Ние, потребителите: Онлайн измамите след е-покупки ще се увеличават
Зачестяват измамите с източени средства от сметки на консуматори след покупки от електронни магазини отвън Европейския съюз, предизвестяват от онлайн платформата „ Ние, потребителите “.
Последният нашумял случай е обвързван с изтеглянето на над 1000 лева от сметката на консуматор, пазарувал от непознат уебсайт.
„ Поръчах термо чаша за 100 лева от уебсайт отвън Европейския съюз. Измамниците се снабдяват с номера на телефона ви, който сте въвели при поръчката на покупката. Изпращат ви SMS, с цел да платите мито за поръчания артикул. Уловката е в линкa – кликването и въвеждането на данните на банковата ви карта в него е съдбовно. Аз платих мито в размер на 2,50 лева, след което от банковата ми сметка са източени за часове над хиляда лв.. Толкова добре е направено, че няма по какъв начин да кажеш, че е машинация, в случай че не се вгледаш в някакви доста дребни елементи. “, споделя пред телевизия Bulgaria ON AIR пострадалият, който в тази ситуация е влогърът Георги Шишков.
Габриела Руменова от „ Ние, потребителите “ предлага постоянно да вършим инспекции, да се съмняваме, да не следваме връзки просто тъй като някой ни приканва да го създадем, а да се осведомяваме кой изпраща линка. В взаимозависимост от случая, да се свържем с търговеца, от който сме пазарували, или с куриерската работа, от която чакаме доставката.
В случая на Георги създателите на измамата правят няколко покупки с неговата карта в Сърбия, а номерът на телефона, изпратил подвеждащия SMS за дължимото мито, е гръцки.
От „ Ние, потребителите “ обръщат внимание на последователността от дейности при онлайн извършването на покупки. Процесът нормално включва потвърждаване на поръчката и на по-късен стадий –потвърждаване на изпращането от страна на търговеца. Следващата връзка е от куриерската работа, че пратката е в посочения от клиента офис за доставка. Съобщения с искане за следване на връзки за заплащане на мито са съмнителни и изискват да деянията интензивност, с цел да установите кой стои зад тях.
„ Подобни връзки нормално водят към адреси, които доста наподобяват на известни куриерски служби или електронни магазини, само че разликата е единствено в разширението на домейна или някоя писмен знак от името на този магазин “, изяснява още Габриела Руменова.
FaceBookTwitterPinterest