Загадъчно наречената Болест X има потенциала да се превърне в

...
Загадъчно наречената Болест X има потенциала да се превърне в
Коментари Харесай

Пандемии през 2025 г.? 11 заболявания, които най-много тревожат лекарите

Загадъчно наречената Болест X има капацитета да се трансформира в идната огромна пандемия, предизвестява доктор, който също по този начин твърди, че светът не е квалифициран за неочакван взрив на случаи.

Болест X, която всъщност е име, обещано на към момента незнайна зараза, беше включена измежду 11 други рискови заболявания, които най-вече тормозят лекарите за идната година. В листата на най-страшните инфекции за 2025 година учените включват също морбили, холера, краста, птичи грип и даже нова вълна от Covid-19.

Световната здравна организация (СЗО) по-рано назова незнайните патогени Болест X, като тя беше включена в листата с предпочитани болести, които се нуждаят от незабавни проучвания. Наскоро заболяването аргументи гибелта на най-малко 31 души, най-вече деца, в района Панзи на Демократична република Конго (ДРК).

СЗО заяви за повече от 400 регистрирани случая на недиагностицирана болест в ДРК сред 24 октомври и 5 декември. Най-честите признаци включват тресчица, главоболие, болки в тялото и мощна кашлица. Но най-тежките случаи постоянно са свързани със съществено недохранване, прецизира организацията.

Според доктор Майкъл Хед, старши теоретичен помощник по световно здраве в Университета на Саутхемптън, Болест X е една от инфекциите с максимален капацитет да провокира съществени огнища и даже пандемия. Ако огнище се появи ненадейно, светът евентуално ще бъде извънредно неопитен – сходно на шока, който аргументи коронавирусът на интернационално равнище.

Болест X: Заплаха, която може да промени света
Болест X не е действителна зараза – тя е термин, употребен за всяка болест, която към момента не е разпозната. Въпреки това, концепцията за незнаен вирус или бактериална зараза е изцяло действителна, и учените упорито предизвестяват държавните управления да бъдат готови за всичко, което природата може да ни сервира.

" Болест X е име, обещано на към момента незнаен патоген, който има капацитет да провокира огромни огнища или даже пандемия, " изяснява доктор Майкъл Хед пред " Mirror ". " Този патоген би могъл да се популяризира бързо и да има висока смъртност – сходно на COVID-19. "

Светът не е задоволително квалифициран
Д-р Хед акцентира, че светът беше едва квалифициран за последната пандемия. Въпреки забележителния прогрес в технологиите, като платформите mRNA за ваксини и други медикаменти, човечеството евентуално ще се изправи пред същите провокации, в случай че Болест X се появи на следващия ден.

Симптоми на Болест X?
Тъй като това е хипотетична зараза, признаците могат да варират доста според от биологичния ѝ състав. Ако е респираторен вирус, може да аргументи кашлица или затруднено дишане. Ако е бактериална зараза, признаците биха могли да наподобяват на тези на стомашно-чревни болести.

Денга: Световната опасност от комари
Денга е най-често излъчената вирусна зараза посредством захапване от комари. Всяка година се записват десетки милиони случаи, а до 25 000 души губят живота си вследствие на болестта.

Денга се среща най-често в Южна Америка и Югоизточна Азия, само че от ден на ден случаи се появяват в Южна Европа – наклонност, подхранвана от климатичните промени. Франция, Италия и Испания са измежду най-застрашените от огнища на денга, която постоянно се назовава „ заболяването на костотрошача “ поради мощните болки в костите и мускулите, които предизвиква.

Денга и Чикунгуня: Заплахите, популяризирани от комари

Комарът, който придвижва вируса на денга, се чака в бъдеще да се утвърди даже в Обединеното кралство. Въпреки че точният миг остава неразбираем, професор Пол Хънтър от Университета на Източна Англия предвижда нарастване на случаите на денга през 2025 година – изключително в Южна Европа.

Симптоми на денга
Обикновено предизвиква грипоподобни признаци: висока температура, главоболие, болки в ставите и присъщ обрив с леко повдигнати петна.
В тежките случаи може да докара до кървене от венците, повтарящо се повръщане и мощни болки в стомаха.

Чикунгуня: Заплаха на хоризонта
През 2024 година в Европа е доказан единствено един случай на чикунгуня, само че учените предизвестяват за евентуално нарастване през идната година. Това също е вирусна зараза, излъчена посредством ухапвания от комари, сходна на вирусите майаро и рос ривър.

Почти всички случаи на чикунгуня се откриват в Южна Америка – най-много в Бразилия, където сред август и октомври 2024 година са регистрирани над 400 000 случая. Учените се притесняват, че европейските климатични условия стават все по-благоприятни за комарите, което може да докара до увеличение на инфектираните.

Симптоми на чикунгуня
Болестта нормално стартира с болки в ставите и висока температура към пет дни след заразяването.
Повечето пациенти се възвръщат за седмица, само че в някои случаи болките в ставите могат да станат тежки и продължителни, даже с месеци.

Какво следва?
Професор Хънтър предизвестява, че броят на заболяванията, популяризирани от комари, евентуално ще се усили в Южна Европа. Наред с денга и чикунгуня, той показва терзание и за вируса Западнонилска тресчица, който също може да набере мощ в района.

Климатичните промени и глобализацията основават условия за разпространяване на заболявания, които в миналото са били лимитирани до избрани елементи на света. Готовността за справяне с тези закани ще бъде от основно значение за публичното здраве в бъдеще.

Западнонилска тресчица: Скритата опасност от вируса на Западен Нил
Вирусът на Западен Нил остава неусетен при към 80% от инфектираните хора, само че за останалите 20% може да докара до тежка форма на болестта, наречена Западнонилска тресчица, която в някои случаи е съдбовна. Вирусът се предава посредством захапване от комари, само че може да се популяризира и посредством кръвопреливания или трансплантации на органи.

Докато локално разпространяване на вируса във Англия към момента не е записано, случаи на инфектирани пасажери, връщащи се от чужбина, са докладвани. В Европа обаче от ноември 2024 година са регистрирани инфекции в Испания, Франция, Италия, Гърция и Германия.

В най-тежките случаи Западнонилската тресчица може да се развие в невроинвазивно заболяване на Западен Нил (WNND), което визира нервната система. Това може да включва развиване на менингит, енцефалит или остра вяла парализа.

Симптоми на Западнонилската тресчица
Най-често се демонстрират с главоболие, тресчица, отмалялост и подути лимфни възли.
Някои пациенти развиват сърбящ кожен обрив, който се появява по гърба, ръцете или торса.

Морбили: Възраждането на една смъртоносна зараза
Морбили е извънредно сериозна въздушно-предавана зараза, която визира главно дребни деца. През 2023 година над 107 000 души изгубиха живота си вследствие на морбили в международен мащаб, като по-голямата част от тях бяха деца под петгодишна възраст.

Морбили се популяризира извънредно елементарно посредством кашляне или кихане, като вирусът се придвижва посредством въздушни капчици и може да остане жив във въздуха или върху повърхности до два часа. Това го прави извънредно инфектиран, като инфектира към 90% от неимунизираните хора, които са в непосредствен контакт със инфектиран.

Спад на имунизациите
През последните години се следи нарастване на случаите на морбили в западния свят, което е обвързвано със спад в равнищата на имунизация. През 2019 година 86% от децата са получили първата си доза от имунизацията против морбили, само че този % е намалял на 83% през 2023 година

Ключови ограничения за битка с тези болести
Увеличаване на имунизационните акции, изключително измежду деца и уязвими групи.
Контрол върху разпространяването на комари, в това число потребление на репеленти и заличаване на техните местообитания.
Проследяване и бърза реакция при огнища на инфекции, изключително в региони с нараснал риск.
Заплахите от тези заболявания припомнят за значимостта на световното опазване на здравето и предварителната защита посредством модерни медицински технологии.

Морбили: Предотвратима, само че към момента смъртоносна зараза
Д-р Майкъл Хед акцентира, че морбили е заболяване, което може да бъде изцяло предотвратено посредством имунизация. Според него, в случай че се обезпечи високо равнище на имунизация с двете дози от имунизацията MMR (срещу морбили, заушка и рубеола), заболяването може да бъде изцяло изкоренена, сходно на едрата шарка.

„ С висок обсег на имунизация можем безусловно да изкореним морбили от планетата. Но по-ниският обсег, отчасти заради спирания в здравните услуги по време на пандемията от COVID-19, значи, че деца в Обединеното кралство и по света не престават да бъдат наранени. Това е рискова зараза при неимунизирани деца и може да бъде смъртоносна, “ декларира доктор Хед.

Симптоми на морбили
Заболяването нормално стартира с грипоподобни признаци, преди пациентът да развие присъщия обрив.
Обривът включва повдигнати петна, които се сливат в огромни петна по кожата, като стартира от лицето и се популяризира към останалата част на тялото.

COVID-19: Все още измежду нас
Коронавирусът не е липсващ и продължава да циркулира, като в същото време мутира и се трансформира. Новите варианти крият капацитет за по-голяма инфекциозност и даже за резистентност против имунизациите.

През октомври тази година Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA) удостовери нов вид – XEC, който комбинира варианти KS.1.1 и KP.3.3. Този вид провокира внезапно нарастване на случаите на COVID-19 в страната. В рамките на една седмица броят на хоспитализациите на пациенти с COVID-19 набъбна от 3.7 на 100,000 до 4.5 на 100,000.

Д-р Хед разяснява:
„ Ваксините, дружно с потреблението на медикаменти и диагностични способи, доста понижиха въздействието на COVID-19 върху публичното здраве. Но вирусът към момента е тук, продължава да съставлява проблем за здравните системи и популацията по света. Ако ви предложат спомагателна доза ваксина, направете я! “

И при морбили, и при COVID-19, имунизацията остава основен фактор за попречване на тежки случаи и смъртни случаи. Независимо дали става дума за добре позната болест като морбили или за продължаващата опасност от ковид, напъните за имунизация са от решаващо значение за публичното здраве.

COVID-19: Симптомите остават познати, само че вирусът продължава да циркулира
Симптомите на COVID-19 остават непроменени през последните няколко години, без признаци новите разновидности да провокират неповторими признаци. Основните признаци включват:

Постоянна кашлица
Висока температура
Промяна в обонянието или усета
Допълнителни признаци, които някои пациенти могат да развият, включват отмалялост, възпалено гърло, главоболие, диария, гадене и общи признаци, сходни на простуда.

Холера: Световна опасност за публичното здраве
Холерата е съществено инфекциозно заболяване, което съгласно СЗО остава световна опасност за публичното здраве. Тя се предизвиква от консумация на храна или вода, нечиста с бактерията Vibrio cholerae. В най-тежките случаи инфекцията може да се развие извънредно бързо, водейки до гибел в границите на часове, в случай че не бъде лекувана. Според статистиката, до 143,000 души умират от холера всяка година в международен мащаб.

История и опасности
От 19-ти век са регистрирани седем пандемии на холера, като последната е почнала през 1961 година и е засегнала най-много Южна Азия. Професор Пол Хънтър предизвестява, че насилствената миграция, подхранвана от климатичните промени, може да докара до нов огромен растеж на случаите на холера през 2025 година

Въпреки че в Европа случаите на холера са извънредно редки, множеството регистрирани инфекции са свързани с пътувания до региони с висока заболеваемост. Например, през 2022 година девет страни от Европейски Съюз са докладвали общо 29 случая, всички свързани с пътувания до ендемични райони.

Симптоми на холера
Основният симптом е огромно количество водниста диария.
Тя постоянно е съпроводена от мощно повръщане и болки в стомаха, което бързо води до дехидратация.

И при двете болести предварителната защита остава основен фактор за управление на разпространяването. За COVID-19 имунизацията продължава да бъде най-ефективният метод за отбрана, до момента в който при холерата главен приоритет е обезпечаването на чиста вода и подобаващи санитарни условия, изключително в уязвимите райони.

Птичи грип: Най-вероятната причина за идната пандемия
Птичият грип, прочут още като авианен грип, се смята за най-вероятната известна опасност, която може да провокира идната пандемия. Това е тип грипен вирус, който нормално се популяризира измежду птиците, само че е известно, че в редки случаи минава и към хората. Макар че вирусът не се предава елементарно сред хората, той може да мутира бързо, което тревожи учените за опцията от всеобщо огнище.

„ Птичият грип е непрекъснат член в листата на вероятните инфекциозни закани. Подобно на разновидностите на COVID-19, той трансформира своята форма и има капацитет да аргументи пандемия, “ разяснява доктор Майкъл Хед. „ Все още не сме видели необятно публикувано предаване сред хората, само че това може да се случи. “

Как се предава птичи грип на хората?
Контакт с инфектирани животни или техните екскременти.
Приготвяне на инфектирани птици за готвене.
Контакт със инфектирано спално долни дрехи или съоръжение.
Понастоящем няма сезонна ваксина против птичи грип, само че съгласно доктор Хед универсална ваксина против всички типове грип, в това число авианен, би била същински пробив.

Симптоми на птичи грип
Много висока температура.
Умора и мощно главоболие.
Някои пациенти оповестяват за тежък конюнктивит или кървене от носа и венците.

Антимикробно-резистентни бактерии: Тихата опасност
Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA) предизвести, че инфекциите, резистентни на антибиотици, не престават да се усилват, до момента в който Световната здравна организация (СЗО) ги показва като водеща световна опасност за здравето.

Какво съставляват антимикробно-резистентните инфекции?
Антимикробните средства, като антибиотици, антивирусни и противогъбични медикаменти, нормално се употребяват за лекуване на инфекциозни болести. Но учените сигнализират, че инфекциите все по-дълго време реагират на тези медикаменти, защото патогените се приспособяват и развиват отбрани против тях.

Защо би трябвало да сме готови?
И птичи грип, и резистентните бактерии съставляват съществени закани за световното здраве. Развитието на ефикасни ваксини и медикаменти, както и вярното потребление на антимикробни средства, са основни за попречване на бъдещи пандемии и справяне с тези рискове.

Антибиотична устойчивост: Тихата световна опасност
Според Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA), хора, които се заразяват с бактерии, резистентни към антибиотици, са с по-голям риск да починат в границите на 30 дни. Професор Пол Хънтър изрази съществени опасения за възходящата опасност от антимикробна устойчивост, изключително предвид на 2025 година.

E.coli е най-често срещаната антибиотично-резистентна бактерия, която предизвиква диария, повръщане и инфекции на пикочните пътища.
До средата на 2024 година в Обединеното кралство са докладвани над 600 случая, което е доста повече от предходните години.
Изявление на UKHSA
Професор Дейм Джени Харис, основен изпълнителен шеф на UKHSA, предизвести през ноември:

„ Все повече първите антибиотици, които пациентите получават, не са ефикасни за справяне с инфекциите им. Това не е просто стеснение – това значи, че те са с по-голям риск от тежка зараза и сепсис. Намаляващата ни дарба да лекуваме и предотвратяваме инфекции оказва все по-голямо влияние, изключително върху най-бедните общности. “

Съвети за приложимост на антибиотици
Вземайте антибиотици единствено в случай че са предписани от медицински експерт.
Не съхранявайте медикаменти за бъдеща приложимост и не ги споделяйте с други хора.
Спазването на тези насоки е значимо освен за персоналното здраве, само че и за отбраната на цялото общество.
Симптоми на зараза с E.coli
Кървава диария
Повръщане
Стомашни крампи
Цистит

Коклюш
Коклюшът, прочут също като пертузис, е бактериална зараза, която визира белите дробове и може да бъде смъртоносна, в случай че не се лекува. Най-застрашени са дребните деца и бебетата, само че признаци могат да развият хора от всяка възрастова група.

Инфекцията получава името си от присъщия „ кукуригащ “ тон, който инфектираните бебета издават сред дълбоките вдишвания. Въпреки това, не всички бебета демонстрират този признак, което затруднява ранната диагностика.

Епидемията във Англия
В Обединеното кралство сега се следи огромно огнище на коклюш, като през август годишните доказани случаи надвишиха 10 000. През второто тримесечие на годината са докладвани повече случаи, в сравнение с във всяко тримесечие от 2012 година, когато беше последната огромна зараза.

Какво би трябвало да знаете?
Симптоми: Постоянна кашлица, която води до затруднено дишане и присъщия тон.
Ранната диагностика и лекуване са жизненоважни, изключително за бебета и дребни деца.

Както антибиотичната устойчивост, по този начин и коклюшът съставляват съществени закани за публичното здраве. Предотвратяването, образованието и ранното лекуване са от основно значение за оправянето с тези инфекции и отбраната на уязвимите групи.

Коклюш: Тревожни трендове и смисъла на имунизацията

Коклюшът остава огромна паника за здравните експерти, като огнището във Англия, почнало през ноември 2023 година, към този момент е довело до най-малко 10 смъртни случая измежду бебета. Професор Пол Хънтър изрази неустановеност дали случаите на коклюш ще се усилят през 2025 година по отношение на 2024 година, само че акцентира, че заболяването продължава да бъде сериозен проблем.

Д-р Мери Рамзи, шеф на програмата за имунизации в UKHSA, акцентира смисъла на имунизацията в битката с коклюша:

„ Ваксинацията е най-хубавата отбрана против коклюш, и е жизненоважно бременните дами и дребните деца да получат имунизациите си в точния момент. Бременните дами се ваксинират против коклюш при всяка бременност, най-добре сред 20 и 32 гестационна седмица. “

Тази имунизация трансферира отбрана към бебето още в утробата, осигурявайки му отбрана от раждането през първите месеци от живота, когато то е най-уязвимо и преди да може да получи личните си ваксини.

Първоначалните признаци на коклюш са сходни на елементарна простуда:

Хрема
Възпалено гърло
След към седмица признаците се утежняват и могат да включват:

Пристъпи на кашлица
Затруднено дишане
Изхвърляне на гъста слуз
Заключение

Коклюшът е рисково заболяване, изключително за най-малките. Имунизацията на бременни дами и навременното имунизиране на бебета са основни ограничения за отбрана против това заболяване. Осведомеността за ранните признаци и значимостта на предварителната защита могат да спасят животи, изключително измежду най-уязвимите групи.

Краста: Увеличение на случаите и значимостта на ранното лекуване
Лекарите във Англия предизвестяват обществеността да не подценява признаците на краста, откакто се регистрира забележителен растеж в случаите. Това кожно заболяване се предизвиква от дребни акари, които се вкопават в кожата, с цел да снасят яйцата си, предизвиквайки мощен сърбеж и противен обрив.

Разпространение на краста
Крастата рядко е съдбовна, само че доста въздейства върху качеството на живот, съгласно доктор Майкъл Хед.
Заболяването е постоянно срещано във Англия, изключително в институционални среди, като учебни заведения, домове за възрастни хора и затвори.
През първата половина на 2024 година броят на доказаните случаи в Англия е повишен с 58% по отношение на 2023 година Северната част на Англия е записала максимален дял от случаите.
Как се предава крастата?
Пряк контакт кожа до кожа за нескончаем интервал.
Чрез облекло, мебели или спално долни дрехи, употребявани от инфектиран човек.
„ Акарите се вкопават под кожата, предизвиквайки имунен отговор, който води до инфектиране и сърбеж, “ изяснява доктор Хед.

Симптоми на краста
Силен сърбеж, който е изключително натоварен през нощта.
Развитие на обрив с подредени червени петна, които демонстрират местата, където акарът е снасял яйцата си.
Обривът постоянно се появява сред пръстите и може да се трансформира в тъмни петна с времето.

Крастата може да бъде следена и лекувана дейно, само че ранната диагноза е основна за попречване на разпространяването. Лекарите предлагат деликатно наблюдаване за признаците, изключително в институции, и прецизна хигиена, с цел да се избегне заразяване. Ако имате подозрения, консултирайте се с доктор за уместно лекуване.

 

 
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР