Вторият ден от срещата на върха в Брюксел започна с

...
Вторият ден от срещата на върха в Брюксел започна с
Коментари Харесай

В ЕС ще има банков съюз, но не и общ финансов министър

Вторият ден от срещата на върха в Брюксел стартира с работна закуска на държавните и държавни ръководители от Европейски Съюз.

Първите диалози бяха ориентирани към консолидацията на Европейския валутен съюз, реформиране на системата му на ръководство, активизиране на работата по основаване на Банков съюз, както и вероятностите за основаване на Европейски валутен фонд (ЕВФ), заяви Българска телеграфна агенция.

Идеята за основаване на пост министър на финансите на еврозоната не е получила поддръжка. "Лидерите поддържаха напъните за основаване на Банков съюз на Европейски Съюз и разгледаха опцията за основаване на нов инструмент за финансова непоклатимост на основата на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) ", сподели по-късно посланик, поискал анонимност.

По време на подготовката на срещата на върха се планираше обособена среща на ръководителите на 19-те страни от еврозоната за разискване на проекта за деяние по промяната на валутния съюз.

В хода на предварителните съвещания обаче стана ясно, че позициите на страните от севера и юга на Европа доста се разграничават: на север избират правилата за непоколебим бюджетен надзор на разноските и недопускане на прекалено задлъжняване, до момента в който на юг се застъпват за по-свободна политика на държавните разноски, ориентирана към интензивно стимулиране на стопанската система, в това число с цената на бюджетен недостиг.

Поради това ръководителят на Съвета Доналд Туск реши да събере всички страни от Европейски Съюз без Англия, с цел да се организира по-широка полемика по икономическата проблематика, без на практика решения.

Наблюдатели означават, че еврозоната е съумяла доста да се възвърне след тежката рецесия със суверенните задължения, почнала през 2010 година, само че нейната конструкция и механизми на работа остават както преди и този факт кара европейските водачи да създадат промени.
Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР