Запрянов: Вторият F-16 идва до 3 дни, нужни са поне 3% от БВП за отбрана
Вторият изтребител F-16 идва в България до 3 дни. Това сподели министърът на защитата Атанас Запрянов в лекция пред студентите на УниБИТ:
" Днеска би трябвало да излети вторият аероплан и до три дни ще пристигна в България. И да ви обясня - прелитането на тези самолети не е поединично, а е в група. Те не са български, във въздуха са облепени с фолио и опознавателните им знаци - българският трибагреник и номера, са премахнат и летят с американски сигнатури, защото те би трябвало да прелитат интернационалното въздушно пространство, което лишава време - да прелети през океана толкоз, колкото и на пътническите самолети ".
Един аероплан от първата ескадрила от F-16 пристигна при започване на април. До края на годината се чакат всичките осем самолета от първата ескадрила, предава БНР.
Запрянов сподели още, че на страната ни са нужни най-малко до 3% от Брутният вътрешен продукт за защита:
" При това допустимо най-скоро, с цел да можем да изпълним софтуерното превъоръжаване и да имаме дейна роля както в Европейския съюз, по този начин и в Алианса. Всички спомагателни финансови средства, идващи по линия на SAFE или по други европейски стратегии и начинания, ще се начисляват над сумата, отпусната от националния ни бюджет за защита, и по този метод процентът ни разноски за защита ще се увеличи.
В това число ще влизат и заемите за закупуване на въоръжение и техника посредством отпуснати по SAFE заеми. Разбира се, това го приказваме теоретично, тъй като това е предмет на утвърждение от Народното събрание. Знаете, че всички заеми, които страната може да съобщи и да получи, се гласоподават от българския парламент ", съобщи министърът пред студентите.




