Второто искане за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев,

...
Второто искане за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев,
Коментари Харесай

Второто искане за освобождаването на Гешев ще е с нови разкрития

Второто искане за предварително освобождение на основния прокурор Иван Гешев, което се чака скоро да бъде импортирано във Висшия правосъден съвет от правосъдния министър Надежда Йорданова, ще е с нови разкрития. Това стана ясно от изявление на зам.-министъра на правораздаването Борислав Ганчев пред БНР.

" Вече е налице формалната правна опция за искане за предварително преустановяване на пълномощията на основния прокурор. Ще формулираме нови претенции за това, разнообразни от тези на проф. Янаки Стоилов като длъжностен министър. Считаме, че има данни за съществени нарушавания, които биха могли да обосноват предварително преустановяване. Продължават да постъпват и още данни ", сподели Ганчев. Той посочи, че данните не са събирани с Google.

Преди към две седмици, че правосъдният министър може да желае оставката на основния прокурор.

През юни предходната година правосъдният съвет отхвърли като " неприемливо " настояването за отстраняването на основния прокурор Иван Гешев, импортирано от тогавашния длъжностен правосъден министър Янаки Стоилов. Искането бе стимулирано с отчет на вътрешния министър Бойко Рашков за уронване на престижа на правосъдната власт и нарушение на Етичния кодекс на магистрата. Дебатът във Висш съдебен съвет продължи близо седем часа и сподели на цялото общество, че шефът на държавното обвиняване има непробиваемо болшинство в този състав на Висш съдебен съвет. Повечето от членовете на съвета обясниха, че правосъдният министър няма право да желае предварителното преустановяване на мандата на Гешев, а последвалото решение на Конституционен съд сложи под въпрос професионалните качества на огромна част от членовете на Висш съдебен съвет.

В изявлението за БНР в неделя зам.-министър Ганчев сподели, че би трябвало да има повече фокус върху процедурата по желание на нов Висш правосъден съвет.

" За да е ясно, че там влизат не след официална процедура някакви персони, а персони и експерти, които могат да застанат и да заявят какво е визията им по несъмнените въпроси и проблеми на правосъдната власт. Условието тези хора да са магистрати не значи наложително положителни членове на Висш съдебен съвет ", уточни Ганчев.

" България би трябвало да знае, че с цел да получава дотации от еврофондове, би трябвало ясно и тъкмо да се ползва върховенството на правото и да се подсигуряват демократичните права и свободи. Промените в правосъдната система не са наши измислици, това се и препотвърди от Съда на Европейския съюз. Трябва да съблюдаваме върховенството на правото. Затова в Плана за възобновяване и резистентност главният фокус беше да сме по-смели в правосъдната промяна, а поле на корекциите главно бяха промените в прокуратурата. Европа ни демонстрира, че измененията би трябвало да се създадат ", добави зам.-министърът.

Ганчев уточни, че правосъдната промяна се разделя на две групи от ограничения - такива, за които не се изисква конституционно болшинство, и такива, за които се изисква.

" Работим интензивно по първата част и до дни ще внесем в Министерски съвет законопроекта за изменение на Закона за правосъдната власт - закриването на спецсъда, кариерните бонуси. Спазваме като тематики и като срочност съдружното съглашение... Специализираните съдилища са превърнати в съдилища за специфични разследващи средства. Едва 3% от делата, формирани в тях, са всъщност - наказателни с общ темперамент. От 6418 каузи 2992 касаят разрешаване за потребление на СРС. От съдени 290 - оправдани са 70, което е обикновено, само че 168 са с наказване отнемане от независимост до 3 години. Специализираните съдилища бяха промотирани като съдилища за тежка престъпност, за корупция по високите етажи на властта ", сподели още Ганчев.

Според него бюджетните корекции в Министерството на правораздаването са естествена последица. " Искаме бюджетът за правосъдната власт да е ефикасен и предвид на постигнатите цели ", счита зам.-министърът.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР