В България липсва пре-експозиционна профилактика против ХИВ
За четвърта поредна година фондация АЙВЪР провежда най-мащабната стратегия за гратис и анонимно проучване на ХИВ в България.
Инициативата се реализира на всички 200+ обекти на лаборатория РАМУС. Тестовете за ХИВ по програмата са от четвърто потомство и изискват венозна кръв. Благодарение на това, те дават благонадежден резултат след рисков секс двойно по-бързо (на 45-и ден) от всички типове бързи проби (на 90-и ден), оповестяват от фондацията.
През 2024-та година са осъществени 3120 ХИВ проби във всички области на България, като 26 от тях са позитивни. Позитивни ХИВ резултати са регистрирани в девет разнообразни области на България.
Два от тях са в извънредно дребни обитаеми места, които не са регионални градове и в които няма офис на Регионална здравна ревизия (РЗИ).
23 от позитивните ХИВ резултати са при мъже, а другите три са при дами.
За ХИВ няма финален лек, само че има поддържащо лекуване. В множеството случаи лечението е под формата на една или две таблетки на ден. Лечението е гратис за всички, не зависи от здравноосигурителен статус и се дава от Министерство на здравеопазването.
И през 2024-та, хората, живеещи с ХИВ в България посещаваха своята клиника всеки месец, на всеки два месеца, или на всеки три месеца, просто с цел да получат рецепта за медикаменти. По време на множеството от тези визити, пациентите нито получават преглед/консултация от доктор, нито дават кръвни проби.
Подобрение в тази сфера е допустимо, в случай че клиниките стартират да изписват предписания за интервал от шест месеца за пациентите в устойчиво положение. Друг вид е оптимизация на клиниките, която ще им разреши да изпращат медикаменти до адреси.
През 2024-та, по време на разнообразни срещи с Министерството на здравеопазването, фондация АЙВЪР още веднъж повдигна тематиката по отношение на неналичието на национална стратегия за двете профилактики, които защищават от ХИВ. ПрЕП (пре-експозиционна профилактика) и ПЕП (пост-експозиционна профилактика) са мощно ефикасни способи за отбрана от ХИВ, само че са скъпи и извънредно мъчно налични в страната.
Също по този начин, през 2024-та година фондацията получава десетки сигнали, че в дребното аптеки, където се продават ПрЕП и ПЕП в България, изцяло липсват количества.
„ Това е сериозен проблем за българското опазване на здравето, тъй като неналичието на профилактиките, които защищават от ХИВ, може да докара до разпространяване на инфекцията на територията на страната “, споделя Явор Конов, ръководител на АЙВЪР.
От фондацията припомнят, че хората с доказан позитивен резултат за ХИВ имат право на гратис поддържащо лекуване, обезпечено от Министерството на здравеопазването. Поддържащото лекуване за ХИВ се отпуска в тези 5 клиники.
Хората, живеещи с ХИВ, които одобряват и се придържат към своята терапия, към този момент живеят толкоз дълго и продуктивно, колкото хората, които нямат ХИВ.