Япония ще започне да купува крилати ракети от САЩ

...
Япония ще започне да купува крилати ракети  от САЩ
Коментари Харесай

Япония се готви за война

Япония ще стартира да купува крилати ракети " " от Съединени американски щати още през фискалната 2025 година, една година по-рано от в началото плануваното, в отговор на утежняването на обстановката със сигурността в азиатския район, съобщи през вчерашния ден японският министър на защитата Минору Кихара, представен от " Ройтерс ". Първоначалните проекти са предвиждали закупуването на ракетите в интервала 2026-2027 година.

Кихара, който зае поста при разбъркването на кабинета в средата на септември, направи известието на конференция във Вашингтон, след първите си диалози на четири очи с американския си сътрудник Лойд Остин. Той съобщи, че чака държавното управление на Съединени американски щати да предприеме нужните стъпки за одобрение на покупката от Конгреса.



Правителството в Токио е заделило 1,6 милиарда $ за покупката, която е част от най-голямото укрепване на японската войска след Втората международна война.

Япония създава и свои лични ракети, само че това ще отнеме време, по тази причина е решила в това време да си обезпечи ракети " ". Токио желае ракетите да дадат на армията му опция да нанася удари по цели, ситуирани надалеч от страната, с цел да възпира евентуални набези, в това число от Китай. Изстрелваната от кораби версия на " ", която има обсег над 1000 км, ще има задоволителен обхват за поразяване на цели на китайска територия.

Остин също удостовери поддръжката си за решението на Япония да построи благоприятни условия за нанасяне на " контраудар " по време на диалозите с японския си сътрудник в сряда. Вашингтон и Токио ускоряват координацията в региона на сигурността пред лицето на възходящите закани от страна на Северна Корея и засилващата се упоритост на Китай, отбелязва южнокорейската организация Йонхап.

Пред какви закани е изправена страната?

В документа за националната отбранителна тактика, оповестен на уеб страницата на японското държавно управление, се показват категорично военната интензивност на Китай, чийто бюджет за защита е по-голям от японския от 1998 година насам и към този момент го надвишава 4,8 пъти; развиването на нуклеарни и ракетни технологии от страна на Северна Корея; военната интензивност на Русия в Далечния Изток.



Според същия документ: “до 2027 година Япония ще укрепи потенциала си, с цел да разреши въоръжаването си с ракети, в това число модели, изстрелвани от сушата и от кораби. За тази цел бързо ще бъдат закупени ракети, създадени в чужбина. По този метод ще се обезпечи задоволителен потенциал преди основаването на увеличено произвеждане на локални ракети ”. Закупуването на ракети " " се вписва в осъществяването на тази тактика.

А какво следва в бъдеще?

“В бъдеще, почти до 10 години, Япония ще ускори потенциала си за и ще придобие дарба да употребява ракети, изстрелвани от самолети, както и хиперскоростни ракети с нерегулярни траектории, хиперзвукови управляеми ракети и други ракети с самостоятелно деяние.

Освен това Япония ще разполага с благоприятни условия за непрекъснато събиране на точна информация за прицелване в плавателни съдове и десантни сили, което е от значително значение за потреблението на ракети, позволяващи на личния състав да избегне ответната пукотевица, както ще разполага с технологии, свързани с командването и контрола, за предаване на информацията в действително време. Япония ще има и качества за разбор на информацията, в това число оценка на резултатите след реакция, както и резистентност и аварийни структури на осведомителните мрежи ”.

Може да се допуска, че държавното управление в Токио ще следва основаните от самото него проекти, тъй че на процедура знаем какво друго се чака да закупи японската страна - радарни и информационни системи, системи за водене на кибервойна, разнообразни типове ракети, в това число изстрелвани от самолети.

Тежестта на историята и сходството сред проектите и Конституцията

След присъединяване си във Втората международна война като част от Оста Рим-Берлин-Токио, което слага край и на японската колониална агресия в Далечния Изток, през 1947 година Япония получава конституция, станала известна с пацифизма си. Както отбелязва Фондация за мир Сасакава, “Япония излиза от Втората международна война с нова конституция, съгласно която се отхвърля даже от правото на самоотбрана, да не приказваме за поддържане на непрекъсната войска, с упованието, че Организацията на обединените народи и интернационалната общественост ще се погрижат за нейната защита. Въпреки това, защото Студената война прави Организация на обединените нации неработеща и неспособна да ѝ обезпечи отбрана, възобновяване на суверенитета посредством мир принуждава Япония да се превъоръжи за личната си защита. Конституцията, която се отхвърля от войната, обаче по този начин и не е изменена.



Японските управляващи реагират на измененията в събитията, като всякога поправят своето пояснение, с цел да бъде в сходство с конституцията. Това стартира със основаването на Закона за силите за самозащита през 1954 година и приключва с създаването на Закона за мира и сигурността през 2015 година, който разрешава упражняването на правото на групова самозащита, концепция, която в предишното беше изрично отричана. Нещо повече, в Стратегията за национална сигурност и в Стратегията за национална защита, издадени в края на 2022 година, е заложена новата политика за придобиване на “способности за контраудар ”. Междувременно към този момент се закупува обвързваното с това съоръжение и даже се преглежда “План за взаимни интервенции на Япония и Съединени американски щати ”.   

Буквално член 9 от японската Конституция гласи:

“В откровен блян към интернационален мир, учреден на правдивост и ред, японският народ вечно се отхвърля от войната като суверенно право на нацията и от опасността или използването на мощ като средство за разрешаване на интернационалните разногласия. За да бъде реализирана задачата на предходния параграф няма да бъдат поддържани сухопътни, морски и въздушни сили, както и различен боен капацитет. Правото на страните да водят война няма да бъде прието. ”
Реформирането на този член е една от водещите цели на убития наскоро министър председател Шиндзо Абе, напомня Институтът за политика за сигурност и развиване. През 2013 година под негово управление е призната първата след Втората международна война Стратегия за национална сигурност.

Абе употребява термина “проактивен пацифизъм ”, визирайки метод, при който увеличението на японските военни качества би помогнало за поддържането на световния мир и непоклатимост, напомня “Джапан таймс ”.

Всяка смяна, било в японската Конституция или в отбранителните тактики, сигурно ще разгневи Пекин, който “редовно загатва японската враждебност по време на войната, когато подлага на критика Токио ”, отбелязва в. “Кореа таймс ”. Такива промени обаче може да са наложителни, поради упованията – доказани в оповестената през октомври м.г. отбранителна тактика на Съединени американски щати – че опасността от война ще нарасне през идващото десетилетие.

Кога Япония планува да употребява качествата за контраудар?

Депутати от ръководещата партия са казвали, че съгласно признатите документи приемането на декларация на Народното събрание, че Япония е била подложена на нахлуване или че нападението против съюзническа страна заплашва оцеляването на Япония, би дала на държавното управление задоволително съображение за потреблението на контраудар, показва “Киодо ”. Важен въпрос е дали това ще включва нанасянето на изпреварващ удар, само че по този въпрос няма единогласие сред водещите демократичните демократи и партия “Комейто ”.



Промените в отбранителната тактика “може да провокират реакция и във вътрешен проект, въпреки че изследванията демонстрират засилваща се поддръжка за една по-силна отбранителна тактика ”, прибавя изданието.

Очаква се през идните пет години японската стратегия за закупуване на военна техника да се концентрира върху най-належащите потребности, като възстановяване на качествата на страната да спре настъпление или да обезкуражи друга страна, която може да има сходни планове. През идващите 5 години от 10-годишния интервал, въпреки това, се чака програмата да се концентрира върху по-усъвършенствани отбранителни системи, чието закупуване или разработка лишава по-дълго време.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР