Забранени събеседници няма и не трябва да има. Така генералният

...
Забранени събеседници няма и не трябва да има. Така генералният
Коментари Харесай

Шефът на БНР за интервюто с Митрофанова: Забранени събеседници няма, журналистът трябва да изчопли информацията

Забранени събеседници няма и не би трябвало да има. Така генералният шеф на БНР Милен Митев разяснява пред публичното радио проблема с неизлъченото изявление на съветския дипломат в България Елеонора Митрофанова в предаването " Политически неточно " с водещ Петър Волгин. Интервюто беше записано авансово и трябваше да се излъчи на 16 декември, само че Програмният съвет на БНР го спря, защото реши, че „ нарушава етичните стандарти и разпоредбите ” на медията.
Преди това имаше и политически реакции, а след това с изявлението се зае и Съветът за електронни медии.

По БНР Митев през днешния ден разяснява, че в международната процедура има правени изявленията с други съветски посланици след началото на войната, които по думите му са получили доста положителни мнения, само че разликата била, че публицистите са задавали остри и неуместни въпроси.

" Аз не бих си разрешил да давам оценка дали това е най-правилният метод да се води изявление, само че мога да кажа, че когато се води изявление с една страна, участник във боен спор, и то страна, която е почнала спора, има неща, които няма по какъв начин да не бъдат заложени като въпроси. От журналиста зависи да зададе тези въпрос, с цел да изчопли тази информация, която интересува всички ", счита генералният шеф на БНР.

Той сподели още, че в националното радио всички се стремят да бъдат основани условия, тъй че публицистите да се усещат свободни в своята работа. " Колегите се стремят да има редакторска интервенция единствено в по-крайни случаи. Това не значи, че няма следене за съблюдаване на правила и публицистични стандарти или че не може въпреки всичко да има редакторска интервенция. Право на всяка медия е да води своя публицистична политика и да преценя до каква степен е възможно дадени материали да бъдат излъчени в ефир ", обясни Милен Митев.

Той съобщи, че няма сигнали за оказан напън върху който и да било от ръководителите в радиото да вземе едно или друго решение. Според него обстановката обаче е посочила, че има какво да се усъвършенства в метода на работа, както и че в обществото има сериозен спор за това къде са границите на свободата на словото. По думите му на БНР му отива да води подобен спор по тази причина, при започване на 2024 година Българското национално радио ще провежда полемика по тематиката за свободата на словото и дезинформацията.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР