Южна Африка провежда съвместно военно учение с Русия и Китай,

...
Южна Африка провежда съвместно военно учение с Русия и Китай,
Коментари Харесай

Защо флотът на Южна Африка се присъединява към учения с Русия и Китай?

Южна Африка организира взаимно военно обучение с Русия и Китай , което съгласно опозиционери значи утвърждение на съветската инвазия в Украйна, написа „ BBC “. САЩ също разкритикуваха 10-дневните военноморски учения, които ще продължат през първата годишнина от войната в Украйна . Но държавното управление на Южна Африка споделя, че остава неутрално във връзка с спора и че рутинно е хазаин на сходни учения с други страни, в това число Франция и Съединени американски щати.

Какво вършат Южна Африка, Русия и Китай?

Военноморските учения , наречени „ Mosi “, което значи „ пушек “ на езика тсвана, се организират в Индийския океан, край крайбрежията на Южна Африка. Южноафриканските национални отбранителни сили /SANDF/ обявиха, че 350 членове на техните въоръжени сили ще вземат участие. Русия разгласи, че ще изпрати своя боен транспортен съд „ Адмирал Горшков “, който носи хиперзвукови ракети „ Циркон “. Те летят със скорост девет пъти по-висока от тази на звука и имат обсег от 1000 км /620 мили/. Денис Рева от Южноафриканския институт за проучване на сигурността изясни:

„ Москва ще се опита да покаже, че макар неуспехите си във войната в Украйна, нейните въоръжени сили към момента са доста мощни. “

SANDF сподели малко за идното обучение, само че взаимно обучение от 2019 година сред трите страни включваше 7 кораба – по един боен транспортен съд от всяка нация, плюс кораби за зареждане с гориво и кораби за изследване. Те се упражняваха да се оправят с крайбрежни пожари и наводнения и да отвоюват кораби от пирати.

Защо това упражнение е спорно?

Говорител на Белия дом разяснява през януари:

„ Съединените щати имат угриженост по отношение на всяка страна… която се упражнява с Русия, до момента в който Русия води брутална война против Украйна. “

Преди това Южна Африка се въздържа от гласоподаване в Организация на обединените нации, осъждащо нашествието . Освен това отхвърли да се причисли към Съединени американски щати и Европа в налагането на наказания против Русия.     

Южноафриканското държавно управление провокира политически спор, когато даде позволение на суперяхта, наречена Nord, която е обвързвана със глобения съветски олигарх Алексей Мордашов , да дебаркира в Кейптаун – макар че се счита, че корабът в действителност не е отишъл там. На глобения съветски товарен транспортен съд Lady R също беше позволено да разтовари доставки в южноафриканска военноморска база. Правителството изясни, че съдържа забавена поръчка за муниции.

Южна Африка показва, че е провела 4 взаимни учения със Съединени американски щати от 2011 година насам, както и учения с Франция и Германия. По време на посещаване в страната на съветския външен министър Сергей Лавров през януари, сътрудника му от ЮАР Наледи Пандор съобщи:

„ Всички страни организират военни учения с другари по целия свят. “

Тя сподели, че опитът да се попречи на Южна Африка да организира взаимни военни учения със страните по неин избор се равнява на „ корист с интернационалната процедура “ .

Защо Южна Африка взе участие?

Южна Африка също взе участие, тъй като нейните въоръжени сили са незадоволително финансирани и пренапрегнати, съгласно Елизабет Сидиропулос, началник на Южноафриканския институт за интернационалните връзки. Приоритетите на флота са да пази риболова в родните си води и да се бори с пиратството в Индийския океан. Тя изрази следното мнение:

„ Трябва да се сплоти с други народи, с цел да има потенциала да се оправи с неща край крайбрежията си, като да вземем за пример пиратството. “

Управляващият Африкански народен конгрес /АНК/ на Южна Африка също има дългогодишни връзки с Русия . Те датират от годините на ръководство на бялото малцинство преди 1994 година, посочи доктор Алекс Вайнс от мозъчния концерн Chatham House в Лондон. Той  Той добави:

„ По-старите водачи в АНК към момента имат прочувствена обвързаност към Москва, тъй като тя непрекъснато поддържаше тяхната битка. Това прави доста мъчно Южна Африка да обърне тил на Русия във връзка с Украйна. “

Русия, Китай и Южна Африка също имат модерни връзки , тъй като всички те са членове на алианса БРИКС. Групата, която включва също Бразилия и Индия, съставлява някои от водещите нововъзникващи стопански системи в света.

Какво желаят Русия и Китай?

Сидиропулос твърди, че Русия може да завоюва повече от всеки различен от тазгодишното обучение.

„ Това демонстрира, че Русия към момента може да проектира своята мощност далеко и че към момента има съдружници по света. Това им разрешава да кажат, че не светът е против Русия. Само Западът е против Русия. “

Д-р Вайн акцентира:

„ Китай се стреми да резервира корабоплаването отворено за търговски кораби, пътуващи от неговите пристанища до африкански дестинации. “

Той също по този начин желае да откри своята военноморска мощност в Индийския океан , край крайбрежията на Африка.

„ Става въпрос за извеждането на нейния флот в интернационалните води. “

„ Китай към този момент употребява Джибути на източноафриканското крайбрежие като военноморска база за битка с пиратството и може би се надява да получи още бази. “

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР