Д-р Петкова, “Луксор“: Захарният диабет може да доведе до увреждане на зрението, засяга все повече млади хора
Захарният диабет може да провокира затруднения, които засягат целия човешки организъм. Заболяването на ендокринната система е обвързвано с влошена обмяна и асимилиране на кръвната захар, само че крие риск от увреждане на дребните кръвоносни съдове в окото /ретинопатия/, бъбреците /нефропатия/, както и клетките на нервната система /полиневропатия/. Това споделя Д-р Кристина Петкова, офталмолог в очна клиника „ Луксор “ в Пловдив.
– Какво подготвя към затруднения при боледуване от захарен диабет и кои са застрашените групи пациенти?
–В последните години тези затруднения засягат все по-млади хора, нарушавайки доста качеството на живот и даже осъществяването на ежедневните действия, което прави болестта обществено значимо.В момента захарният диабет по международни статистики е водеща причина за мощно намалено зрение до степен на необратима слепота.Голямо значение за появяването и развиването на затруднения на диабета имат редица фактори като нездравословни привички, затлъстяване, липса на физическа интензивност, неефективно лекуване на съпътстващи положения като високо кръвно налягане, високи равнища на холестерол. Подходът от страна на лекаря и от страна на пациента е нужно да бъде повсеместен: лекуването не завършва с банкет на медикаменти, значимо е постигането на здравословен метод на живот.
– Как диабетът визира окото?
–Нерегулираната кръвна захар предизвиква промени в кръвоносните съдове на ретината /вътрешната обвивка на окото, която е виновна възприемането на светлината и надлежно за зрението/ като в резултат на това тя не се изхранва вярно. Следва поява на кръвоизливи, събиране на непотребна течност и разнообразни отпадни артикули от обмяната на веществата, които излизат от съдовете и се задържат в ретината и по този метод най-малките кафези, възприемащи светлината /фоторецептори/, стартират да губят своите функционалности и умират. Нерядко болестните процеси стартират от периферните елементи на ретината и в началото не се отразяват на централното зрение, т.е. човек може да не усети развиването им. Поради този факт са значими постоянните очни прегледи, които се правят с разширение на зениците и обстоен оглед на очното дъно. По рекомендации на Световната здравна организация при новооткрит диабет вид 2 прегледът би трябвало да бъде осъществен допустимо най-скоро от първичното слагане на диагнозата, а при диабет вид 1 - в границите на 3-5 години. И при двата вида захарен диабет профилактични прегледи е редно да се организират един път годишно, ако няма открити промени. Освен огледа на очно дъно, скъпа информация ни дават спомагателните проучвания като флуоресцинова ангиография или „ цветна фотография “ /изследване с венозно въвеждане на контраст/ и един от най-новите очни скенери – ангио-ОСТ.
Тези две проучвания демонстрират тъкмо къде са зоните на засегнатите кръвоносни съдове и степента на увреждане. Измененията в очното дъно в резултат диабет най-общо се разделят на две огромни групи – непролиферативна и пролиферативна диабетна ретинопатия.
Основната разлика сред тях е, че при последната изхранването на ретината е нарушено в последна степен и организмът в опит да компенсира стартира да образува нови кръвоносни съдове. Те обаче са нестабилни и чупливи и по тази причина е допустимо да се раздерат – тогава се получават вътреочни кръвоизливи и зрението понижа доста. След осъществяване на нужните проучвания се дефинира стадия на развиване на диабетната ретинопатия и се преценя оптималното следващо държание.
– Какво е лекуването на диабетната ретинопатия?
–Възможностите за лекуване на диабетната ретинопатия включват лазерна терапия – съставлява обработка на повредената ретина и прекъсване и разрастването на нови кръвоносни съдове. Процедурата се прави в амбулаторни условия, като авансово се слагат капки за разширение на зениците. Прави се с уред, който доста прилича микроскопа за елементарен обзор и нормално лишава към 10-15мин. До окото се допира специфична лупа след накапване на локална анестезия. По време на процедурата не се усеща мощна болежка и има най-малък дискомфорт, главно от премигването на лазера. Обикновено са нужни 3-4 сеанса за всяко око, с цел да бъде реализиран най-благоприятен резултат.
Целта на лазерната терапия не е да възвърне към този момент настъпилите промени от диабетната ретинопатия, а да се потисне тяхното развиване и да предотврати появяването на нови, т.е. да се резервира зрението. Една от по-новите и все по-развиващи се лечения са вътреочните лекарства /anti-VEGF/, които се слагат под формата на инжекции. Те са показани, когато в центъра на ретината се натрупва течност в остатък /макулен оток/ и зрението е сензитивно понижено. В такива случаи се изготвя протокол, който се утвърждава от здравната каса и се стартира лекуване с поредни натоварващи дози през месец, а по-късно се наблюдава резултата от лечението и потребността от последващи поддържащи дози, както и интервала на слагането им. Вътреочните лекарства се ползват в операционна зала в прецизно стерилни условия с локална анестезия под формата на капки. Самата процедура е безболезнена и е обвързвана с къс болничен престой от няколко часа.
Повечето пациенти в практиката имат потребност от двата типа лекуване, с цел да се реализира добър надзор на диабетната ретинопатия. В случаите, когато лазерната терапия и anti-VEGF инжекциите не са задоволителни, или положението на пациента не разрешава използването им, се минава към оперативна интервенция /витректомия/.
Лечението на крайните степени на диабетна ретинопатия е мъчно и от време на време не може да докара до мечтаното зрение, надлежно на напред във времето още веднъж излиза предварителната защита и профилактиката - взимането на нужните лечебни ограничения в точния момент.
Диабетната ретинопатия е едно от положенията, при които отговорността на болните и дейната им роля в следенето и лекуването е от най-голяма степен на значимост – половината от лекуването е в ръцете на пациента.
– Какво препоръ чват експерти за понижаване на риска от развиване на диабетна ретинопатия?
–На първо място надзор на главното заболяване – съблюдаване на назначеното лекуване, постоянни прегледи при лекуващия ендокринолог, следене на кръвна захар и гликиран хемоглобин. От значение е спазването на подобаващ хранителен режим, ежедневна умерена физическа интензивност и редукция на нездравословните привички. Към рекомендациите спадат и постоянен надзор на кръвното налягане и равнищата на холестерол.
В домашни условия може да се наблюдава положението на зрението на всяко око поотделно, като при съществуване на смяна се предлага обзор при офталмолог в къси периоди.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ