Sabah: Кошмарът на САЩ - северният Път на коприната, пазен от обединените сили на Китай и Русия
За Тръмп няма да е елементарно да осъществя концепцията за обграждане на Китай, написа Берджан Тутар в турския в. Sabah. За да направи това, той би трябвало да преодолее трудността под формата на Русия. Атаките му против Канада, Гренландия и Панамския канал са просто обезверен опит да се подкопае планът на Русия и Китай за развиване на Северния морски път. Рейсовете към този момент са в ход.
След шест дни Доналд Тръмп ще постави клетва и публично ще встъпи в служба като президент на Съединените щати, до момента в който към този момент пожарите в Лос Анджелис наподобява са оставили на назад във времето проектите му да анексира Канада, да нахлуе в Гренландия и да завземе Панамския канал, изразен като част от тактиката за обсаждане на Китай. Ще съумеят ли Съединени американски щати на фона на вътрешните разтърсвания да вдървен конюнктурата, която ще им разреши да осъществят тези нови стъпки във външната политика? Това е доста мъчно да се направи. В последна сметка обкръжаването на Китай няма да е толкоз елементарно, колкото наподобява. Съединени американски щати към момента не са съумели да убедят изцяло даже своите съдружници в Европа и Азиатско-тихоокеанския район по този въпрос.
Освен това Съединени американски щати също би трябвало да преодолеят трудността, наречено Русия. Факт е, че " Леденият път на коприната ", прочут още като " Северния морски път ", лишава Съединените щати от подобен коз като " обсада " в Малакския пролив в сюжета на война с Китай.
Китай и Русия се пробват да изградят нови направления за търговия и превоз на природен газ, в които Съединени американски щати няма да могат да се намесват. Тъй като обичайните направления са изцяло уязвими за такава интервенция.
Следователно, вместо " южния маршрут ", следен от Съединените щати, който стартира в Атлантическия океан и доближава до Тихия океан през Гибралтар, Средиземно море, Суецкия канал, Аденския залив, протока Баб ел Мандеб, Музирис на Индийския океан, Бенгалския залив, Малакския пролив, Южнокитайско море, Тайванския проток, Пекин, с помощта на плана " Един пояс, веднъж ", трансферира маршрута от Тихия океан - Атлантика в тези райони, където Съединените щати не могат да нахлуят.
***
В този подтекст новите направления сред Китай и Европа минават основно през Централна Азия, Каспийско море, Иран, Русия и Турция. Този пояс, който може да се назова сухопътният " Път на коприната ", се състои от три коридора: северен, централен и южен. Съединени американски щати подкопаха северния кулоар посредством украинския спор. Но тази рецесия беше преодоляна посредством пренасочване на маршрута от Украйна към Беларус.
Но маршрутът, който в действителност плаши Съединените щати, не е Сухопътният път на коприната, а Леденият път на коприната. През втората половина на 2023 година китайската компания NewNew Shipping Line, която сътвори взаимно дружество с Русия, направи седем плавания с контейнерни кораби сред Азия и Европа през Северния ледовит океан. Миналия юли беше открит нов арктически маршрут, свързващ Шанхай със Санкт Петербург.
Докато западните медии упрекват Тръмп, че е вманиачен, заявявайки, че има намерение да купи или нахлуе в Гренландия, Китай, благодарение на Русия, тихомълком приключва основаването на нов морски път на коприната в Арктическия район.
***
Тръмп сподели още през 2019 година, че собствеността и контролът върху Гренландия са безусловно нужни за Съединените щати по стратегически аргументи. По това време военният спор сред Украйна и Русия към момента не е почнал, а връзките сред Китай и Европейския съюз са релативно постоянни.
След като през януари 2018 година Пекин разкри тактиката на Китай за Арктика, обявявайки проект за " законно и рационално потребление на ресурсите на Арктика ", в Съединените щати стартира суматоха.
Арктическата политика на Китай се състои от следните четири съществени детайла:
1) развиване на транспортни маршрути;
2) изследване и употреба на петрол, газ, минерали и други неживи ресурси;
3) запазване и потребление на рибата и другите живи ресурси;
4) развиване на туристическите запаси.
Най-важната теза на тази нова тактика, която разтревожи Съединени американски щати, беше следната: Китай е субарктическа страна, една от континенталните страни, ситуирани най-близо до Арктическия кръг. Накратко, до момента в който Съединените щати хабяха силата си в Близкия изток за идеологическите войни на Израел, Китай и Русия започнаха решаващи стъпки по Северния морски път, решавайки казуса с Малакския проток.
Оттук нататък за Тръмп ще бъде доста мъчно да подкопае руско-китайския план " Леден път на коприната " с офанзивите си против Канада, Гренландия и Панамския канал. Рейсовете към този момент са в ход. В това отношение напъните на Тръмп не са нищо повече от обезверен ненужен опит.
Превод и редакция: ни