За 88% от българите е важно да се спортува, но

...
За 88% от българите е важно да се спортува, но
Коментари Харесай

Българинът обича спорта, но не го практикува

За 88% от българите е значимо да се спортува, само че над 76 на 100 не спортуват

Почти консенсусно (88%) българите споделят мнението, че е значимо да се спортува, само че над две трети от българите (76%) не спортуват, сочи изследване на „ Тренд “ по поръчка на Национална спортна база. То е извършено в интервала 20 - 28 ноември 2022 година посредством директно полустандартизирано изявление " лице в лице " измежду 1310 души на възраст над 15 години, предава.

Данните демонстрират, че в българското общество съществува концепцията за позитивните страни на спорта, което е добра основа за мотивирането на повече хора да спортуват.

Над половината от българите правят оценка здравословното си положение като чудесно (19%) или доста положително (35%), до момента в който 11% като неприятно. Съвсем закономерно, здравословното положение е директна функционалност на възрастта - над две трети от тези над 60 години правят оценка здравния си статус като неприятен или доста неприятен.

40% от българите се хранят здравословно, а над половината (51%) декларират, че не се хранят здравословно. И на този въпрос още веднъж откриваме взаимозависимост с възрастта – по-младите (между 15 и 29 години) се хранят по-здравословно от по-възрастните.

По-малко от една четвърт (23%) от всички интервюирани спортуват, а останалите (76%) не спортуват. Профилът на хората, които спортуват са най-много на възраст 15 - 29 години, в по-голям дял мъже за сметка на дамите, хора с по-високи приходи и такива, които живеят в столицата, за сметка на останалите обитаеми места.

39% са посещавали школи / курсове по танци, бойни изкуства, спорт, музика и сходни, само че към този момент не го вършат. Почти половината (48%) в никакъв случай не са посещавали. 12% посещават сега.

Сред тези, които не спортуват, главен мотив е, че нямат свободно време. В пъти по-ниски дялове записваме в отговори като „ нямам мотивация / интерес “ или „ нямам физическа опция “, които са на второ и трето място като дял показали.

Спортуващите от своя страна най-често практикуват в зала (39%) и в по-малки дялове на външни стадиони и уреди (19%), или на открито без уреди (18%). 38% от всички спортуващи спортуват без да харчат пари за това.

Основен претекст на спортуващите да практикуват някакъв спорт е здравето (80 процентни пункта). След това се подреждат вариантите „ за развлечение “ (46 процентни пункта), за възстановяване на спортната форма (39 процентни пункта), за отмора (39 процентни пункта) и за възстановяване на външния тип (35 процентни пункта).

По отношение на тези, които заплащат, с цел да спортуват, бюджетът, който отделят в най-големи дялове е сред 31 и 50 лв. месечно. Ниски дялове се регистрират при суми над 60 лв..

Само 11% от всички интервюирани са на мнение, че страната влага задоволително средства в спорт. 62% са на противоположното мнение. 83% споделят, че страната би трябвало да влага повече в спорта, а 87% да се влага повече в поддръжка на спортна инфраструктура. Близо три четвърти от всички българи над 15 години считат, че физическата интензивност на българите би трябвало да бъде приоритет на страната.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР