За нас е чест да ни гостува посланичката на Италия

...
За нас е чест да ни гостува посланичката на Италия
Коментари Харесай

Посланик Джузепина Зара: България е привлекателна дестинация за италианските компании #AmbassadorTalks

За нас е чест да ни гостува посланичката на Италия Н.Пр. Джузепина Зара. Това е изявление номер 5 в нашата поредност .

В изявлението ще разберете: На какво равнище са комерсиалните връзки сред България и Италия и за какво хората от двете страни избират да работят един с различен? Каква е ролята на Италия в стратегическата отбрана на България и Балканския район? Благоприятна ли е бизнес средата в България за италианските бизнесмени? И за какво страната ни е толкоз специфична за госпожа Зара?

1. Какво е мнението Ви за двустранните политически и бизнес връзки сред България и Вашата страна?

В исторически проект Италия и България са тясно свързани от дългогодишно другарство и близки връзки. Освен това, през последните 25 години, изключително след присъединението на България към Европейския съюз и НАТО, връзките сред двете страни се развиха и задълбочиха още повече. Днес Италия е четвъртият търговски сътрудник за България в международен проект, а България е третият търговски сътрудник за Италия на Балканския полуостров след Румъния и Гърция. В България работят близо 12 000 смесени италиански компании, които обезпечават работа на към 50 000 фамилии.

Също по този начин от културна позиция, нашите връзки се разшириха през годините: като образец през днешния ден можем да споменем 28 000-те български възпитаници, които са записани в курсове по италиански език в цялата страна. Италианският език се преподава освен в шест български учебни заведения и 3 университета в страната, само че и в разнообразни курсове, предлагани от Италианския културен институт в София и от доста частни езикови учебни заведения. Освен това Италианският културен институт в София провежда културни събития и начинания в доста области, включващи освен столицата София, само че и доста други значими центрове в страната като Пловдив, Варна, Русе и Банско.

От политическа позиция съответният принос на, свидетелства за огромното значение, което Италия придава на сигурността и стабилността на Балканския полуостров и Черно море като част от разширената непоклатимост на югоизточната част на Европейския съюз. Освен това, с поемането на италианската роля на рамкова нация на бойната група, политическите връзки сред Италия и България ще се повдигнат на ново стратегическо равнище.

2. Какво усъвършенстване на тези връзки виждате в близко бъдеще, а също и в дълготраен проект?

Предвид непосредствената опасност за европейската непоклатимост и сигурност заради неоправданата съветска военна инвазия в Украйна, въпросите по отношение на сигурността на източния фланг на НАТО и региона на Черно море са в центъра на нашия политически дневен ред: Италия ясно демонстрира, че е подготвена да поддържа България и другите балкански страни в взаимните им старания за повишение на отбранителните им качества.

От комерсиална позиция считаме, че нашите дългогодишни и оптимални връзки могат да се подобрят с още по-силно наличие на италиански компании и вложения в България, по-специално във връзка с стратегическите браншове на енергетиката, ИТ, инфраструктурата, свързаността и отбранителната промишленост.

3. Според Вас какво е мястото на България в актуалния свят?

България е член на НАТО и на Европейския съюз и като непрекъснат съдружник и член, тя може доста да способства за задачите и достиженията, които решаваме дружно: поетата посока е твърдо декларирана в договорите, които България е подписала, и в поетите задължения от българските държавни управления през годините.

През идващите години България, дружно с други членове на Европейски Съюз, ще бъде призвана да се оправи с решаващи провокации и сложни вътрешни промени, с цел да приключи своя интеграционен път към приемане на еврото, присъединение към Шенгенското пространство и Организацията за икономическо сътрудничество и раз.

Като съдружник в НАТО и член на Организация на обединените нации, както и заради стратегическото си състояние на Балканския полуостров, България може да способства доста за стабилността на района и за стабилността на Черно море.

4. Ако желаете да разпространявате България пред вложители от Вашата страна, кои биха били 5-те най-важни преимущества, които бихте показали?

Много италиански компании имат интерес към по-доброто опознаване на българския пазар и бизнес климат. Това важи както за италианските компании, инвестиращи в чужбина, по този начин и за италианските компании, които в този момент се пробват да реалокират своите вложения по-близо до Европейски Съюз в по този начин наречения развой на „ ниършоринг “.

Винаги наблягам географското стратегическо състояние на България. Като мост сред Европа и Азия, Югоизточното Средиземноморие и Централна Европа, с две пристанища на Черно море, България в действителност има скъпа позиция по продължение на международните търговски пътища. Свързаността е от основно значение за районното развиване и ще бъде главното предизвикателство за България и прилежащите страни в бъдеще, с цел да интегрират района с главните коридори на Европейски Съюз.

Друг фактор, който е от огромно значение за италианските компании, е участието на България в Европейски Съюз. По тази причина в действителност италианските компании се усещат по-сигурни, правейки своя бизнес в България, поради интегрирания пазар, общи правила, фискални режими и стандарти.

Освен това бизнес средата в България е изключително удобна за нови задгранични вложения. С по-евтината цена на труда спрямо италианската и по-ниското данъчно облагане, България към момента съставлява привлекателна дестинация за италианските компании.

И най-после, културната непосредственост сред италианците и българите улеснява взаимния бизнес. Историите на нашите страни са цялостни с взаимни въздействия и непредвидени връзки. Нашата културна непосредственост улеснява взаимния живот и работа и намирането на общи решения за растежа на двете страни.

5. Смятате ли, че България може да усъвършенства имиджа или репутацията си и в случай че да – бихте ли споделили концепция или съвет?

Според мен България към този момент има добър набор от принадлежности за по-нататъшно възстановяване на имиджа и марката си на интернационалната сцена. Когато приказвам за България с моите другари и родственици в Италия това, което ми направи усещане е, че те нямат неприятна визия за България; казусът е, че те съвсем не знаят нещо за вашата красива страна. България през днешния ден е като прикрито богатство посред Балкана. Ако мислим единствено за интегрираните туристически направления, благосъстоянието от термални курорти, археологическото и историческо завещание, аз съм уверен, че България може да се трансформира в първокласна туристическа дестинация.

Вашата страна несъмнено разполага с обилие от художествени и естествени съкровища, които единствено чакат да бъдат посетени и открити от света и има страхотни благоприятни условия за бизнес в хранително-вкусовата индустрия, която постоянно е била доста мощен актив, както и индустрията, цифровите услуги, производството и износа на чиста сила.

6. Кои ще бъдат трите най-важни събития за Посолството до края на тази година?

Тази година към този момент организирахме огромно събитие, отдадено на творчеството на италианския стихотворец Данте Алигиери. С изложбата на чудните бижута на италианския бижутер Диего Перкоси Папи в Националната изложба предходната пролет представихме на българската аудитория едно забавно странствуване из пъкъла, чистилището и парадайса на Данте. Бяхме трогнати от огромния интерес на българите: постоянно имаше дълга опашка за влизане в изложбата и от Националната изложба ни помолиха да я удължим, с цел да дадем опция на всеки да я посети. Това беше в действителност огромен триумф за нас, за Националната изложба и за италианската система в България.

За идващите месеци сме възнамерявали богата и интегрирана стратегия с други стълбове на италианската система в България (Италианския културен институт и Италианската комерсиална агенция), които работят под шапката на посолството. Каня ви да посещавате постоянно нашите уеб страници (Посолство: ; Културен институт: ; Италианска комерсиална организация: ) и нашите канали в обществените медии (във, и ), където ще намерите обновени вести за нашите начинания и събития. За идващите месеци предлагам по-специално две съществени срещи: седмицата на италианския език в края на октомври и седмицата на италианската кухня в края на ноември. Езиковата седмица е ориентирана към феновете и учещите италиански език, с доста начинания, проведени в учебните заведения, където се преподава италиански език; седмицата на италианската кухня ще сложи в основата си италианските заведения за хранене в България и италианските артикули, внасяни в цялата столица и на питателните пазари.

7. Доколко пандемията от COVID-19 е повлияла на двустранните връзки сред България и Вашата страна?

Коронавирус пандемията засегна съществено международната система. В началото на 2020 година, единствено за няколко седмици, трябваше да станем очевидци на събития, които в никакъв случай преди не бихме могли да си представим: затваряне на граници, прекъсване на полетите и локдаун в градове ни. За благополучие, посредством имунизирането и разпространяването му в Европейски Съюз и света, обстановката се усъвършенства и през днешния ден най-сетне сме минали най-деликатната фаза от изключителната здравна обстановка.

Световната търговия и продан в този момент се връщат към равнищата си отпреди пандемията. Това важи и за връзките сред Италия и България: след 2020 година и 2021 година със обилни загуби и от двете страни, закъснение на търговията и пътуванията, тези първи 9 месеца на 2022 година записват нова наклонност със мощно нарастване на търговията и капиталови потоци.

8. Какъв съвет бихте дали на българите, които желаят да развиват бизнес с Ваши сънародници?

Българите развиват бизнес с италианци, който носи положителни резултати, защото мнозина остават с взаимно удовлетворение; само че може да се създадат усъвършенствания: като се имат поради характерните аспекти на италианския метод на мислене и италианския метод на правене на бизнес, считам, че българите са в преференциална позиция, когато работят с италианци: околните връзки сред нашите страни, културните и исторически прилики и истинскато другарството сред двата народа съставлява мощен актив за бъдещите връзки сред двете страни.

Вслушвайки се в опита на италианските компании в България, има някои аспекти, които могат да бъдат усъвършенствани. Първото нещо, което италианците нормално акцентират, е компликацията да се оправят с българската администрация. Понякога бюрокрацията в България може да бъде сложна за справяне, изключително в случай че няма никой, който приказва британски. Но това, от което постоянно се оплакват, е неналичието на бистрота в процедурите за възлагане на публични поръчки.

Вторият аспект, за който постоянно ни алармират нашите компании, е неналичието на инфраструктурни връзки в страната. Наистина има области в България, които биха могли да бъдат идеални за задгранични вложения, само че фирмите не ги преглеждат заради логистичните компликации, произлизащи от неналичието на съответна пътна и железопътна връзка.

И най-после, италианските компании от време на време са възпрепятствани да влагат в страната заради политическа неустойчивост. Миналата година три политически избора и тази година още един са фактор, който въздейства върху капиталовия избор на задгранични компании, които може да предпочетат да изчакат или да насочат вложенията си някъде другаде.

9. Разкажете ни за себе си - каква е била професионалната Ви дипломатическа кариера, от какъв брой време сте в България и кои са най-интересните за Вас места или даже ястия в България?

Започнах дипломатическа си кариера през 1991 година, откакто приключих политически науки в университета в Урбино и магистърска стратегия по дипломация и интернационалните връзки, предлагана от Società Italiana Organizzazioni Internazionali (SIOI) в Рим. През 1991 година нямаше толкоз доста дами в дипломатическата кариера и в моя случай бяхме единствено две.

Прекарах 2 години в отдела по протокол на Министерството на външните работи, последвани от 2 години в отдела за стопански връзки, където се концентрирах върху страните от Северна Африка и Близкия изток. През 1994 година попаднах на първия си чуждестранен мандат тук, в София. България тогава беше доста друга от тази, която можем да забележим през днешния ден и постоянно ще нося със себе си спомените от четирите години, които прекарах тук и всички познанства и другари, които сътворих през тези незабравими години.

След България, от 1998 до 2001 година, бях командированa в посолството в Отава, Канада, където се занимавах с вътрешната политика, пресата и културните въпроси. След осем години в чужбина се върнах в Министерството на външните работи, където бях началник на многостранното финансово бюро в Генерална дирекция за икономическо и финансово съдействие, отговаряйки за договарянията по външния дълг и експортния заем.

След това бях назначенa като първи консултант в непрекъснатата задача на Италия към Организация на обединените нации в Ню Йорк, където отговарях за опазването и построяването на мира. В тази роля наблюдавах договарянията, довели до италианското присъединяване в Unifil 2 в Южен Ливан и основаването на стратегическата военна клетка към DPKO. Бях и член на италианската делегация в Съвета за сигурност през 2007-2008 година, отговарящ за мироопазващите интервенции и представлявах Италия в Комисията за създаване на мира на Организация на обединените нации.

По-късно прекарах девет години назад в Рим, където започнах като началник на многостранното бюро в Генерална дирекция „ Глобални въпроси “, отговаряйки за координацията и присъединяване в многостранни договаряния в границите на интернационалните организации, в това число Организацията за икономическо сътрудничество и раз, СТО, UNCTAD, ICAO, IMO и ESA.

От 2015 година до 2018 година бях назначенa за дипломатически консултант на италианския министър на инфраструктурата и превоза и по-късно до 2019 година за дипломатически консултант на министъра по европейските въпроси.

От началото на януари 2021 година съм дипломат на Италия в България, първата жена за 143 години дипломатически връзки.

10. Ако би трябвало да опишете България единствено с три думи, кои биха били те?

Това е сложен въпрос за мен, тъй като България изгира голяма роля в живота ми като първата ми задача в чужбина през 90-те години и първата ми работа като дипломат в този момент. Българите ме посрещнаха добре, когато дойдох тук като млад посланик през 1994 година и ме накараха да се усещам вкъщи, както се усещам вкъщи и през днешния ден.

Напуснах България през 1998 година, с цел да се преместя на второто си предопределение в чужбина, само че постоянно съм поддържала близки контакти с доста другари и познати, които имам във вашата страна, и следях развиването и измененията в политическите, икономическите, обществените и културен живот.

Продължавах да се връщам за по няколко дни понякога до 2005 година и тогава последният път, когато посетих България за малко на работна задача, беше през 2010 година Забелязах някои промени, само че мисля, че най-важните пристигнаха след присъединението на България към Европейския съюз и НАТО. България завоюва от това участие и в действителност, участието оказа помощ на България да претърпи промени и да продължи с развиването. С присъединението си към Европейски Съюз България се върна в европейското семейство, към което естествено принадлежи.

В същото време, както всяка страна-членка на Европейски Съюз, както и Италия, България резервира своята същина, своя народен темперамент, своя дух, който се научих да познавам и обикнах в първите си години тук. Защото Европейският съюз е популярен и мощен в своето разнообразие, което е неговото благосъстояние.

Въпреки това не всичко се е трансформирало и мога да кажа, че открих непокътнати характерностите, които ме накараха да обичам тази страна и нейните поданици: силата на характера, общителността, иронията, гостоприемното отношение, любовта към културата и знанието. Красотата на пейзажа, както и благосъстоянието на античната история и националните обичаи.

След доста години към момента намирам остарялото красиво чувство в разходките по софийските улици или визитите на манастирите в провинцията или празнуването на обичайни фамилни събирания. Добре сте съхранили личните си обичаи, хубости, монументи, изкуство и пейзажи.

Новият дипломат на Италия в България Джузепина Зара пое отговорностите си в посолството на Италия в София през януари 2021 година Родена в Салерно и приключила политически науки в Урбино, по-късно посещава профилираното учебно заведение на Италианското сдружение за интернационалните организации, преди да постъпи на италианска дипломатическа работа през 1991 година България беше точно нейната първа задгранична дестинация от 1994 година до 1998 година След това Джузепина Зара се реалокира в италианското посолство в Отава, Канада от 1998 година до 2002 година От 2006 година до 2009 година тя работи като консултант в непрекъснатата задача на Италия към Организация на обединените нации, отговаряща за поддържането на мира и построяването на мира, по-специално като член на италианската делегация в Съвета за сигурност на Организация на обединените нации 2007-2008 година След това, сред 2010 година и 2015 година, тя е била началник на многостранното бюро в Генерална дирекция „ Глобални въпроси “ към Министерството на външните работи в Рим. Сред последните й назначения е дипломатически консултант на министъра на превоза и инфраструктурата от 2015 година до 2018 година и дипломатически консултант на министъра по европейските въпроси от 2018 година до 2019 година От ноември 2019 година до декември 2020 година тя е била народен координатор за макростратегията на Европейски Съюз за Алпийския район и член на всички междуправителствени комисии по трансалпийските връзки и TEN-T коридорите на Европейски Съюз.

показва новата си графа, озаглавена: “ ”. Тя се състои от изявленията с посланици или ръководители на дипломатически задачи, упълномощени в България. Целта е да разберем тяхната позиция и мнение по отношение на настоящите събития и връзки – вътрешни, двустранни, и интернационалните. Всяко изявление съдържа 10 идентични въпроса.

Нашите почитаеми посетители до момента:

Посланикът на Китай, Негово превъзходителство господин Дун Сяодзюн. Интервюто му можете да прочетете.

Посланикът на Дания, Негово превъзходителство господин Йес Брогаард Нилсен. Интервюто му можете да прочетете.

Временно ръководещ посолство на Германия, Ирене Планк. Интервюто й можете да прочетете.

Посланикът на Испания, Негово превъзходителство господин Алехандро Поланко Мата. Интервюто му можете да прочетете.

Представителите на посолства в България могат да се свържат с Новините за повече информация на

Novinite.com (Sofia News Agency) е най-голямата англоезична медия в България, отразявайки вътрешни и интернационалните вести повече от 20 години. Агенцията се чете допълнително от 120 страни по света. Архив с новините се съхранява от години в доста държавни и бизнес институции и уебсайтът се цитира всекидневно в международен мащаб.

Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР