За двата почивни дни в руската столица са паднали 122%

...
За двата почивни дни в руската столица са паднали 122%
Коментари Харесай

Москва е затисната под "снеговалежа на века"

За двата почивни дни в съветската столица са паднали 122% от нормалните месечни превалявания и многомилионният град е покрит под " снеговалежа на века ".

На една от измервателните станции от 6 часа в събота за 48 часа са паднали 44 мм воден еквивалент и съгласно прогнозите на синоптиците преваляванията ще продължат до понеделник вечерта, въпреки и отслабнали. На доста места насъбраният сняг надвишава 60 см.

Кметът Сергей Собянин позволи през днешния ден децата да не вървят на учебно заведение и предложи на московчани да се въздържат от пътешестване с персоналните си коли. В Западния боен окръг за почистване на снега и закъсали коли е мобилизирана армията, паднали са най-малко 2000 дървета, на летищата в региона са анулирани над 200 полета.

" Най-мощните за цялата история на метеонаблюдението снеговалежи се стовариха върху Москва и за два дни паднаха 122% от месечната норма, която за февруари е 36 мм ", изясняват от метеослужбата.

Прогнозите са за температури от минус 9 д оминус 12 градуса и продължение на преваляванията с спирания до събота.

РБК цитира Евгений Тишковец от метеоцентъра " Фобос ", съгласно който сходно нещо се случва един път на 100 години. Още в неделя сутринта той изясни, че в събота са паднали 53% от месечната норма, а в неделя чакат най-малко още толкоз от " мощния балкански циклон, съпроводен с вихрушка, който се комбинира с нахлуването на арктически мраз от север.

Предишният връх за снеговалежи в москва е от 1957 г.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР