Второто правителство на италианския премиер Конте възприема по-сговорчив подход към

...
Второто правителство на италианския премиер Конте възприема по-сговорчив подход към
Коментари Харесай

Без Салвини не се очаква сблъсък между Италия и ЕС за бюджета за 2020 г.

Второто държавно управление на италианския министър председател Конте възприема по-сговорчив метод към Брюксел

С наближаването на 15 октомври - крайния период за показване на проектобюджетите за следващата година пред Брюксел, едно нещо е съвсем несъмнено – надали ще се повтори миналогодишният конфликт сред Италия и Европейски Съюз. Основната причина е, че крайнодесният Матео Салвини към този момент е отвън държавното управление.

Очакванията на икономистите са за голям брой маневри в процеса на обмисляне, само че този път и двете страни наподобяват по-гъвкави и подготвени за компромис. Това значи, че разпоредбите на Европейски Съюз значително ще бъдат взети под внимание, като в същото време на италианското държавно управление ще бъде разрешено да съблюдава обещанията си за нови ограничения, които да рестартират стопанската система, написа Bloomberg.

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики Първи тест за новия кабинет

Предизвикателствата пред Рим при сглобяването на проектите за разноските през 2020 година са налице – стагниращ напредък, голям и възходящ дълг и нежна ръководеща коалиция. Бюджетът се обрисува като първия тест за по-проевропейския курс на новото държавно управление, откакто предходното ръководство се конфронтира с Брюксел по тематики, вариращи от имиграцията до стопанската система.

Бюджетният недостиг на страната остава във фокуса на политиците и пазарите. Той беше 2.2% от Брутният вътрешен продукт през 2018 година и евентуално ще бъде 2.1% през тази година, което е покрай обещаните през декември 2.04%. За следващата година задачите могат да бъдат 2% и това да бъде задоволително, с цел да се твърди, че Рим съблюдава условията на Европейски Съюз за понижаване на разноските с 0.1 прочие пункта.

Дългът в размер на 135% от Брутният вътрешен продукт за 2018 година обаче остава огромният проблем. Италия не съумява да го намали през последните години и е малко евентуално да направи това и през идната. Според разпоредбите на Европейски Съюз условието Рим да понижи дълга си може да бъде анулирано единствено при положение на криза. Затова в този момент рейтинговите организации ще наблюдават изкъсо траекторията на този достигнал върхове индикатор.

Без огромно орязване на налозите

Според икономисти с изтласкването на Салвини в съпротива няма да се случи обещаното орязване на налозите в размер на 50 милиарда евро. Все отново известно намаляване може да стане факт, само че без да се изпада в крайности.

Италианският стопански растеж също е дискусионна тематика. Предишното държавно управление базира проектите си за разноски за 2018 година върху нереалистични упования за растежа, до момента в който новите ръководещи имат по-внимателен метод. Прогнозите са за повишаване на Брутният вътрешен продукт с 0.2% през 2020 година, като Рим чака също по този начин, че бюджетните ограничения ще прибавят към него още 0.2 – 0.3 процентни пункта. Това ще докара до растеж от 0.4% - 0.5%, което отново е малко, само че ще бъде усъвършенстване спрямо съвсем стагниращата сегашна година.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР