Всички, които се занимаваме с право, трябва да си дадем

...
Всички, които се занимаваме с право, трябва да си дадем
Коментари Харесай

Адвокат Димитър Марковски: Има пряко политическо вмешателство в прокуратурата

Всички, които се занимаваме с право, би трябвало да си дадем сметка, че изявленията на ръководителите на прокуратурата приказват за това какви вреди се нанасят върху институцията. Не съм допускал и в най-смелите си фантазии, че зам.-прокурор ще желае защита от министъра на прaвосъдието, с цел да се пази от основния прокурор. Политиката няма място в правосъдната власт. Това заяви адвокат Димитър Марковски в студиото на " Денят ON AIR ". 

По думите му и  " тримата господа прокурори (бел.ред. Иван Гешев, Борислав Сарафов, Ясен Тодоро) много съществено повредиха престижа на институцията ". 

" Всички обстоятелства и условия към случилото се би трябвало да бъдат изяснени доста деликатно в производствата, които вероятно ще се образуват.  Не мога да съм безапелационен, че става дума за почистване на политически сметки, само че от изявленията е очевидно, че има директно политическо вмешателство  в прокуратурата ", счита гостът. 

Според него потенциалната наказателна процедура би била извънредно комплицирана, " защото страните имат право да събират причини и обстоятелства, които да излагат в поддръжка на своята теза ". 

" Главният прокурор може да сезира Конституционния съд, с цел да се произнесе по легитимността на Висш съдебен съвет ", предизвести юристът. 

Адвокат Марковски разяснява и желанието на политическите партии за конституционни промени. 

" Това е много добра поръчка, само че популистка. Всеки дава обещание непоклатимост и съществена промяна, а в един миг остава единствено на думи или хартия. Едно е да заявиш воля и предпочитание, друго да го направиш ", посочи той. 

Гостът е на мнение, че самите политици би трябвало ясно да изявят желанието си да излязат от правосъдната власт и да го създадат.
Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР