Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и АЕЦ

...
Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и АЕЦ
Коментари Харесай

Уестингхаус се похвали за АЕЦ Козлодуй

Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и " АЕЦ Козлодуй – Нови мощности “ ЕАД подписаха контракт за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000, които се възнамерява да бъдат построени на площадката в Козлодуй.

На подписването в София участваха министър-председателят Димитър Главчев, министърът на енергетиката Владимир Малинов, посланикът на Съединени американски щати в България Н. Пр. Кенет Мертен, изпълнителният шеф на " АЕЦ Козлодуй – Нови мощности “ Петьо Иванов, старши вицепрезидентът за " Енергийни системи “ в Westinghouse Елайъс Гидиън и президентът на Hyundai E&C Юн Йънг Джун.

Обхватът на контракта включва създаване на характерен за площадката в Козлодуй план за създаване на два енергоблока с технологията AP1000® на Westinghouse. Това е най-модерната технология за нуклеарен реактор от потомство III+, която все още е изцяло лицензирана и сполучливо внедрена в последна употреба. В допълнение, осъществяването на контракта ще разреши " АЕЦ Козлодуй – Нови мощности “ да започва процедурите по лицензиране на технологията в България и приемане на нужните разрешителни за строителство, като в същото време ще структурира напълно плана за създаване на новите нуклеарни мощности и ще започва планирането на дейностите и нужните запаси за употреба и поддръжка на бъдещите нуклеарни мощности. Изпълнението на включените в едногодишния контракт за планиране действия ще стартира неотложно.

" България има над 50 години опит в построяването на нуклеарни мощности. А днешното събитие ще надгради този опит и ще способства за независимостта, диверсификацията и стабилността на нуклеарната енергетика в страната и цяла Европа. Радваме се, че си партнираме за плана за създаване на нови мощности с Westinghouse Electric Company и Hyundai Engineering & Construction, които са безспорни водачи в тази област. Убеден съм в огромния триумф на плана, като от своя страна българската страна ще даде максимума за сполучливата му реализация “, сподели министър-председателят Димитър Главчев.

" Основен приоритет на нашия кабинет е развиването на нуклеарната енергетика. Последователните ни старания в тази посока доведоха до днешното събитие. Благодаря на Westinghouse Electric Company и Hyundai Engineering & Construction, че откликнаха на нашето предпочитание и сътвориха консорциум. Вярвам, че за по-малко от 10 година ще имаме работещ план, който да е гаранция за българското население и страна, че ще имаме чиста сила на налична цена “, разяснява министърът на енергетиката Владимир Малинов.

" Съединени американски щати изцяло поддържат напъните на България да подсигурява енергийната си сигурност посредством диверсификация на енергийния бранш. Изграждането на тези два нови реактора освен ще усъвършенства енергийната сигурност на България, само че и ще нарежда страната като основен енергиен център в района “, сподели Н. Пр. Кенет Мертен, дипломат на Съединени американски щати в България. " Този план, в основата на който е напреднала американска технология с несравними стандарти за сигурност, гарантираща години на безвредна употреба, е кадърен да обезпечи устойчива и сигурна сила за бъдещето на България и да поддържа нейната енергийна самостоятелност. “

" Щастливи сме да разтеглим нашите дълготрайни връзки с България и да работим в тясно съдействие за построяването на два нови енергоблока с усъвършенстваната технология AP1000, които ще укрепят енергийната сигурност на България “, разяснява Дан Липман, президент " Енергийни системи “ в Westinghouse. " Този план освен ще обезпечи чиста, безвредна и непрекъсната електрическа енергия за България, само че и ще сътвори нови висококвалифицирани работни места и действителни стопански изгоди за години напред. “

Първият енергоблок с технология AP1000 в България се чака да влезе в комерсиална употреба през 2035 година Westinghouse към този момент подписа меморандуми за съгласие с 22 български компании, които ще се включат в плана. Проектът за създаване на два нови енергоблока на площадката в Козлодуй също по този начин ще даде на български компании опцията да вземат участие в сходни планове за построяването на предстоящите над 30 енергоблока с технологията AP1000® в международен мащаб.

AP1000 е единственият нуклеарен реактор от потомство III+, внедрен в последна комерсиална употреба, употребяващ изцяло пасивни системи за сигурност, който е с модулен дизайн на структурата и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe. Четири реактора с технологията AP1000® през днешния ден слагат върхове по експлоатационна успеваемост в Китай, още осем реактора са в развой на създаване и има утвърден план за построяването на още четири енергоблока с тази технология. В Съединени американски щати, на площадката на АЕЦ " Vogtle “ в щата Джорджия, към този момент има два енергоблока с технологията AP1000®, въведени в последна комерсиална употреба. България, Полша и Украйна също избраха технологията AP1000® за построяването на нови нуклеарни мощности, като технологията е обект на интерес за внедряване на доста други площадки в страни от Централна и Източна Европа,

Обединеното кралство, Индия и Съединени американски щати. До края на сегашното десетилетие в света се чака да се вкарат в последна комерсиална употреба 18 нуклеарни енергоблока с технологията AP1000.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР