Загиналият по време на размириците от 2 май 2014 г.

...
Загиналият по време на размириците от 2 май 2014 г.
Коментари Харесай

Няма доказателства за убити българи в сблъсъците в Одеса на 2 май 2014 г.

Загиналият по време на размириците от 2 май 2014 година в Одеса „ Иван Милев “ не е от български произход;

Няма открити обстоятелства за починали българи на този ден в украинския град;

Българският културен център не е бил съзнателно опожарен.

От началото на съветската инвазия в Украйна интензивно се популяризират погрешните изказвания, че българите в Украйна са редовно унизени и даже убивани. Особено известна е историята за „ българи, изгорени живи “ по време на събитията в Одеса на 2-ри май 2014 година Говори се съответно за „ българина инж. Иван Милев – жив изгорял в Одеса на 2 май 2014 – деятел на българската общественост “.

Чрез обществените медии и разнообразни уеб сайтове тези изказвания са достигнали до над един милион консуматори.

https://www.clubz.bg/uploads/2022/04/1650606077_1.jpg " border= " 0 " alt= " " width= " 600 " height= " 175 " />

Събитията в Одеса се разиграват в подтекста на остро опълчване сред украинските жители с проруски настроения, настояващи за федерализация на Украйна и привъържениците на Майдана, които са за запазването на единството на страната и за европейската ѝ интеграция. За облекчение и изясненост в текста двете групи са обозначени като проруски и проукраински настроени жители.

Какво се случва в Одеса на 2-ри май 2014?

Информация за случилото се на 2 май 2014 година в Одеса е непокътната от „ – съдружие, основано от публицисти от локални медии, специалисти и деятели. Те организират лично следствие и събират списък с цялата налична информация за събитията от деня, който включва свидетелства на очевидци, изявленията с органите на реда, видеоклипове от конфликтите в града. от интернационалните организации, измежду които Върховният комисариат на Организация на обединените нации за човешките права за това, че години след събитията към момента не е потърсена отговорност за убийствата, осъществени на Майдана в Киев и в Одеса през 2014 година Според на организацията, оповестен броени дни след събитията в Одеса, случилото се там е довело до сгъстяване на позициите и изостряне на риториката на омразата. Отправен е и апел за готовност за включване в локалните въоръжени групи в източните райони Донецк и Луганск.

Каква е на събитията, показана в архива на „ Група 2 май “:

В Одеса се играе футболен мач сред локалния тим „ Черноморец” (Одеса) и „ Металист” (Харков). Преди срещата проукраински настроените почитателите и на двата тима излизат на шествие по улиците на Одеса, дружно с още локални деятели и поданици на града – общо към 2000 души.

В същото време, на площад „ Куликово Поле” пред Профсъюзния дом е ситуиран палатков лагер на проруска група. Когато за задаващото се шествие, протестиращите бързо събират хора за контрашествие. Техният брой е към 300 души, само че съгласно свидетелствата, те са надалеч по-добре проведени.

Проруските протестиращи се пробват да притиснат проукраинската група на една от огромните улици в града. Започва пукотевица и от двете страни и няколко души са ранени. Численото предимство на проукраинското шествие въпреки всичко оказва въздействие и проруските протестиращи се разпръскват, като огромна част от тях се пробват да намерят леговище на покрива на Профсъюзния дом в центъра на града. Те са обкръжени и сраженията не престават.

Свидетели осведомят, че и двете страни са хвърляли самоделни бомби коктейл „ Молотов” едни против други. Използването им води до пожар в Профсъюзния дом. Вратата на постройката е залостена от проруските протестиращи, които са се барикадирали вътре.

Пожарната работа не дава отговор задоволително бързо на повикванията и 42 души умират при пожара. Полицията също не съумява да реагира съответно, макар че локалните управляващи са предизвестени за предстояща ескалация на напрежението.

Разследването на „ Група 2 май”, че нещастието е резултат от провокация на проруските групи. По думите на Урс Швингер, представен от, при идването си в Одеса те са били въоръжени.

Кой е Иван Милев и бил ли е „ изгорял жив”?

Постове, неведнъж споделяни в обществените мрежи у нас, настояват, че измежду жертвите на конфликтите в Одеса има и българин – „ инж. Иван Милев”. Нещо повече, внушава се, че хипотетичният му български генезис има нещо общо със гибелта му – бил е „ изгорял жив” от украинците. Кой е обаче е Иван Милев и има ли доказателства, че е българин? Единствената диря към човек с сходно име води към листата с жертвите на пожара в Профсъюзния дом в Одеса, които по публична информация на украинските управляващи са умряли от задушаване.

Популярността на изказванието провокира и доста консуматори да потърсят истината за Иван Милев. Един от тях е блогът „ ”, където създателят открива, че името на починалия в пожара в действителност не е Иван Милев. В листата с жертвите на пожара от 2 май 2014 година попада името Иван Мильов – на то се изписва по този начин: Іван Мільов. На език името се написа по различен метод – Иван Милëв. Двете точки на буквата „ е” обаче рядко се изписват в рускоезичните издания. Така, четейки листата с жертвите от нещастието в Профсъюзния дом в Одеса на съветски език, човек може да се заблуди, че става дума за Иван Милев, което не дава отговор на формалната информация за жертвите на пожара.

Българин ли е Иван Мильов?

След гибелта на Иван Мильов в пожара в Профсъюзния дом, в Украйна поражда дискусия точно към неговата идентичност. Някои, че Мильов е от гагаузки генезис и е роден в Молдова, като даже се загатва, че гагаузката общественост в Молдова ще заплати за погребението му. Няколко седмици по-късно околните на Мильов пишат публично писмо до украинските медии, в което изказванията за произхода на починалия. Според написаното от сестра му, оповестено в няколко медии, Иван Мильов е четвърто потомство украинец и е роден в Одеса.

Никъде не се загатва, че този човек е от български генезис.

Защо тогава се твърди, че „ българинът Иван Милев” е изгорял жив?

На уеб страницата на може да се открият сведения за човек на име Иван Милев. Този човек обаче въобще не живее в Одеса, а в друга област на Украйна –. Там той е основал през 2000 година Този човек обаче няма връзка със събитията в Одеса от 2014 година

В „ Уикипедия” може да бъде открита и, който е „ бил изгорял жив” в Одеса. Сайтът към този момент е маркирал тази страница като съдържаща дезинформация. Основното сведение, на което се базира тази страница в „ Уикипедия” е изявление на Българското национално радио от 2015 година с бесарабския българин Григорий Шишман. Той дефинира починалия в Одеса Иван Милев като „ български общественик”. Интервюто може да бъде чуто, само че в него не се загатва нищо за Иван Милев.

Освен Иван Милев, в необятно публикуваната обява се твърди и че още един българин е умрял по време на размириците на 2 май 2014 година – Александър Николов. В със починали в деня на конфликтите обаче не може да бъде открит човек с такова име.

Запален ли е съзнателно българският културен център в Одеса?

Публикацията твърди, че българският културен център в Одеса е бил „ опожарен”. Това е надалеч от истината – пожар в Българския културен център в Одеса е имало на същия злощастен ден – 2 май 2014 г, само че той сигурно не е бил „ опожарен”. По време на конфликтите сред двете протестиращи групи коктейл “Молотов” е блъснал един от прозорците на седалището на Българския културен център. Той се на ул. “Вицеадмирала Жукова” 9. Това е тъкмо до, където са се водили най-ожесточените сражения сред двете групи протестиращи – Гръцкия площад.

Пред българския уебсайт eurochicago.com шефът на Българския културен център по това време, че защото постройката се намира в центъра на града, където са станали размириците, те също са станали обект на вандализъм. от 2014 година е, че българският културен център не е бил обект на целеустремено нахлуване и е понесъл минимални вреди.

Проверено:

Противопоставянето сред проруските и проукраинските деятели и въоръжените конфликти сред тях нямат нищо общо с българската общественост в града. Внушението, че украинците са правили закононарушения на етническа основа против българи, не се удостоверява от събраните обстоятелства за случилото се.

https://www.clubz.bg/uploads/2021/12/factcheck EP.jpg " border= " 0 " alt= " " width= " 673 " height= " 112 " />

*Мина Киркова е приключила Класическата гимназия в София и Глазгоуския университет във Англия със компетентност „ Кино и телевизия “. Професионалният ѝ път стартира от телевизия BiTelevision, където работи като интернационален редактор. С публицистика продължава да се занимава на свободна процедура, като битката с подправените вести е една от тематиките, които я вълнува най-вече. През декември 2020 година, в екип с Георги Марчев и Симона Костадинова, работи по следствие за подправените вести за PCR тестванията за определяне на ковид. Разследването печели премия от Хакатон, проведен от АЕЖ – България, на тематика „ Здраве на прицел “.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР