Ню Йорк таймс: САЩ плащат милиарди на руската държавна ядрена агенция
Ядрените енергийни компании разчитат на на ниска цена обогатен уран, създаден в Русия. Тази геополитическа алтернатива се задълбочава, защото климатичните промени ускоряват нуждата от сила без излъчвания, написа в днешния си брой в. " Ню Йорк таймс ", представен от Българска телеграфна агенция.
Днес американските компании заплащат към 1 милиард $ годишно на съветската държавна нуклеарна организация, с цел да закупят горивото, което генерира за Съединени американски щати повече от половината сила без излъчвания, отбелязва американският вестник.
Това е един от най-значимите към момента налични парични потоци от Съединени американски щати към Русия, който продължава макар упоритите старания измежду съдружниците на Съединени американски щати да бъдат прекратени икономическите връзки с Москва. Плащанията за обогатен уран се правят към филиали на " Росатом ", който от своя страна е тясно обвързван с военния уред на Русия, показва в. " Ню Йорк таймс ".
Тази взаимозависимост на нуклеарната енергетика на Съединени американски щати има наклонност към повишаване, защото страната се стреми да понижи своята взаимозависимост от изкопаеми горива. Но нито една американска компания не обогатява уран.
Някога Съединени американски щати преобладаваха на този пазар, до момента в който поредност от исторически фактори, в това число съглашение за закупуване на обогатен уран сред Русия и Съединени американски щати, предопределено да насърчи мирната нуклеарна стратегия на Русия след разпадането на някогашния Съветски съюз, разреши на Русия да завладее половината от международния пазар. Съединени американски щати преустановиха напълно обогатяването на уран, напомня вестникът.
Съединени американски щати и Европа значително стопираха да купуват съветски изкопаеми горива в отговор на нахлуването на Русия в Украйна. Но построяването на нова верига за доставки на обогатен уран ще отнеме години - и доста повече държавно финансиране от това, което е отпуснато сега.
Приблизително една трета от обогатения уран, употребен в Съединени американски щати, в този момент се внася от Русия, най-евтиният производител на обогатен уран в света. Повечето от останалия внос е от Европа. Последната, по-малка част, се създава от британско-нидерландско-германски консорциум, опериращ в Съединени американски щати. Десетина страни по света зависят от Русия за повече от половината от обогатения си уран, написа в. " Ню Йорк таймс ".
" Не можем да бъдем заложници на страни, които не споделят нашите полезности, само че това се случи ", сподели сенатор Джо Манчин, демократ от щата Западна Вирджиния, който управлява енергийната комисия на Сената. Манчин предложи законопроект за възобновяване на американския потенциал за обогатяване, който би трябвало да насърчи федералните дотации за промишленост, която бе приватизирана в Съединени американски щати в края на 90-те години, напомня американският вестник.
Бившият Съветски съюз създава центрофуги в границите на загадка стратегия, разчитайки на екип от немски физици и инженери, хванати към края на Втората международна война. Неговите центрофуги за обогатяване на уран се оказаха 20 пъти по-енергийно ефикасни от газовата дифузия. До края на Студената война Съединени американски щати и Русия имаха почти идентичен потенциал за обогатяване, само че големи разлики в индустриалните разноски, отбелязва в. " Ню Йорк таймс ".
Вестникът напомня, че през 1993 година Вашингтон и Москва са подписали съглашение, по силата на което Съединени американски щати са закупили и внесли огромна част от големия остатък на Русия от обогатен уран покрай степента, нужна за основаване на оръжия. Това е осигурило на Съединени американски щати на ниска цена гориво, а на Москва пари, и тогава е било възприето като жест на деескалация.
Но това също по този начин е унищожило рентабилността на неефективните американски уреди за обогатяване, които в последна сметка са били затворени. След това, вместо да влагат в осъвременени центрофуги в Съединени американски щати, идващите американски администрации са траяли да купуват от Русия, написа в. " Ню Йорк таймс ".
Американският вестник показва, че това е част от енергийния преход, който сенатори като Джо Манчин и Джон Барасо, републиканец от щата Уайоминг, желаят да поправят, до момента в който търсят нуклеарни заместители на изгубените работни места и приходите от въглищата.
Сенатор Манчин затрудни напъните на администрацията на президента Байдън да форсира прехода от изкопаеми горива, само че той също по този начин се опълчи и на сътрудници, най-вече демократи, които са скептично настроени по отношение на ролята на нуклеарната сила в този преход, частично заради радиоактивните боклуци, които основава.
" Имаме таван за излъчванията, който се опитваме да реализираме, и хората, които приказват за изкарване на нуклеарната сила от този микс, добре, те живеят в нереалистичен балон ", сподели сенатор Манчин.
От своя страна американското министерство на енергетиката пресмята, че постигането на обещанията на Съединени американски щати за понижаване на излъчванията ще изисква повече от двойно увеличение потенциала на нуклеарната сила, отбелязва в. " Ню Йорк таймс ".