неспособен за повторна приложимост текстил “, регистриран в ИСУН 2020 с № BG16М1ОР002-2.009-0018 по процедура за асортимент на планове № BG16М1ОР002-2.009 „ Изпълнение на демонстрационни планове в региона на ръководството на отпадъците “ на Оперативна стратегия „ Околна среда 2014-2020 година “, съфинансирана от Европейския съюз посредством Европейския фонд за районно развитие
Източник: moreto.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР