Заболеваемостта от рак на маточината шийка в България е 28,7

...
Заболеваемостта от рак на маточината шийка в България е 28,7
Коментари Харесай

България с трагични данни по смъртност от рак, който може да бъде избегнат чрез ваксина

Заболеваемостта от рак на маточината шийка в България е 28,7 на 100 000 дами при междинна за Европейския съюз 13,4 на 100 000 дами . Смъртността у нас също е два пъти по-висока, демонстрират данните за 2018 година.

Те бяха представени през днешния ден от заместник-директора на Регионалната здравна ревизия в Бургас доктор Живка Костадинова , която показа Националната стратегия за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021-2024 година.

Друга неприятна вест е, че наклонността в Европа вървят към понижаване на заболеваемостта , до момента в който в България е тъкмо противоположното и тя се усилва с всяка минала година. 

В същото време имунизацията ни против този тип рак в страната ни изостава сензитивно от европейските страни. Така да вземем за пример в област Бургас през 202 година са сложени една 142 дози на 80 девойки на възраст от 12 и 13 години, а през 2021 година дозите са още по-малко 123.

Поради тази аргументи Министерството на здравеопазването започва необятна осведомителна акция и опциите за първична профилактика посредством имунизация против човешки папиломен вирус (HPV) . Тя се организира при девойки на възраст от 10 до 13-годишна възраст, а в нея ще бъдат включени лекари, фармацевти и медии . Целта да е посланията да стигнат до родителите, които би трябвало да вземат осведомено решение за своите деца .

Вече са готови материали, които ще бъдат публикувани измежду целевите групи , с цел да може тази политика за запазване на публичното здраве посредством имунизация да бъде разпространяван а и да бъде налична до всички заинтригувани, които да са спокойни, че взимат най-правилното решение.

Презентация. Снимка: Искра.бг

Ваксината, която се ползва по програмата е Гардазил 9 и съдържа девет серотипа на човешкия папиломен вирус .

За създаване на ефикасна отбрана се нужни две дози , които се слагат през шест месеца. Отчитането на имунизацията би трябвало да бъде съобразено с интервала сред 10 навършени години до 13 години 11 месеца и 29 дни, изясни доктор Костадинова.

„ Ваксината оказва помощ на организма да се защищити от инфекцията с човешки папилонен вирус като подтиква образуването на характерни антитела, които се връзват с вируса и не му разрешават да влезе в клетките. Категорично е открито, че имунизацията не съдържа генетичен материал и не може да аргументи заразяване или да аргументи рак. Това са частици от обвивката на вируса, които могат да предизвикат имунната система да построи антитела и да може да се разчита на тази отбрана, когато организмът се срещне с вируса. “

Тя посочи, че имунизацията против Хепатит Б , която се ползва сполучливо в страната ни от 1993 година работи на същия принцип.

Важно е също по този начин имунизацията да бъде сложена преди започването на дейния полов живот , когато още не са основани изискванията за заразяване при девойката. 

„ Това не значи, че можем по-рано да стартираме полов живот, тъй като имаше и такива спекулации “.

Д-р Костадинова цитира статистика от други страни , които имат по-богат опит с използването на имунизацията и към този момент берат плодовете от постигнатите положителни резултати през последните години. Изследване в Швеция да вземем за пример демонстрира, при над 1 600 000 девойки и дами използването на имунизацията сподели, че рискът от рак на маточината шийка е с 88% по-нисък в съпоставяне неимунизираните. Подобни са данните от Англия, Шотландия и Австралия.

„ Такива стратегии има в 156 страни, което значи, че България няма да опитва, а може да се опре на опита на други страни и да бъдем задоволително стимулирани тази стратегия да се случи с по-голям триумф “.

Тя разяснява и нормалните спекулации във връзка с производството, като подсигурява, че този тип ваксина е от дълго време тестван за сигурност и ефективност в клинични изпитвания преди да бъде утвърден за приложимост. Също по този начин обори мита, публикуван най-много у ромското население , че препарата може да аргументи неплодородие при девойките

Д-р Костадинова прикани общопрактикуващите лекари , акушерките, фармацевтите и медиите да вземат ефективно присъединяване в разпространяването на акцията, която да стигне до родителите . По думите ѝ имунизациите сами по себе си са един от целесъобразни здравни интервенции и стопански вложения за обществото, които са довели довели до доста понижаване на заболеваемостта, смъртността и инвалидизацията измежду популацията на постоянно срещани в предишното заразни заболявания.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР