ЕС не вижда непосредствен риск за доставките на уран заради кризата в Нигер
Ядрената организация на Европейски Съюз " Евратом " съобщи във вторник, че не вижда непосреден риск за производството на нуклеарна сила в Европа,, предава Ройтерс.
От " Евратом " уточниха за Ройтерс, че Нигер, където хунта взе властта предходната седмица, е бил вторият по величина снабдител на естествен уран за Европейския съюз предходната година.
Агенцията заяви, че енергийните компании в блока разполагат с задоволително ресурси от уран, с цел да захранят нуклеарните си реактори за три години.
Франция - водещ производител на нуклеарна сила в Европа и някогашна колониална мощ, съобщи във вторник, че ще след свалянето на демократично определеното държавно управление на страната.
Европейската комисия също по този начин съобщи, че 27-членният блок разполага с " задоволителни ресурси от уран, с цел да смекчи всички краткосрочни опасности при доставките ".
" В средносрочен и дълготраен проект има достатъчно количество на международния пазар " за покриване на потребностите на Европейски Съюз, сподели представител на Европейска комисия.
" Евратом " сподели, че през 2022 година Нигер е доставил 25,4% от доставките на Европейски Съюз. Казахстан е бил най-големият снабдител за блока, а Канада - трета.
Блокът може да диверсифицира вноса до три години, в това число от понастоящем неактивни индустриални обекти в Канада, Австралия и Намибия, както и от нови залежи.
Европейски Съюз стопира финансовото кранче на Нигер след преврата
Съюзът прекратява и съдействието в региона на сигурността
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




