8 класически операционни системи, които можете да стартирате в браузъра си
Всички обичаме актуалните операционни системи, само че има моменти, когато е занимателно да се върнем към предишното и да си напомним някои от старите операционни системи. И не, не приказваме за тези консуматори, които към момента упорстват да употребяват Windows 7 или още по-зле – XP.
Ако желаете да емулирате Windows 95, Mac OS X Lion и други, сте попаднали на вярното място. Ето по какъв начин можете да получите достъп до някои типичен операционни системи в своя браузър.
Windows 95
Излязла на пазара през месец август 1995 година, Windows 95 беше една от знаковите операционни системи на десетилетието.
Тя сложи основите на Windows, който всички познаваме през днешния ден. Именно тогава за първи път операционна система Windows не разчиташе на MS-DOS за достъп до файловете и дисковете.
Има две разнообразни благоприятни условия за пускане на Windows 95 в браузъра: Classic Reload или PCjs Machines. И двете имат своите особености на работа. Така да вземем за пример най-малко към този момент не може да се накара версията Classic Reload да се разшири в режим на цялостен екран, което е малко разочароващо, само че пък има повече памет (цели 24 MB RAM!) и класическите игри за Windows 95 – емулацията по никакъв начин не е неприятна. Докато при PCjs Machines е задействан режим на цялостен екран, само че пък инсталацията е орязана и липсват някои функционалности. И в двата случая няма опция за достъп до интернет.
Както при всички браузърно основани емулации на операционни системи, всички промени, които вършиме, не се резервират сред сесиите.
Класически Macintosh
През 1984 година Apple пусна на пазара първата си машина от серията артикули Macintosh (по-късно „ Mac “). Това беше новаторски компютър, който стана първият всеобщо продаван личен компютър с графичен потребителски интерфейс.
Този емулатор на Macintosh работи със System 7.0.1 с три ранни приложения за Mac: MacPaint, MacDraw и Kid Pix.
Тъй като операционната система изисква доста по-малко систематични запаси от емулатора на Windows 95, тя ще се зареди в браузъра ви доста по-бързо (зависи от връзката).
Macintosh Plus
Две години след представянето на първия компютър Macintosh, компанията Apple пусна идващия модел: Macintosh Plus.
Първоначалната му цена беше 2600 $, което потвърждава, че склонността на Apple към прекалено високи цени надалеч не е модерно събитие. Компютърът се доставяше с 1 МВ оперативна памет (и поддръжка на до 4 МВ), поддържаше до седем периферни устройства и 800KB флопидисково устройство.
Към 1986 година към този момент са налични доста повече приложения и игри; този емулатор на Macintosh Plus включва Risk, Cannon Fodder и Shufflepuck. Може би ще желаете да намалите малко опълчването на Shufflepuck, защото тя е демонски сложна след инсталирането ѝ.
Windows 3.1
Windows 3.1 се появи на пазара през месец април 1992 година, като размени истинския Windows 3.0.
Въпреки сходното име, тя оферираше обилни усъвършенствания в съпоставяне със своя предходник. Най-вече въвеждането на системата за шрифтове TrueType за първи път трансформира операционната система в мощна машина за настолно издание. Налични бяха три шрифта: Arial, Courier New и Times New Roman.
Други функционалности, които се появиха за първи път, включваха влачене и стартиране на иконките, поддръжка на мишката в MS-DOS приложенията и приложението Program Manager. Теоретичният оптимален предел на паметта беше 4 GB, въпреки че на процедура той беше 256 MB.
Windows 3.1 беше сменен от Windows 95, само че поддръжката му продължи до 2008 година
Емулаторът на Windows 3.1 предлага типичен игри като Minesweeper и Solitaire, аксесоари като Write и Paintbrush и даже достъп до контролния панел.
AmigaOS
Версия 1.2 на AmigaOS бе показана за първи път на Commodore Amiga 500. Компютърът 500 беше най-продаваният компютър в цялата серия Amiga. Обявена на CES 1987, тя беше пусната в продажба по целия свят напролет.
Въпреки че беше многоцелеви домакински компютър, компютърът си сътвори своя пазарна ниша като машина за игри. Заглавия като The Secret of Monkey Island, Lemmings, Elite и Sensible Soccer получиха международно самопризнание. По отношение на характерностите Amiga 500 имаше разграничителна дарба от 320×200 до 640×400, екран с 32 цвята и 512 KB RAM.
Имате няколко благоприятни условия за потребление на AmigaOS в своя браузър. Емулаторът Amiga Workbench ви разрешава да стартирате AmigaOS от 1.0 до 4.1 в браузъра, макар че функционалността ѝ е лимитирана. Като опция можете да опитате онлайн емулатора Amiga OSZX, който идва с интегрирани и лесни за потребление игри, само че нещо не се зарежда Amiga Workbench. Така или другояче, опцията е налице.
PC DOS 5
По същото време, когато Apple и Commodore се бореха за пазарни позиции със съответните си серии Mac и Amiga, IBM бързо се трансформира в производител, който победи със своята продуктова гама IBM PC.
Първите лични компютри на IBM са пуснати в продажба през 1981 година, само че тази емулация на PC DOS 5 работи на обновения през 1986 година IBM PC XT 286. XT 286 имаше 640 KB RAM, 20MB корав диск и процесори на 6 MHz. PC DOS 5 излиза през 1991 година и бележи едно от най-съществените обновявания на DOS в нейната история. Може би по-значимо обаче е, че това е последната версия на DOS, за която Microsoft и IBM споделят цялостния код.
Емулацията на PC DOS 5 предлага три типичен игри: Wolfenstein 3D, истинската Civilization и демо версия на Monkey Island.
Не забравяйте, че към момента е допустимо да играете старите DOS игри на Mac, в случай че имате предпочитание за това.
MacOS 8.0
Знаете ли, че първата macOS, която носи това име, е macOS 7.6, показана през месец януари 1997 година? Тя стартира като System 7 – името, давано на всяка версия на macOS до този миг, след което беше изменена по средата на интервала на създаване на името, което носи международна популярност.
MacOS 8.0 беше извънредно сполучлива по това време, като за първите две седмици се продадоха над 1,2 милиона копия и донесе голям брой усъвършенствания спрямо предходната версия. Може би най-забележителната от всички е, че в macOS 8.1 беше въведена файловата система HFS+, която Apple продължи да употребява до стартирането на macOS High Sierra през 2017 година – към 20 години по-късно.
Приложението Finder също получи огромно усъвършенстване, като се снабди с нативна интеграция с чиповете PowerPC, употребявани в хардуера на Apple по това време, а в това време за първи път се появи интерфейсът Platinum.
Сега най-хубавата част от демо версията на macOS 8.0, обвързвана с InfiniteMac, са всички други остарели версии на macOS, които също можете да употребявате, като се стартира от System 1 през 1984 година и се стигне до macOS 9.2.2 през 2001 година
Windows 1.01
Публикуваната през ноември 1985 година версия Windows 1.01 е първата обществено налична версия на операционната система на Бил Гейтс.
Операционната система всъщност съставлява графичен интерфейс за MS-DOS. Всъщност Windows 1.01 работи като стратегия за MS-DOS. Приложенията на Windows 1.01 включваха Калкулатор, Календар, Преглед на клипборда, Часовник, Бележник, Paint, Reversi, Cardfile, Терминал и Write. Всички те са налични в тази емулация. Зад кулисите на Windows 1.0 имаше и лични драйвери за видеокарти, мишки, клавиатури, принтери, серийни връзки и приложения.
По принцип това е първата операционна система от фамилията на Microsoft Windowsи първият опит на компанията Microsoft да създаде многозадачна операционна среда с графичен интерфейс, предопределена за лични компютри.
Сега може да ни се коства обикновено, само че по това време беше революционно да се премине от въвеждане от команден ред към цялостен графичен потребителски интерфейс.
А в случай че сте любопитни какво се крие оттатък Windows, macOS и Linux, разгледайте тези безвъзмездни, непознати операционни системи.