Вторият ден от срещата на върха на Г-7 във Франция

...
Вторият ден от срещата на върха на Г-7 във Франция
Коментари Харесай

Тръмп след среща със Зеленски: Войната е безумие, Русия трябва да сключи споразумение

Вторият ден от срещата на върха на Г-7 във Франция минава под знака на две съществени тематики – обстановката към Иран и войната в Украйна. Президентът на Украйна Володимир Зеленски се срещна с американския си сътрудник Доналд Тръмп и държавния секретар на Съединени американски щати Марко Рубио в коридорите на срещата на Г-7. Това излиза наяве от фотоси, оповестени от украинския държавен глава в обществената мрежа X.

„ Винаги е значимо да се координират позициите ”, уточни Зеленски в поста си.

Съветникът му по връзките посочи, че водачите са разговаряли в границите на по-широка среща по време на форума.

По време на диалозите украинският държавен глава е изискал Тръмп да окаже по-сериозен напън върху Русия. Зеленски акцентира, че има опция Съединените щати да подкрепят Украйна с ракети, като издадат лиценз на Киев за произвеждане на системите „ Пейтриът ”.

„ Много хора към Путин го тласкат към по-голяма готовност, без значение от загубите и от броя на починалите. Те не мислят за това, само че има голям % руснаци, които в този момент стартират да схващат, че не печелят тази война и по тази причина би трябвало да я спрат ”, разяснява Зеленски.

Президентът на Съединени американски щати удостовери, че е имал „ добра ” среща с украинския си сътрудник и съобщи, че„ Русия би трябвало да реализира съглашение ”. Американският водач направи тези мнения, до момента в който отговаряше на журналистически въпроси по време на среща с емира на Катар. Той добави, че по-късно денем още веднъж ще беседва със Зеленски.

Лидерите от Г-7 са се обединили към позицията, че Русия не печели войната, търпи големи загуби в жива мощ и по тази причина е належащо бързо да бъде подписано спокойно съглашение.

„ Слушайте, Русия би трябвало да подписа съглашение. Русия е изгубила голям брой хора, тъкмо като Украйна ”,подчерта Тръмп пред репортерите. Той изясни: „ Миналия месец те изгубиха 35 000 бойци. Това се случва всеки месец. Средно това са 25 000 души -предимно бойци, млади, красиви хора ”.Тръмпнарече руско-украинската война „ безумство ” и означи, че е имал ползотворна среща със Зеленски.

„ Говорих и с президента Путин в неделя ”, сподели още американският водач, без да разкрива наличието на диалога си със стопанина на Кремъл. Американският президент добави, че „ сред двамата лидерисъществува мощна неприязън ”.

По другата гореща тематика от дневния ред – Иран, Доналд Тръмп разгласи, че Техеран се е съгласил на непоколебим надзор върху нуклеарната си стратегия. Президентът на Съединени американски щати съобщи, че идната фаза от договарянията ще бъде по-лесна и изрично настоя, че Вашингтон няма да влага никакви пари в Иран. С това той омаловажи страховете, че Техеран ще получи финансово заплащане за отварянето на Ормузкия пролив.

Вицепрезидентът Джей Ди Ванс от своя страна посочи, че меморандумът за съгласие сред двете страни стъпва в основата си върху инспекции от Международната организация за атомна сила (МААЕ).

„ Най-важното е, че те ще имат ангажимент да не построяват нуклеарно оръжие. Хубавото е, че имаме лост за въздействие. Имаме опцията да ги приветстваме в международната стопанска система, в случай че се показват добре. Също по този начин имаме опцията да кажем: „ Знаете ли какво, няма да получите нищо, в случай че не извършите своята част от отговорностите ”, изясни Ванс.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР