Вследствие на проливните дъждове се е наложила се е превантивна

...
Вследствие на проливните дъждове се е наложила се е превантивна
Коментари Харесай

Водно бедствие: Прелели реки, затворени пътища и жп линии, евакуирани хора

Вследствие на проливните дъждове се е наложила се е превантивна евакуация в област Велико Търново поради покачило се равнище на някои реки, измежду които и Янтра , оповестиха от Министерство на вътрешните работи.

Припомняме, че по-рано кметът на града Даниел Панов разгласи бедствено състояние. Такова беше оповестено и за част от територията на община Габрово, както и за Дряново. Затворени са редица пътни прави. Беше спряно също придвижването на влаковете в жп сектора Дряново - Царева морава - Трявна - Плачковци, както и сред Трявна и Плачковци.

Информация за обстановката в Габровско и Великотърновско показа по-рано през днешния ден пред публицисти вътрешният министър Иван Демерджиев , представен от пресцентъра на Министерство на вътрешните работи. Свикани са щабовете. Пожарникари и служители на реда още през нощта са работили на терен и не престават. На място е шефът на ГДПБЗН основен комисар Ал. Джартов, както и съветникът Николай Николов, който е с дълготраен опит в ръководството на дирекцията и в оправянето с бедствия.

Според информацията от сутринта няма жертви. Правим нужното да се работи превантивно и екипите работят на място, с цел да открият последствията и да бъдат отстранени по най-бързия метод. Заместник министър Катинов и регионалният шеф също са на място за подпомагане и ще останат до преодоляване на обстановката и привършване на рецесията. Следим процеса и в двете области, увери Демерджиев.

Впоследствие от Министерство на вътрешните работи оповестиха, че пожарникари, служители на реда и водолази са избавили 17-годишно момче във великотърновското с. Шемшево . Въпреки тежката метеорологична конюнктура след изобилните превалявания в региона, преди обед младежът влезнал в р. Янтра и буйните води го понесли. Благодарение на бързата и съответна интервенция и с риск за личния си живот, водолазна група от бранш " Специализирани оперативни действия " при РДПБЗН -Велико Търново съумяла да извади младежа. Във очевидно положително здравословно положение, той е предаден на медицински екип за обзор.

ОДМВР-Велико Търново осведоми, че е затворен за товарни коли Проходът на Републиката. Заради наводняване е затворен пътят за влизане във Велико Търново откъм Гурково.

Сериозна е обстановката и в Ловешко. Българска телеграфна агенция заяви, че е оповестено и бедствено състояние в Априлци. Кметът на общината инж. Тихомир Кукенски съобщи, напъните са ориентирани към спасявяване от сриване на няколко моста на река Видима и река Острешка. В разследване на падналите значителни превалявания има наводнени къщи, жена е евакуирана и настанена в обществено жилище.

Заради проблемите в резултат на дъжда се анулират се всички празнувания в Априлци във връзка 150-та годишнина от Новоселското въстание - епизод от Априлското въстание. Локални наводнения са породени от реки, излезли от коритата си в резултат на изобилните превалявания през миналото денонощие. Положението е спешно и поради сигурността на жителите и гостите на града се постанова анулация на програмата.

Заради спешната обстановка и президентът Илияна Йотова анулира визитата си в Априлци, планувано по отношение на честванията.

В община Троян е призован спешен щаб. Дъждът е препълнил речното корито и река Черни Осъм е излязла от коритото си на обособени места в Орешак и Черни Осъм, най-много в региона на махала " Миленча ", по думи на кмета Донка Михайлова. Техника на общинско дружество " Комунални услуги " към този момент е в проблематичните сектори, като общината има е подготвеност за включване на още техника. Няма потърпевши хора и животни.

Наводнени са обособени елементи от улици, изби и дворове в Орешак и Черни Осъм. Залят е обходният път в Орешак, който се употребява по време на Орешашкия панаир. Има изнесена земна маса от дерета на републиканския път в региона на Шипково, където към този момент работи техника на Агенция пътна инфраструктура и обособени проблеми в с. Терзийско и махала " Зеленика " на Бели Осъм. Останалата улична и пътна мрежа в общината е без проблеми за прекосяване.

По-късно беше оповестено бедствено състояние за цялата територия на област Габрово със заповед на регионалния шеф. Причина за мярката са изобилните и интензивни превалявания, нарасналите равнища на реките и деретата и наводненията в четирите общини на региона. Решението е взето след изключително съвещание на Областния щаб за осъществяване на проекта за отбрана при бедствия и повреди, свикано от регионалния шеф Кристина Сидорова.
 Свлачище блокира влаковете сред Дряново и Плачковци в резултат на пороя
Свлачище блокира влаковете сред Дряново и Плачковци в резултат на пороя

Гара Дряново е наводнена

Активиран е регионалният проект за отбрана при бедствия в частта " наводнения ", както и проектите за деяние на структурите от Единната избавителна система. Разпоредени са ограничения за непрестанно наблюдаване на водните обекти, ограничение на достъпа до рискови сектори, контролиране на придвижването и съгласуваност сред виновните институции.

Организирани са дейности по предизвестие, евакуация и отбрана на популацията в рисковите региони , като с приоритет се оказва помощ на деца, възрастни хора, бременни дами и хора със здравословни проблеми. В Севлиево е разпоредено обявяване на жителите в регионите към река Росица посредством системата BG-ALERT и мобилни средства за предизвестие. В северната част на Севлиево се изтеглят жителите на ул. " Крайбрежна " и прилежащи улици. На места равнището на водата доближава до 1,20 метра. Областният шеф дружно с екипи на пожарната и полицията, е на терен в града.

Поради изобилните превалявания без електрозахранване са ул. " Бодрост " и част от ул. " Трети март " в Габрово, село Янтра в община Дряново и местността Крушевски хълм в Севлиево. Ограничено е придвижването по път II-44 Севлиево - Габрово в региона на км 7, околност Чакала поради излязла вода на платното. Обходният маршрут е Севлиево - път III-404 - Сенник - общински път за село Душево - път II-44. Движението е лимитирано и по път III-404 Богатово - Севлиево от км 0 до км 5 заради излязла вода, като обходът се реализира през Богатово - път I-4 - пътен възел " Детелина " - път II-44 Севлиево. Затворен е и сектор от път III-609 Трявна - Царева морава сред км 48 и км 54 поради срутване на откоси, земна и скална маса, паднали дървета и пропадания на подпорни стени. В цялата област придвижването по републиканската пътна мрежа е затруднено поради наноси и паднали дървета. Екипи на пътното ръководство са работили през нощта и не престават работа на терен.

Поради замътване са отбити речни водохващания. Б ез вода са Севлиево и 16 обитаеми места в общината , като е залята пречиствателната станция в село Дамяново. В Габрово без вода са кварталите Недевци, Лисец, Нова махала, Дядо Дянко и Хаджицонев мост. Към момента в язовир " Христо Смирненски " има един милион кубически метра свободен размер.

Екипи на всички виновни институции работят на терен. От Областната администрация приканват жителите да заобикалят наводнените сектори, да не пътуват с коли с изключение на при последна нужда и да подават сигнали при риск или нужда от евакуация.

Поради продължаващите значителни превалявания и доста влошената метеорологична конюнктура бул. " Хемус " и бул. " Столетов " в Габрово бяха краткотрайно затворени през нощта на 22 против 23 май. Река Янтра излезе от коритото си в региона на кв. " Радичевец " в Габрово поради проливния дъжд. В Габрово бе задействана системата BG-Alert.
 Бедствено състояние във Велико Търново, Габрово, и Дряново поради пороите Обновена
Бедствено състояние във Велико Търново, Габрово, и Дряново поради пороите

Сериозно е ситуацията и в Ловешко, изключително в Априлци

Министерството на защитата заяви, че военнослужещи от състава на Националния боен университет " Васил Левски " с две високопроходими машини са се присъединили тази нощ в дейностите в помощ на популацията във Велико Търново. Те оказали помощ при евакуацията на хора, живеещи в ниските елементи на града до река Янтра. След краткотрайно възстановяване на ситуацията и намаляване на равнището на реката екипите са изтеглени, като остават в подготвеност.

Социалното министерство осведоми, че министър Наталия Ефремова е разпоредила на екипите на Агенцията за обществено подкрепяне (АСП) да бъдат в цялостна подготвеност за оказване на поддръжка на хора, които са потърпевши от проливните дъждове в областите Велико Търново, Габрово и Ловеч. Служителите от дирекциите " Социално подкрепяне " са в подготвеност да спомагат на всяко домакинство, което има потребност от поддръжка.

Хората с потърпевшо имущество имат право на помощ до трикратния размер на линията на беднотия - 1171 евро. Ако засегнатото жилище е само за фамилията, те могат да получат още 1550 евро. Кметовете на обитаеми места могат да подават поръчки в бюрата по труда за наемане на безработни, които да се включат в спешни екипи за премахване на вредите от наводненията.

АСП увери, че екипите в страната са в цялостна подготвеност за оказване на поддръжка на потърпевшите  по отношение на усложнената метеорологична конюнктура и интензивните превалявания. Социалните служащи са в непрекъсната съгласуваност с регионалните и общинските структури и при нужда ще спомагат с съвещания и информация по отношение на опциите за обществено подкрепяне.

Към момента най-сериозно наранени са областите Велико Търново, Габрово и Ловеч. Бедствено състояние е оповестено за общините Велико Търново, Горна Оряховица и Габрово, както и отчасти за община Лясковец - за селата Драгижево и Добри дял.

Няма информация за потърпевши хора. Нанесени са обаче обилни материални вреди - о тнесени коли, разрушени сектори от пътната инфраструктура, наводнени дворове, изби и икономически постройки . В община Троян има данни и за потърпевши селскостопански животни. Евакуирани са жители от засегнатите региони, като част от тях са настанени при близки, а двама души - в спешен център. Оказана е помощ на поданици на Велико Търново, както и на жители от с. Пушево и гр. Дебелец.

В област Разград е осъществена превантивна съгласуваност, а обществените служащи остават в подготвеност за реакция при нужда. Към момента в останалите области няма данни за бедстващи хора или оповестена бедствена обстановка.

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) от своя страна заяви, че оказва цялостно подпомагане на засегнатите от наводненията стопани в регионите на Велико Търново, Ловеч и Габрово посредством регионалните дирекции " Земеделие ". Екипите на Напоителни системи също са в подготвеност, като от сдружението оповестяват, че все още няма проблеми с техни уреди.

Най-сериозни провали са регистрирани в област Велико Търново, където са регистрирани наводнения на доста площи със аграрни култури, както и на икономически постройки с животни. Поради високите равнища на водата към сегашния миг, физическият оглед и точното остойностяване на вредите са възпрепятствани, като екипите имат подготвеност да стартират обследванията незабавно след оттичане на водите.

В област Ловеч е налице внезапно повишаване на речните равнища, като най-критична е обстановката в община Априлци , където е оповестено бедствено състояние. Критично е ситуацията и в региона на град Троян и селата Черни Oсъм, Орешак и Шипково. До момента в Ловешко няма регистрирани данни за наранени аграрни земи, само че обстановката се следи непрекъснато в съдействие с локалните управляващи и Групово дело " Пожарна сигурност и отбрана на популацията ".

В Габровскпо също се следи оперативната конюнктура в непрекъсната съгласуваност с общинските структури за навреме идентифициране на вреди, които е допустимо да зародят върху аграрни площи.

Министерство на земеделието и храните припомня на всички аграрни производители, претърпели вреди в резултат на придошлите води в областите Велико Търново, Ловеч и Габрово, че к райният период за подаване на заявки за държавна помощ за компенсиране на вредите е 10 работни дни след бедствието . За задействане на процедурата по компенсиране, засегнатите стопани би трябвало в най-кратък период да подадат заявление за съставяне на комисия за оглед. Документите се подават в общинските служби по земеделие. След подаване на заявката, експертни комисии ще извършат инспекция на място за определяне на размера на вредите и издаване на констативни протоколи за 100% пропаднали площи, въз основа на които се отпуска държавната помощ.
.gcta { background: linear-gradient(90deg, #4285F4, #34A853, #FBBC05, #EA4335); padding: 2px; border-radius: 14px; max-width: 640px; margin: 0 auto; text-decoration: none; display: block; }.gcta-inner { background: #ffffff; border-radius: 12px; padding: 14px 18px; display: flex; align-items: center; gap: 14px; transition: background 0.2s; text-decoration: none!important; }.gcta:hover { text-decoration: none!important; }.gcta:hover.gcta-inner { background: #f7f7f7; }.gcta svg { flex-shrink: 0; width: 30px; height: 30px; }.gcta-title { flex: 1; font-size: 16px; font-weight: 600!important; color: #111; margin: 0; }.gcta-arrow { color: #aaa; font-size: 20px; flex-shrink: 0; transition: transform 0.2s; }.gcta:hover.gcta-arrow { transform: translateX(3px); }

Добави ни в желани източници в Google
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР