Ядрената енергия е противоречива, но изглежда като най-устойчивият източник на

...
Ядрената енергия е противоречива, но изглежда като най-устойчивият източник на
Коментари Харесай

Big Tech се обръща към ядрената енергия


Ядрената сила е спорна, само че наподобява като най-устойчивият източник на сила за потребностите на AI центровете за данни (снимка: CC0 Public Domain)

Технологичните колоси се обръщат към нуклеарната сила, с цел да зареждат центрове за данни, в които се образоват и ръководят солидните модели на изкуствения разсъдък, захранващи днешните генеративни AI приложения.

Microsoft и Гугъл са измежду огромните ИТ компании, които договарят закупуване на нуклеарна сила от избрани снабдители в Съединени американски щати, с цел да дават спомагателен енергиен потенциал за своите центрове за данни. Тази седмица Гугъл съобщи, че ще закупи сила от Kairos Power, разработчик на дребни модулни реактори, с цел да помогне за „ напредъка на AI ”.

„ Мрежата се нуждае от такива чисти, надеждни източници на сила, които могат да поддържат построяването на тези [AI] технологии ”, сподели Майкъл Терел, старши шеф за сила и климат в Гугъл, представен в репортаж на CNBC.

„ Чувстваме, че нуклеарната сила може да изиграе значима роля за облекчаване на нашето търсене ” на чиста сила непрекъснато, добави той. Гугъл съобщи, че първият му нуклеарен реактор от Kairos Power ще проработи до 2030 година, а други ще влязат в употреба до 2035 година

Интернет колосът не е единствената компания, която търси нуклеарна сила, с цел да осъществя своите AI упоритости. Миналия месец Microsoft подписа договорка с американската енергийна компания Constellation за възобновяване на неработещ реактор в атомната електроцентрала Three Mile Island в Пенсилвания.

Заводът на Three Mile Island беше мястото на най-сериозния нуклеарен срив и приключване на радиация в историята на Съединени американски щати през март 1979 година, когато загубата на водна охлаждаща течност през повреден клапан докара до прегряване на реактора.

Защо се насочват към нуклеарна сила

Технологичните компании са подложени на напън да намерят енергийни източници за зареждане на своите центрове за данни – основна част от инфраструктурата зад актуалните облачни калкулации и AI приложения.

Много разработчици отдават чартърен сървъри, оборудвани с графични процесори, които нормално са прекомерно скъпи за владеене, от по този начин наречените облачни „ хиперскейлъри ” като Amazon, Microsoft и Гугъл.

Тези софтуерни колоси се възползваха от вълната на интерес към генеративните AI приложения като ChatGPT на OpenAI. Но това увеличено търсене докара до нежелателен резултат: огромни пикове в количеството нужна сила.

Очаква се световното ползване на електрическа енергия от центровете за данни, изкуствения разсъдък и бранша на криптовалутите да се удвои от почти 460 тераватчаса (TWh) през 2022 година до повече от 1000 TWh през 2026 година, съгласно отчет на Международната организация по енергетика.

Изследователи от Калифорнийския университет, Ривърсайд, разгласиха изследване през април предходната година, което откри, че ChatGPT употребява 500 мл вода за всеки 10 до 50 подкани, според от това по кое време и къде е внедрен AI моделът, или колкото общоприета половин-литрова бутилка.

Към август повече от 200 милиона души са изпращали въпроси към известния чатбот на OpenAI ChatGPT всяка седмица, съгласно OpenAI. Това е двойно повече от 100-те милиона седмични дейни консуматори, регистрирани от OpenAI предишния ноември.

Екологична съпротива

Ядрената сила не е лишена от несъгласия. Много деятели за климата се опълчват на сходни доставки, базирайки се на рисковите опасности за околната среда и сигурността, както и на обстоятелството, че атомните електроцентрали не са същински източник на възобновима сила.

„ Ядрената сила е необикновено скъпа, рискова и мудна за създаване ”, споделя климатичната благотворителна организация „ Грийнпийс ” на своя уеб страница. „ Често се назовава „ чиста ” сила, тъй като не създава въглероден диоксид или други парникови газове, когато се генерира електричество, само че действителността е, че не е правдоподобна опция на възобновимите енергийни източници ”.

Привържениците на нуклеарната сила, въпреки това, споделят, че тя предлага съвсем безвъглеродна форма на електричество и е по-надеждна от възобновимите източници като слънцето и вятъра.

„ Ако бъде построена и подсигурена по верния метод, в действителност считам, че нуклеарната сила е бъдещето ”, сподели Розан Кинкейд-Смит, основен действен шеф на Northern Data Group, световен снабдител на центрове за данни.

„ Хората се опасяват от нуклеарна сила поради бедствията, които сме имали в предишното. Но какво следва, аз просто не виждам обичайните мрежи да бъдат устойчивата мощ, която продължава развиването на AI ”, добави Кинкейд-Смит.

Въпреки че Northern Data Group не употребява нуклеарна сила – нито интензивно изследва проекти за потреблението ѝ като източник на сила за своите AI центрове за данни – компанията желае да „ способства за този диалог, тъй като това е значимо за по-широката екосистема, по-широката стопанска система ”, заключава Кинкейд-Смит.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР