ВУкрайна ги наричат герои от войната, в Русия – неонацисти,

...
ВУкрайна ги наричат герои от войната, в Русия – неонацисти,
Коментари Харесай

Истината за нацистите и батальона Азов

ВУкрайна ги назовават герои от войната, в Русия – неонацисти, така наречен батальон "Азов " е в центъра на пропагандната война сред Киев и Москва и съществена цел в съветската акция за "денацификация ".

Известен по-рано като батальон, а в този момент полк "Азов ", постоянно е обект на нападки в проруски изявления в обществените медии, в това число от съветските посолства в Париж, Лондон и други европейски столици.

Понастоящем полкът е ситуиран в южния пристанищен град Мариупол, който е сцена на най-тежките боеве във войната в Украйна, обсаден и методично разрушаван от съветската войска, само че отказващ да се съобщи.



Руският външен министър Сергей Лавров употребява полка, с цел да оправдае бомбардировката на родилно поделение в Мариупол, като съобщи, че бойците от "Азов " "и други радикали " се криели в постройката.

Батальонът е основан през 2014 година като паравоенна милиция от извънредно десни деятели, измежду които чужденци и хора с неонацистки възгледи. Те са националисти, ненавиждат Русия, само че също по този начин и Европейския съюз, НАТО, гейовете, евреите и чернокожите.

Първите членове на батальона, най-вече доброволци, носят отличителни знаци, като да вземем за пример по този начин наречената "Wolfsangel " (вълча кука), които припомнят знаците, употребявани от частите на Секретен сътрудник в Нацистка Германия. "Азов " интензивно взе участие в сраженията в Донбас през 2014 година и 2015 година



Тогава в района са осъществени редица закононарушения против цивилното население, част от които от членове на батальона. И Русия и Украйна са прави, когато назовават тези бойци нарушители или герои.

През тези две години в Донбас са убити надлежно 2 084 и 954 цивилни жители. За съпоставяне от 2016 година до 2021 година в това число, цивилните жертви на спора са общо към 355. Съотношението на убитите е почти 80% в сепаратистките територии и 20% в Украйна.



Същевременно украинските въоръжени сили дават 4 619 убити в спора в Донбас. Повечето от тях умират през 2014 година и 2015 година, и болшинството са членове на паравоенни формирования като батальон "Азов ".

Причината е, че през първите две години от спора командната конструкция на украинската войска е разрушена от вътрешната страна от съветското разузнаване. Така доброволните милиции, даже с крайни възгледи и формирани от членове на незаконни силови групировки, се трансформират в главните бранители на независимостта на Украйна.



По-късно нещата се трансформират. Докато някои от бойците са оповестени за герои, други се озовават в пандиза поради присъединяване си в проведени незаконни групи. Това се случва и с батальон "Азов ". Повечето от първичните му членове умират в пердах или са изключени от структурата му. Батальонът е преобразуван в полк, който е включен в състава на Националната армия на Украйна, под командването на украинското Министерство на вътрешните работи.

"През 2014 година този батальон в действителност имаше извънредно десен генезис, това бяха извънредно десни расисти, които основаха батальона ", показва Андреас Умланд от Стокхолмския център за източноевропейски проучвания.



Но от този момент батальонът е "деидеологизиран " и е станал постоянна бойна единица, акцентира Умланд.

"Сега новобранците се причисляват към полк "Азов " не поради идеология, а тъй като той има репутацията на изключително мощна бойна единица ", разяснява Умланд.

Осем години след основаването му "Азов " още веднъж се бори за Мариупол. Руският президент Владимир Путин се надява, че това ще е първата огромна победа за Русия във войната в Украйна.



С нея би трябвало да се оправдаят изказванията за "денацификация ", които са известни в съветската агитация и които дефинират украинския водач Владимир Зеленски, който е евреин, като водач на "банда от наркомани и неонацисти ".

Руската пропагандна машина разчита на груповата памет на Русия за Втората международна война и общонародната опозиция против нашествието на Нацистка Германия.

"Термините "нацизъм " и "фашизъм " в съветския подтекст припомнят за безспорното зло, с което не може да се подписват покупко-продажби ", разяснява Сергей Федюнин, политолог от Националния институт за източни езици и цивилизации във Франция. "Единствената опция е да се борим с него и да го унищожим. "



Руската агитация употребява историята на украинските националисти, които се борят против Съветска Русия след 1945 година, и техния водач Степан Бандера, сътрудничил на Нацистка Германия.

Полкът "Азов " взе участие в пропагандната война, като разгласява победни изказвания в Телеграм, които постоянно са съпроводени от видеоклипове с горящи съветски танкове и назовава руснаците "истинските фашисти ".

Сега "Азов " действа като други полкове, "но с по-добър пиар ", счита Вячеслав Лихачов, анализатор в Центъра за човешки права "ЗМИНА " в Киев.

Героичната известност притегля доста евентуални новобранци, "така че те могат да изберат по-добрите ", изяснява Лихачов.

Подразделението, наброява близо 3000 военнослужещи – към 900 дейни, останалите резервисти. Символът му е останал без смяна и наподобява на "вълча кука ", само че към този момент има друг смисъл.

"Тя към този момент няма конотацията на някакъв фашистки знак ", безапелационен е Умланд.

Като цяло ултранационалистическите политически сили в Украйна губят въздействието си от 2014 година насам, регистрира Анна Колин Лебедева от френския университет "Париж Нантер ".

Бивши командири на "Азов ", влязоха в политиката в Украйна, само че крайнодясната им платформа по този начин и не притегли гласоподавателите.

След нахлуването на Русия в Украйна в края на февруари тази година някои от тях още веднъж подвигнаха оръжие.

Един от създателите на "Азов ", Андрий Билецки, някогашен член на паравоенната организация "Патриот на Украйна ", в този момент се е върнал в обсадения Мариупол, откъдето предава вести в Телеграм.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР