Йордановден е, слагаме край на мръсните дни“. На този ден

...
Йордановден е, слагаме край на мръсните дни“. На този ден
Коментари Харесай

Йордановден е, слагаме край на „мръсните дни“


Йордановден е, слагаме завършек на „ мръсните дни “. На този ден на всички места, където има водоем, се прави ритуално мятане на кръста от локалния духовник.
На 6 януари честваме Богоявление.
Денят е прочут и като Йордановден. В националния календар този ден е обвързван с доста обреди, традиции и поверия и поставя завършек на така наречен „ мръсни дни “.

Според библейската легенда на този ден Исус Христос е кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза
при Христос във тип на гълъб.
Според националното вярване през нощта против Богоявление небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се също по този начин, че тогава водата стопира, пречиства се, след което придобива огромна мощ. Затова денят е прочут и като Водици.
На този ден на всички места, където има водоем,
се прави ритуално мятане на кръста от локалния духовник. След изваждането на кръста се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи у дома. Тя пази от заболявания и пречиства душата. Пази се през цялата година за тежки моменти в фамилията, в случай че някой легне болен.
На Йордановден се месят три ритуални хляба,
при чието въвличане се употребява остатъкът от остарялата светена вода. Единият е за дома, вторият – за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата дружно с бакър вино за минувачите.

Върху стоманен предмет се изгарят чемширените китки от предходното Рождество, а пепелта се поръсва със светена вода и се заравя под овошка или трендафилов шубрак. С донесената от църквата свещ се възпламенява с „ нов “ огън кандилото в фамилния иконостас. Там се поставят
и новите рождественски китки.
По традиция във всички православни храмове се отслужват празнични литургии, прави се водосвет на бойните флагове, а по-късно се организира и ритуалът по избавяне на Богоявленския кръст. Смята се, че който хване кръста, ще бъде здрав и цветущ през цялата година. В Калофер по традиция се извива леденото мъжко хоро.

Днес имен ден имат Йордан, Йорданка, Божидар, Божидара, Богдан, Богдана и техни производни.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР