За първи път от 27 години България има медалистка в

...

След 27 г.! БГ грация с медал от европейско

За първи път от 27 години България има медалистка в многобоя на европейското състезание по художествена гимнастика. Боряна Калейн стана вицешампионка на шампионата във Варна, оставяйки на трето място зад себе си трикратната международна шампионка Дина Аверина. Другата от двете съветски близначки - Арина Аверина, завоюва купата.

Последната българска прелест, качила се на почетната стълбичка на шампионата на Стария континент в многобоя, бе Мария Петрова, триумфирала със златото в Солун `94. Оттогава българки бяха печелили оценки единствено на обособените уреди.

Във Варна 21 родената през 2000 година Калейн събра общ брой от 107.625 т. (27.775 на обръч; 27.400 на топка; 27.950 на бухалки; 24.500 на лента). Шампионката Арина Аверина реализира многобой от 109.100 т. (26.200; 29.200; 28.400; 25.300), а сестра ѝ Дина взе бронза със 107.325 т. (28.000; 29.150; 27.500; 22.675).

Развръзката на шампионата беше извънредно трагична, тъй като Калейн игра с финален стартов номер на бухалки. Напрежението в зала " Конгресна " на ДКС се повиши, защото оценката ѝ се забави, а откакто стана ясна и това ѝ отреди втора позиция в крайното класиране, както феновете по трибуните, по този начин и хората от щаба на националния ни тим изпаднаха в еуфория.

Другата българска националка - Картин Тасева, също откри място в Топ 8. Тя приключи на 7-о място със общ брой от 98.850 т. (24.800; 25.900; 25.700; 22.450). Миналогодишната европейска шампионка в многобоя Линой Ашрам (Изр) остана четвърта със 106.800 т., а пред нашето момиче се подредиха още единствено две беларускини - Анастасия Салос със 104.475 т. и Алина Харнаско със 102.800 т.

Общо 24 гимнастички се състезаваха за оценките в днешния самостоятелен многобой. Утре Боряна ще взе участие в три от финалите на обособените уреди (без лента), а Катрин ще се бори за медали във всички четири.

Източник: novinite.bg