Велислава Петрова: България е изпълнила критериите за отпадане на визите за САЩ
За мен е значимо България ясно да слага своите претенции и ясно да демонстрира, че изключително в местата, в които сме изпълнили всички критерии, ние можем да заявяваме своя позиция, която пази нашите жители. Има всички предпоставки за отпадане на визите. Това сподели министърът на външните работи Велислава Петрова в предаването „ Говори в този момент " по Българска национална телевизия.
Тя акцентира, че България е изпълнила критериите за отпадане на визите за Съединени американски щати. Те са свързани с метода на защита на границите ни и изискванията, по които се дава българско поданство. „ По техническа линия сме изпълнили всички задължения и всички условия, които са нужни. Остава този % на отводи, като България демонстрира вярна наклонност в тази посока и е много покрай това. Така че има всички предпоставки това да се случи. Надявам се от американска страна да има ответни дейности по тази линия допустимо най-скоро ", съобщи Петрова.
В Съединени американски щати живеят над 200-300 хиляди българи, означи тя. „ Има от ден на ден бизнеси с интернационално присъединяване, които имат потребност да пътуват до там, тъй че е извънредно значимо за нашата стопанска система и за живота на нашите жители да се облекчи целият този развой, както финансово, по този начин и чисто административно. Аз сложих доста съответно тези условия от наша страна и упованието е, че ще получим схващане, тъй че да можем и в бъдеще да оказваме помощ по метода, по който сме помагали на Съединени американски щати ", добави външният министър.
В момента България отделя 2,18% от Брутният вътрешен продукт за защита, означи тя. „ Новото държавно управление има цялата ангажираност да продължи по този проект, тъй че да сме в точния момент с осъществяването му. Това е значимо както за България, по този начин и за целия Алианс. Ние сме страна, която мощно поддържа това, че би трябвало да имаме по-добри отбранителни качества, и мисля, че това е ангажимент, към който ние постоянно ще се придържаме ", съобщи Петрова.
Тя разяснява думите на генералния секретар на НАТО Марк Рюте, че България е измежду страните, които оказват логистична поддръжка на Вашингтон в Близкия изток въз основата на двустранните съглашения, които имат страните със Съединени американски щати. Външният министър изясни, че въпросните съглашения са поемани от предходното държавно управление. „ В момента са в интервал на полемика. Премиерът беше доста явен какво е сложил като искане към американската страна. Все още чакаме отговор. Министерството на защитата е в съгласуваност с американската страна по отношение на това по какъв начин би траяло подобен вид съдействие. Важно е какъв е нашият интерес там и по какъв начин можем да защитим нашите жители. Мисля, че сътрудниците вършат безусловно всичко допустимо това да се случи ", съобщи тя.
По време на срещата на външните министри на НАТО в Швеция тя е провела диалози с сътрудниците си от Франция, Германия, Англия, Канада, Р.С. Македония. „ Всички страни виждат в политическата непоклатимост на България една огромна вяра, чакат България да продължава да бъде добър сътрудник и съдружник и да се усилват опциите за икономическо съдействие, както по двустранна линия, по този начин и по многостранна на равнище Европейски съюз и НАТО ", разяснява Петрова.
С сътрудника си от РСМ тя е е разговаряла по тематики, касаещи свързаността и построяването на кулоар №8 по линия на НАТО. „ За България е значим приоритет да развива към момента инфраструктурата както по оста север-юг, по този начин и по оста изток-запад, по този начин, че да може да бъде значима част от усилването на Източния фланг. Продължаваме да виждаме предпочитание за диалог по линия на европейската вероятност на РСМ и от наша страна постоянно имаме подготвеност за градивен разговор, само че считаме, че в тази ситуация това е диалог на равнище европейски институции и надлежно държава-кандидат, която, уповавам се, ще направи нужните стъпки, тъй че да продължи ловко напред по своя европейски път ", съобщи Петрова.
Тя акцентира, че България е изпълнила критериите за отпадане на визите за Съединени американски щати. Те са свързани с метода на защита на границите ни и изискванията, по които се дава българско поданство. „ По техническа линия сме изпълнили всички задължения и всички условия, които са нужни. Остава този % на отводи, като България демонстрира вярна наклонност в тази посока и е много покрай това. Така че има всички предпоставки това да се случи. Надявам се от американска страна да има ответни дейности по тази линия допустимо най-скоро ", съобщи Петрова.
В Съединени американски щати живеят над 200-300 хиляди българи, означи тя. „ Има от ден на ден бизнеси с интернационално присъединяване, които имат потребност да пътуват до там, тъй че е извънредно значимо за нашата стопанска система и за живота на нашите жители да се облекчи целият този развой, както финансово, по този начин и чисто административно. Аз сложих доста съответно тези условия от наша страна и упованието е, че ще получим схващане, тъй че да можем и в бъдеще да оказваме помощ по метода, по който сме помагали на Съединени американски щати ", добави външният министър.
В момента България отделя 2,18% от Брутният вътрешен продукт за защита, означи тя. „ Новото държавно управление има цялата ангажираност да продължи по този проект, тъй че да сме в точния момент с осъществяването му. Това е значимо както за България, по този начин и за целия Алианс. Ние сме страна, която мощно поддържа това, че би трябвало да имаме по-добри отбранителни качества, и мисля, че това е ангажимент, към който ние постоянно ще се придържаме ", съобщи Петрова.
Тя разяснява думите на генералния секретар на НАТО Марк Рюте, че България е измежду страните, които оказват логистична поддръжка на Вашингтон в Близкия изток въз основата на двустранните съглашения, които имат страните със Съединени американски щати. Външният министър изясни, че въпросните съглашения са поемани от предходното държавно управление. „ В момента са в интервал на полемика. Премиерът беше доста явен какво е сложил като искане към американската страна. Все още чакаме отговор. Министерството на защитата е в съгласуваност с американската страна по отношение на това по какъв начин би траяло подобен вид съдействие. Важно е какъв е нашият интерес там и по какъв начин можем да защитим нашите жители. Мисля, че сътрудниците вършат безусловно всичко допустимо това да се случи ", съобщи тя.
По време на срещата на външните министри на НАТО в Швеция тя е провела диалози с сътрудниците си от Франция, Германия, Англия, Канада, Р.С. Македония. „ Всички страни виждат в политическата непоклатимост на България една огромна вяра, чакат България да продължава да бъде добър сътрудник и съдружник и да се усилват опциите за икономическо съдействие, както по двустранна линия, по този начин и по многостранна на равнище Европейски съюз и НАТО ", разяснява Петрова.
С сътрудника си от РСМ тя е е разговаряла по тематики, касаещи свързаността и построяването на кулоар №8 по линия на НАТО. „ За България е значим приоритет да развива към момента инфраструктурата както по оста север-юг, по този начин и по оста изток-запад, по този начин, че да може да бъде значима част от усилването на Източния фланг. Продължаваме да виждаме предпочитание за диалог по линия на европейската вероятност на РСМ и от наша страна постоянно имаме подготвеност за градивен разговор, само че считаме, че в тази ситуация това е диалог на равнище европейски институции и надлежно държава-кандидат, която, уповавам се, ще направи нужните стъпки, тъй че да продължи ловко напред по своя европейски път ", съобщи Петрова.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




