Защо африканската краставица може да предизвика интереса на българските фермери?
За да се оправят с провокациите, подбудени от изменението на климата, и да обезпечат доставките на храна, дребните земеделци и домашни производители би трябвало да възприемат устойчиви и адаптивни практики. Една от тези практики е да разширят разнообразието от култури, като включат нови сортове, които са устойчиви на високи температури и суши. Има многочислени култури, които могат да се отглеждат в България и съчетават резистентност с кулинарна прелест. Някои ще бъдат издръжливи на открито, други може да са нежни и да се нуждаят от отбрана, само че е време да разтеглим хоризонтите си. Една такава просвета е и Африканската краставица, позната още като мелотрия и мини любеница. Това коментира Роман Рачков, който е част от авторския екип на Климатека. Рачков е агроном, експерт по тропично и субтропично земеделие, дълготраен специалист по интегрирана и биологична растителна отбрана. Председател е на Българската асоциация по биологична растителна отбрана, има ползи в региона на инвазивните типове инсекти в Европа.
Градинарите и производители на храни са директно изложени на комплексното влияние, което изменението на климата оказва върху ежедневната им работа. Повишаването на температурите, изменящите се модели на преваляванията и възходящата периодичност на рискови метеорологични феномени слагат обилни провокации пред производството на храни. Малките земеделци и домашни производители, които са гръбнакът на локалните хранителни системи, са особенно уязвими. Сред голямото многообразие от семена на декоративни и зеленчукови култури, които можем да открием на пазара през последните години, търсенето на екзотични типове става все по-широко публикувано. Някои от тях в действителност са подобаващи за изискванията в страната и дават положителни добиви. Други просто се тестват, а трети – към момента се смятат за нещо екзотично. Едно такова извънредно предложение е растението мелотрията (Melothria scabra), познато също като мини любеница, африканска краставица, само че в действителност това растение е изцяло нова просвета за нас и не е обвързвано с нито едно от растенията, на които наподобява.
Защо българските фермери биха могли да се извърнат към мелотрията?
Една от главните аргументи заради която мелотрията е забавна за фермерите в България е, че те търсят различни култури на обичайните типове, отглеждани за консумация. Въпреки че развъждането на стопански значими типове от сем. Тиквови е добре познато у нас, увеличението на биологичното многообразие в селскостопанските екосистеми не е съществена област на фокус в тези стандартни системи за развъждане. Добавянето на мелотрия в обичайните системи за развъждане може да усили биологичното многообразие по повече от един метод. На първо място може да усили разнообразието от култури, създадени в земеделските имоти, само че също по този начин да обезпечи местообитание за потребни инсекти, микроорганизми и гръбначни животни.
Колкото повече климатът е променлив, толкоз повече агрономи и фермери ще би трябвало да изследват различни култури, които могат да се окажат по-подходящи за изменящата се среда.
Заплахата от изменението на климата затруднява развъждането на обичайни култури по познатите до момента способи. 21-ви век ще бъде време на предизвикателство за хората, в случай че продължим сегашната си селскостопанска процедура.
Чрез представянето на тази родственик на нашата краставица на заинтригуваните консуматори, пазарът се отваря за фермерите и дава опция за многообразие в агрономическите области. С все по-големите провокации в аграрния бранш у нас и евентуалната заплаха дадена просвета да не успее да даде плод през избран сезон, разнообразието в селекцията на пазара може да бъде добра опция както за фермерите, по този начин и за потребителите. За страдание, макар че растението мелотрия е уместно за развъждане у нас, то към момента не е познато за българския фермер и се отглежда единственно от фенове градинари. Тук е мястото на институции, като Националната работа за препоръки в земеделието и секторните институти в границите на СА да бъдат по-активни в популяризирането на тази и сходните на нея различни култури.
Климатичните промени са най-значимият комплекс от провокации, пред който са изправени фермерите и производителите на храни в България.
Част от настоящите провокации, свързани с климата, са нестабилните метеорологични модели, дефицитът на вода, натискът от вредители и заболявания и не на последно място – здравето на почвата.
Непредсказуемите метеорологични модели могат да доведат до неуспех на реколтата, загуба на продуктивност и нараснала сензитивност към заболявания. Домашните производители и дребните фермери би трябвало да се приспособяват, като изберат устойчиви сортове култури и употребяват защитни ограничения, като покривала на редовете и оранжериите.
От друга страна, изменящите се модели на преваляванията и увеличеното изпарение, заради по-високите температури, оказват напън върху водните запаси. Събирането на дъждовна вода, ефикасните техники за напояване и устойчивите на суша култури са от значително значение за намаляване на тези провокации.
Друг нагативен фактор, обвързван с повишаващите се температури, е, че те могат да основат удобни условия за вредители и заболявания. Техниките за интегрирано ръководство на вредителите (IPM), смесени култури и потреблението на потребни инсекти могат да оказват помощ за минимизиране на нуждата от химически интервенции.
И на на последно място, изменението на климата визира структурата и състава на почвата. Редовното тестване на почвата, като ротация на културите и покривни култури, са от решаващо значение за поддържане на плодородието на почвата.
Какво съставлява мелотрията или мини динята?
Не е съвпадане, че растението постоянно е наричано мини любеница. Неговите дребни плодове, които са не повече от 3 см дълги и 2 см необятни, имат доста сходен цвят: тъмнозелени линии минават по светлозелен декор. Ако откъснете плода и го покажете настрана от растението, това в действителност е мини-диня. А мелотрията пораства и под формата на дълга, стелеща се лиана, която доста припомня на тази на динята.
Въпреки това, в случай че опитате плода, той припомня този на краставицата. И в надлъжен прорез има две половини, сходни на половинките на краставица. И миризмата е доста сходна. Само белите семки наподобяват по формата си на тези от динята. Поради това подобие растението има доста известни имена: " мексиканска дребна любеница “, " миша любеница “, " мексиканска кисела краставица “, " африканска краставица “, " краставица колибри “, както и " кукамелон “ " пепкин “ и " миши пъпеш “.
Въпреки обстоятелството, че Melothria scabra не е нито любеница, нито краставица, тя въпреки всичко има нещо общо с тези култури – принадлежи към фамилията на тиквите. Мелотрията има обособен жанр – Melothria, който включва към 166 типа, множеството от които не са годни за консумация.
Melothria scabra е родом от Централна Америка. Там пораства като много нападателен бурен. Разстилайки се по земята и катерейки се върху подпори, лианата е способна да подтисне другите култури. Благодарение на топлия климат там, тя е многогодишно растение и се развъжда освен посредством семена, само че и посредством грудки.
Листата на растението са космати, триъгълни, трисегментирани, с остри краища на сегментите. Растението дава както мъжки, по този начин и женски цветове. В същото време те са лесни за разграничение: първите са подредени един по един и цъфтят по-рано, вторите са събрани по няколко и цъфтят по-късно. Формата на цветовете е фуниевидна и са жълти на цвят. Стъблата се развиват бързо, като през сезона доближават до повече от 3 м. На корените на растението се образуват много огромни грудки, тежащи до 400 гр., сходни на сладки картофи. По този метод добивът на шубрак е до 6 кг " краставици “ и към 6 кг грудки.
Какви са изгодите и приложенията ѝ?
Мелотрията е пренесена в Европа напълно неотдавна – през 1987 година Поради своя размер, вкусови характерности и заради обстоятелството, че плодовете имат усет на краставица, те могат да се употребяват за подготвяне на салати, туршии, като декорация за разнообразни ястия и в " ролца “, както и разнообразни здравословни диетични ястия.
Кожата придава киселинност на плодовете и колкото по-стар е плодът, толкоз е по-кисел. Въпреки това, заради техния размер, " мини-краставиците “ не се белят, само че би трябвало да се берат преди да се образуват семената. За консервиране също е по-добре да употребявате " млади краставици “, защото дебелата кожа на зрялата мелотрия скапва усета. Клубените на културата с течение на времето губят хранителна стойност и по тази причина нормално се употребяват незабавно след прибиране на реколтата.
Включването на мелотрия в диетата има тонизиращо, противовъзпалително и имуностимулиращо деяние.
Плодовете на мелотрията съдържат доста фибри и са богати на протеини, мазнини и въглехидрати, само че също по този начин съдържат минерали като магнезий, желязо, калий, калций, фосфор и натрий. Освен това африканските краставици съдържат витамини В9 и С. В същото време калоричното наличие на един плод е доста ниско, единствено 15 kcal, надлежно оказва помощ за поддържане на здравословно тежестта, като провокира чувство за задоволеност и оказва помощ при намаляване.
Редовната консумация на плодовете му има позитивен резултат върху сърдечно-съдовата система (възстановява кръвното налягане), отстранява непотребния злобен сок от тялото и понижава равнищата на холестерола.
Хората с нараснала киселинност на стомашния сок, стомашна язва или гастрит би трябвало обаче да внимават при потреблението на мелотрия, като би трябвало да заобикалят изцяло или най-малко да лимитират използването на пресните плодове.
Освен за храна мелотрията може да се употребява и като декоративно растение – засадена във висящи саксии, покрай беседка или ограда. Листата му не пожълтяват, като по този метод резервират декоративните си свойства до измръзване.
Какви условия са нужни за развъждането на мелотрията?
Културата е непретенциозна, обича слънцето, само че понася и отчасти помрачаване. Като всички тиквени растения избира добре структурирани и наторени почви. Нуждае се от постоянно поливане и поддържане.
В нашите условия растението може да се отглежда извънредно посредством семена, защото грудките мъчно се резервират до пролетта. Засяването може да се извърши непосредствено в градинското легло (при топъл климат) или в чаши за приемане на разсад. В последния случай сеитбата се прави при започване на април. В първия, като се съобразите с локалните условия, почвата би трябвало да се затопли до 10 °C. Засадено навън, растението би трябвало да се полива постоянно и щедро, целесъобразно с топла вода в корена, без да попада вода върху листата. (Виж повече елементи за засяването ѝ най-отдолу)
От заболяванията в нашите условия мелотрията най-често се поддава на брашнеста мана, само че има много висок имунитет към други болести. Поради тази причина през сезона можете да извършите няколко превантивни третирания против нея.
Изменението на климата съставлява сериозна опасност за продоволствената сигурност освен в България, само че и по света. У нас, поради климатичните особености, дребните аграрни стопани и домашните производители могат да се приспособяват и да развият разнообразни органични и устойчиви практики. Чрез нашарване на културите, максимизиране на наличните запаси и разбиране на устойчиви сортове, в това число като мелорията, можем да изградим по-здрава и устойчива хранителна система за бъдещето. Тези нови култури, нетипични за нашата страна, освен покачват продоволствената сигурност, само че и способстват за по-устойчив и екологично чист аграрни пейзаж. Това е един от методите да се оправим с провокациите на изменението на климата и да осигурим стабилно доставяне с храна за бъдещите генерации.
Как се засяване разсада на мелотрията навън?
При избор на място в градината е добре да бъде такова, в което опорите няма да пречат като засенчват прилежащите насаждения. Най-добрите прародители през предходните няколко сезона, могат да бъдат бобови растения, картофи, чесън, ранно зеле, царевица, карфиол, магданоз и лук, като не е целесъобразно да са били тикви. Препоръчва се последващо засяване на първичното и място да не е по-рано от две години.
При сеитба в резервоар дребните семена на мелотрията могат или да бъдат леко притиснати в почвата, или да се поръсят с дребен пласт пресята почва и леко да се уплътнят (за по-добра адхезия към субстрата). Поливайте (навлажнете повърхността на земята със спрей) и поставете на топло място с температура към 24 ° C.
След към 10 дни ще се появят кълнове. След като разсадът образува 2-3 същински листа, можете да започнете да го проветрявате, с цел да закалите растенията или да преместите саксиите на по-хладно място с температура на въздуха 18-21 °C.
Когато опасността от заледяване премине, растенията могат да бъдат трансплантирани в открита земя. Разстоянието сред тях би трябвало да бъде минимум 50 см. И е добре незабавно да осигурите опора. По-добре е да не оставяте мелотрията на земята, защото храстът би трябвало да бъде добре проветрен.
Когато сеете непосредствено на непрекъснато място е значимо да не бързате и да изчакате постоянна почвена топлота. В градината покълването на семената ще отнеме малко повече време, от време на време до 2-3 седмици. Освен това, колкото е по-топло, толкоз по-бързо ще стане това.
Плодовете на мелотрията стартират да се появяват няколко седмици след опрашването ѝ, както всички растения от тиквови и те могат да презреят. Затова би трябвало да се събират постоянно, като предпазвате кожата им от сгъстяване. Семената се събират от презрелите плодове.
Градинарите и производители на храни са директно изложени на комплексното влияние, което изменението на климата оказва върху ежедневната им работа. Повишаването на температурите, изменящите се модели на преваляванията и възходящата периодичност на рискови метеорологични феномени слагат обилни провокации пред производството на храни. Малките земеделци и домашни производители, които са гръбнакът на локалните хранителни системи, са особенно уязвими. Сред голямото многообразие от семена на декоративни и зеленчукови култури, които можем да открием на пазара през последните години, търсенето на екзотични типове става все по-широко публикувано. Някои от тях в действителност са подобаващи за изискванията в страната и дават положителни добиви. Други просто се тестват, а трети – към момента се смятат за нещо екзотично. Едно такова извънредно предложение е растението мелотрията (Melothria scabra), познато също като мини любеница, африканска краставица, само че в действителност това растение е изцяло нова просвета за нас и не е обвързвано с нито едно от растенията, на които наподобява.
Защо българските фермери биха могли да се извърнат към мелотрията?
Една от главните аргументи заради която мелотрията е забавна за фермерите в България е, че те търсят различни култури на обичайните типове, отглеждани за консумация. Въпреки че развъждането на стопански значими типове от сем. Тиквови е добре познато у нас, увеличението на биологичното многообразие в селскостопанските екосистеми не е съществена област на фокус в тези стандартни системи за развъждане. Добавянето на мелотрия в обичайните системи за развъждане може да усили биологичното многообразие по повече от един метод. На първо място може да усили разнообразието от култури, създадени в земеделските имоти, само че също по този начин да обезпечи местообитание за потребни инсекти, микроорганизми и гръбначни животни.
Колкото повече климатът е променлив, толкоз повече агрономи и фермери ще би трябвало да изследват различни култури, които могат да се окажат по-подходящи за изменящата се среда.
Заплахата от изменението на климата затруднява развъждането на обичайни култури по познатите до момента способи. 21-ви век ще бъде време на предизвикателство за хората, в случай че продължим сегашната си селскостопанска процедура.
Чрез представянето на тази родственик на нашата краставица на заинтригуваните консуматори, пазарът се отваря за фермерите и дава опция за многообразие в агрономическите области. С все по-големите провокации в аграрния бранш у нас и евентуалната заплаха дадена просвета да не успее да даде плод през избран сезон, разнообразието в селекцията на пазара може да бъде добра опция както за фермерите, по този начин и за потребителите. За страдание, макар че растението мелотрия е уместно за развъждане у нас, то към момента не е познато за българския фермер и се отглежда единственно от фенове градинари. Тук е мястото на институции, като Националната работа за препоръки в земеделието и секторните институти в границите на СА да бъдат по-активни в популяризирането на тази и сходните на нея различни култури.
Климатичните промени са най-значимият комплекс от провокации, пред който са изправени фермерите и производителите на храни в България.
Част от настоящите провокации, свързани с климата, са нестабилните метеорологични модели, дефицитът на вода, натискът от вредители и заболявания и не на последно място – здравето на почвата.
Непредсказуемите метеорологични модели могат да доведат до неуспех на реколтата, загуба на продуктивност и нараснала сензитивност към заболявания. Домашните производители и дребните фермери би трябвало да се приспособяват, като изберат устойчиви сортове култури и употребяват защитни ограничения, като покривала на редовете и оранжериите.
От друга страна, изменящите се модели на преваляванията и увеличеното изпарение, заради по-високите температури, оказват напън върху водните запаси. Събирането на дъждовна вода, ефикасните техники за напояване и устойчивите на суша култури са от значително значение за намаляване на тези провокации.
Друг нагативен фактор, обвързван с повишаващите се температури, е, че те могат да основат удобни условия за вредители и заболявания. Техниките за интегрирано ръководство на вредителите (IPM), смесени култури и потреблението на потребни инсекти могат да оказват помощ за минимизиране на нуждата от химически интервенции.
И на на последно място, изменението на климата визира структурата и състава на почвата. Редовното тестване на почвата, като ротация на културите и покривни култури, са от решаващо значение за поддържане на плодородието на почвата.
Какво съставлява мелотрията или мини динята?
Не е съвпадане, че растението постоянно е наричано мини любеница. Неговите дребни плодове, които са не повече от 3 см дълги и 2 см необятни, имат доста сходен цвят: тъмнозелени линии минават по светлозелен декор. Ако откъснете плода и го покажете настрана от растението, това в действителност е мини-диня. А мелотрията пораства и под формата на дълга, стелеща се лиана, която доста припомня на тази на динята.
Въпреки това, в случай че опитате плода, той припомня този на краставицата. И в надлъжен прорез има две половини, сходни на половинките на краставица. И миризмата е доста сходна. Само белите семки наподобяват по формата си на тези от динята. Поради това подобие растението има доста известни имена: " мексиканска дребна любеница “, " миша любеница “, " мексиканска кисела краставица “, " африканска краставица “, " краставица колибри “, както и " кукамелон “ " пепкин “ и " миши пъпеш “.
Въпреки обстоятелството, че Melothria scabra не е нито любеница, нито краставица, тя въпреки всичко има нещо общо с тези култури – принадлежи към фамилията на тиквите. Мелотрията има обособен жанр – Melothria, който включва към 166 типа, множеството от които не са годни за консумация.
Melothria scabra е родом от Централна Америка. Там пораства като много нападателен бурен. Разстилайки се по земята и катерейки се върху подпори, лианата е способна да подтисне другите култури. Благодарение на топлия климат там, тя е многогодишно растение и се развъжда освен посредством семена, само че и посредством грудки.
Листата на растението са космати, триъгълни, трисегментирани, с остри краища на сегментите. Растението дава както мъжки, по този начин и женски цветове. В същото време те са лесни за разграничение: първите са подредени един по един и цъфтят по-рано, вторите са събрани по няколко и цъфтят по-късно. Формата на цветовете е фуниевидна и са жълти на цвят. Стъблата се развиват бързо, като през сезона доближават до повече от 3 м. На корените на растението се образуват много огромни грудки, тежащи до 400 гр., сходни на сладки картофи. По този метод добивът на шубрак е до 6 кг " краставици “ и към 6 кг грудки.
Какви са изгодите и приложенията ѝ?
Мелотрията е пренесена в Европа напълно неотдавна – през 1987 година Поради своя размер, вкусови характерности и заради обстоятелството, че плодовете имат усет на краставица, те могат да се употребяват за подготвяне на салати, туршии, като декорация за разнообразни ястия и в " ролца “, както и разнообразни здравословни диетични ястия.
Кожата придава киселинност на плодовете и колкото по-стар е плодът, толкоз е по-кисел. Въпреки това, заради техния размер, " мини-краставиците “ не се белят, само че би трябвало да се берат преди да се образуват семената. За консервиране също е по-добре да употребявате " млади краставици “, защото дебелата кожа на зрялата мелотрия скапва усета. Клубените на културата с течение на времето губят хранителна стойност и по тази причина нормално се употребяват незабавно след прибиране на реколтата.
Включването на мелотрия в диетата има тонизиращо, противовъзпалително и имуностимулиращо деяние.
Плодовете на мелотрията съдържат доста фибри и са богати на протеини, мазнини и въглехидрати, само че също по този начин съдържат минерали като магнезий, желязо, калий, калций, фосфор и натрий. Освен това африканските краставици съдържат витамини В9 и С. В същото време калоричното наличие на един плод е доста ниско, единствено 15 kcal, надлежно оказва помощ за поддържане на здравословно тежестта, като провокира чувство за задоволеност и оказва помощ при намаляване.
Редовната консумация на плодовете му има позитивен резултат върху сърдечно-съдовата система (възстановява кръвното налягане), отстранява непотребния злобен сок от тялото и понижава равнищата на холестерола.
Хората с нараснала киселинност на стомашния сок, стомашна язва или гастрит би трябвало обаче да внимават при потреблението на мелотрия, като би трябвало да заобикалят изцяло или най-малко да лимитират използването на пресните плодове.
Освен за храна мелотрията може да се употребява и като декоративно растение – засадена във висящи саксии, покрай беседка или ограда. Листата му не пожълтяват, като по този метод резервират декоративните си свойства до измръзване.
Какви условия са нужни за развъждането на мелотрията?
Културата е непретенциозна, обича слънцето, само че понася и отчасти помрачаване. Като всички тиквени растения избира добре структурирани и наторени почви. Нуждае се от постоянно поливане и поддържане.
В нашите условия растението може да се отглежда извънредно посредством семена, защото грудките мъчно се резервират до пролетта. Засяването може да се извърши непосредствено в градинското легло (при топъл климат) или в чаши за приемане на разсад. В последния случай сеитбата се прави при започване на април. В първия, като се съобразите с локалните условия, почвата би трябвало да се затопли до 10 °C. Засадено навън, растението би трябвало да се полива постоянно и щедро, целесъобразно с топла вода в корена, без да попада вода върху листата. (Виж повече елементи за засяването ѝ най-отдолу)
От заболяванията в нашите условия мелотрията най-често се поддава на брашнеста мана, само че има много висок имунитет към други болести. Поради тази причина през сезона можете да извършите няколко превантивни третирания против нея.
Изменението на климата съставлява сериозна опасност за продоволствената сигурност освен в България, само че и по света. У нас, поради климатичните особености, дребните аграрни стопани и домашните производители могат да се приспособяват и да развият разнообразни органични и устойчиви практики. Чрез нашарване на културите, максимизиране на наличните запаси и разбиране на устойчиви сортове, в това число като мелорията, можем да изградим по-здрава и устойчива хранителна система за бъдещето. Тези нови култури, нетипични за нашата страна, освен покачват продоволствената сигурност, само че и способстват за по-устойчив и екологично чист аграрни пейзаж. Това е един от методите да се оправим с провокациите на изменението на климата и да осигурим стабилно доставяне с храна за бъдещите генерации.
Как се засяване разсада на мелотрията навън?
При избор на място в градината е добре да бъде такова, в което опорите няма да пречат като засенчват прилежащите насаждения. Най-добрите прародители през предходните няколко сезона, могат да бъдат бобови растения, картофи, чесън, ранно зеле, царевица, карфиол, магданоз и лук, като не е целесъобразно да са били тикви. Препоръчва се последващо засяване на първичното и място да не е по-рано от две години.
При сеитба в резервоар дребните семена на мелотрията могат или да бъдат леко притиснати в почвата, или да се поръсят с дребен пласт пресята почва и леко да се уплътнят (за по-добра адхезия към субстрата). Поливайте (навлажнете повърхността на земята със спрей) и поставете на топло място с температура към 24 ° C.
След към 10 дни ще се появят кълнове. След като разсадът образува 2-3 същински листа, можете да започнете да го проветрявате, с цел да закалите растенията или да преместите саксиите на по-хладно място с температура на въздуха 18-21 °C.
Когато опасността от заледяване премине, растенията могат да бъдат трансплантирани в открита земя. Разстоянието сред тях би трябвало да бъде минимум 50 см. И е добре незабавно да осигурите опора. По-добре е да не оставяте мелотрията на земята, защото храстът би трябвало да бъде добре проветрен.
Когато сеете непосредствено на непрекъснато място е значимо да не бързате и да изчакате постоянна почвена топлота. В градината покълването на семената ще отнеме малко повече време, от време на време до 2-3 седмици. Освен това, колкото е по-топло, толкоз по-бързо ще стане това.
Плодовете на мелотрията стартират да се появяват няколко седмици след опрашването ѝ, както всички растения от тиквови и те могат да презреят. Затова би трябвало да се събират постоянно, като предпазвате кожата им от сгъстяване. Семената се събират от презрелите плодове.
Източник: varna24.bg
КОМЕНТАРИ