Министър Запрянов: Самолетите МиГ-29 и Су-25 останаха без поддръжка заради войната в Украйна
" За три години станаха три произшествия в разнообразни авиобази и това е извънредно обезпокоително. "
Това съобщи служебният министър на защитата Атанас Запрянов по време на формалното показване на резултатите от инспекцията във Военновъздушните сили (ВВС) след злополуката с учебно-боен аероплан L-39ZA Albatros в Трета авиационна база в " Граф Игнатиево " през септември, при който починаха двама водачи от 12-а авиационна база в Долна Митрополия - Петко Димитров и Венцислав Дункин.
" С този отчет ние не търсим виновност, каквато беше задачата ни и при представянето на отчета на отдел „ Разследване “, който се базираше на черната кутия – никого не сме упреквали и заплашвали ", посочи Запрянов.
Според него още веднъж ще има разнообразни тълкования, че са вменили виновност на двама водачи. „ Аз съм задължен да показва обстоятелствата такива, каквито са. Обещах да осигуря цялостна бистрота “, сподели военният министър. И добави, че съвестта му не му дава да скрие истината за положението на Военновъзушните сили.
„ На основата на разбора и изводите от отчета мога да определям няколко групи проблеми, оказващи въздействие върху сигурността на полетите. Има продължителен дефицит на изправна летателна техника през годините за всички авиационни платформи – изтребителите МиГ-29, щурмовите Су-25, учебно-бойните L-39, даже и за транспортните ни самолети „ Спартан “. Наличният брой самолети и вертолети за оперативно потребление не са задоволителни за поддържане на нальота на водачите за осъществяване на всички задания и упражнение по бойната подготовка ”, уточни министърът.
Запрянов регистрира, че след началото на войната в Украйна МиГ-29 и Су-25 са останали без поддръжка. „ Не можем да ги ремонтираме нито в Русия, нито в Беларус ”, акцентира той.
Поддръжката на западната техника - самолетите „ Спартан ” и вертолетите „ Кугар ”, пък е подвластна от постоянно ограничавания финансов запас.
" Същото се отнася за вертолетите „ Кугър “ и изключително за вертолетите Ми-17 - от три вертолета Ми-17 е останал единствено един ", уточни министърът.
Запрянов посочи, че огромна част от информацията в отчета е класифицирана. Той ще бъде възложен на командването на Военновъздушни сили, както и на ръководителите на бази. По думите му, Военна прокуратура продължава следствието на злополуката в база Граф Игнатиево. " Имаме какво би трябвало да се направи оттук насетне. Голяма част от установените проблми не изискват средства, а работа и съгласуваност ", увери министърът.
„ Десетилетията недофинансирене в системата на МО води до опасности от допускане на произшествия, до авиокатастрофи “, сподели началникът на защитата адмирал Емил Ефтимов.
И адмирал Ефтимов и служебният министър на защита се сплотиха към тезата, че трябват повече средства за сферата.
„ Предстои командването на Военновъздушни сили да даде идея за военна авиация, която в бъдеще да минимизира риска за младите водачи. Трябва да се реши този въпрос и откри ресурса за това “, сподели адмирал Емил Ефтимов.
" Апелирам 51-вото Народно събрание да осъществя решение си да увелечи заплатите на военнослужещите, в случай че изобщо желаеме да имаме войска, и сухопътни войски, и Военновъздушни сили. Ако ние стагнираме заплатите на това равнище обстановката няма да бъде изменена ", съобщи министърът на защитата.
" Сериозен проблем е приключването на фрагменти в други структури заради разлики в заплатите. Част от вертолетните ни водачи отиват в Министерство на вътрешните работи или в Министерството на превоза заради по-високите заплати ", разкри Запрянов.