За първи път след смъртта на Франсиско Франко през 1975 г. жертва, която твърди, че е била измъчвана от режима на диктатора, ще свидетелства пред испански съд в изслушване който отваря в петък.
Хулио Пачеко Йепес е на 19 години, когато е арестуван в Мадрид през август 1975 г. за принадлежност към ляво подземно движение, което се противопоставя на режима.
Задържането му се случи само три месеца преди смъртта на Франко, който управляваше Испания с желязна ръка от края на гражданската война в страната през 1936-39 г.
Пачеко Йепес каза, че е бил изтезаван няколко дни в полицейския щаб на площад Пуерта дел Сол в града, преди да бъде вкаран в затвора за „тероризъм“.
Близо 50 години по-късно 67-годишният пенсионер заведе дело срещу четиримата си предполагаеми мъчители, сред които бившият полицейски комисар Хосе Мануел Вилярехо, който наскоро спечели печална слава за шпиониране на политически и бизнес личности.
Делото беше заведено през февруари и през май съдия Ана Мария Игуасел реши да го приеме на основание, че съдържа „възможни“ доказателства за „престъпления срещу човечеството и изтезания“.
Пачеко Йепес каза пред АФП, че е бил „малко нервен“, когато пристигна в мадридския съд за изслушването, като Игуасел беше готов да разпита Пачеко Йепес за преживяното от него.
Около 30 поддръжници се събраха пред съда, издигайки голям транспарант с надпис: „Жертвите на Франко изискват справедливост.“
Игуасел също посочи, че възнамерява да призове предполагаемите мъчители за разпит и е поискала документи от полицията и Националния архив.
След като разследването й приключи, Игуасел ще трябва да реши дали да прекрати делото или да го изпрати на съд.
Въпреки че изслушването в петък е само първа стъпка, за асоциациите, представляващи жертвите на режима на Франко, това е победа, тъй като всички други предишни опити за завеждане на дело бяха отхвърлени.
„Това е важен крайъгълен камък“, каза Пачеко Йепес пред АФП в дома си във Валекас, работнически квартал на югоизточен Мадрид.
„Стена на безнаказаността“
Бившият печатар се надява, че показанията му ще „отворят пролука в стената на безнаказаността“ и ще проправят пътя съдилищата да бъдат „по-отворени към бъдещи съдебни дела“.
Досега испанските съдилища отхвърляха съдебни дела, заведени от жертви от епохата на Франко, с аргумента, че те попадат под закон за амнистия, приет през 1977 г. по време на прехода към демокрация, или че срокът за подаване на наказателни обвинения е изтекъл.
Объединените нации призоваха Испания да отмени закона за амнистията, който беше приет две години след смъртта на Франко и предотвратява наказателното преследване не само на престъпления, извършени от политически опоненти на режима, но и на тези, извършени от „държавни служители и обществения ред агенти“, като полиция.
Много мъчители от френската епоха са починали, без изобщо да са изправени пред съда, като полицая Хуан Антонио Гонзалес Пачеко, който почина през 2020 г.
Прякорът му беше „Били ел Ниньо“ или „Били Хлапето“ заради навика му да върти пистолет около пръста си, докато биеше жертвите си.
Един от хората, които заведоха дело срещу него, беше 66-годишната Роза Мария Гарсия Алкон, съпругата на Пачеко Йепес, но делото й беше отхвърлено.
Тя беше арестувана по същото време като Пачеко Йепес през август 1975 г. Той беше нейно гадже по това време.
Гарсия Алкон също ще даде показания в петък, но като свидетел. Тя казва, че един от начините, по които полицията го е изтезавала, е бил да го принуди да гледа как я нараняват.
Изправени пред правни пречки в Испания, групите на жертвите се обърнаха към Аржентина, където магистратът Мария Сервини през 2010 г. се позова на принципа на „универсалната справедливост“, за да започне продължаващо разследване на геноцид и престъпления срещу човечеството по време на гражданската война в Испания и последвалата диктатура.
Като част от своето разследване Сервини през 2014 г. издаде 20 международни заповеди за арест на бивши служители на режима на Франко, сред които министри, съдии и полицейски служители, но Мадрид отказа да сътрудничи.
Източник: AFP