Сексомния, сънна парализа и фалшиви събуждания: Нормални ли са сънищата ви?
Всички хора спят, само че това не постоянно е просто да си легнеш, да сънуваш и по-късно да се събудиш.
Всъщност изследванията демонстрират, че доста от нас са преживявали някакъв необикновен „ феномен на съня “.
Феномените могат да създадат сънищата ни успокояващи или даже вълнуващи, само че други са напряко ужасяващи.
Експерт по съня е оказал помощ на пациентите да преодолеят и управляват доста от тях - от сънна парализа до подправени събуждания и ясни сънища.
Джейн Тереза Андерсън, анализатор на сънища и невробиолог, основана в Тасмания, Австралия, споделя, че сънищата „ отразяват общи житейски тематики “.
" Сънищата отразяват живота в будно положение, само че ни водят по-дълбоко, разкривайки несъзнателната страна на дневните ни прекарвания. В тях нормално има проблем или предизвикателство, което не е преодоляно " , споделя тя.
Това се случва малко откакто учени разкриха ужасната истина за това какво се случва, в случай че умрете насън.
Are your dreams normal? Scientist reveals the most bizarre phenomena she's encountered - including sexsomnia, sleep paralysis, and false awakenings
— Daily Mail US (@DailyMail)
Сънна парализа
Може би най-известното - и най-ужасяващото - от явленията на съня е сънната парализа, която визира едвам 7,6% от хората.
Сънната парализа се показва в това, че не можете да се движите или да говорите, до момента в който се събуждате, постоянно съчетана с тревожни халюцинации за ужасяваща фигура, която ви държи.
Тя настава на характерен стадий от цикъла на съня, наименуван REM - когато очите се движат бързо, до момента в който са затворени, и тялото изключва контрола върху мускулите.
Когато навлезете в съня, мозъкът ви включва механизъм, който потиска двигателните мускули да се движат доста, с изключение на странните потрепвания, което ви пречи да станете и да изиграете сънищата си - изяснява Андерсън.
„ Когато се разсъните ненадейно, нормално от заплашителен сън, звук в стаята или включване на алармата, до момента в който сте надълбоко заспали, от време на време може да има закъснение сред събуждането на съзнанието и отърсването на тялото от сънната парализа. Така че може да се окажете отчасти бодри, само че неспособни да движите тялото си и, естествено, това може да ви ужаси, в случай че не разбирате какво се случва " , споделя Андерсън.
Страдащите постоянно оповестяват за съпътстващо чувство за напън върху гърдите и привидение на някой, който ги държи - може би човек, фантом или дявол.
Според Андерсън с изключение на мощен прочувствен стрес, тялото може да навлезе и в положение на физиологичен боязън.
„ Като се има поради евентуалното ви пояснение, че в стаята има злобен нахалник или че сте в капан, може да настъпи суматоха и дишането да се затрудни “ , споделя тя.
Парализата на съня се свързва с бодърствуване, отмалялост, посттравматично стресово разстройство и нарколепсия - дълготрайно положение, при което човек заспива ненадейно.
Хипнагогични видения
Хипнагогичните видения са странни халюцинации, които минават през мозъка по време на прехода от будно положение към сън.
Андерсън споделя, че хипнагогичните халюцинации „ не са напълно сънища “ , тъй като се появяват, когато към момента сме будни, въпреки и на път да заспим.
Хипнагогичните халюцинации, които постоянно са под формата на облици, модели и даже ярки светлини или възприемани звуци, нормално са първият симптом, че сме заспали.
Когато с часове се опитваме да заспим, появяването на хипнагогични видения може да бъде голямо облекчение, тъй като демонстрира, че сънят най-сетне идва.
Художниците са употребявали тази психеделична „ зона на здрача “ като ентусиазъм, в това число Пол Маккартни, който възприема концепцията за жълта подводница от хипнагогичното положение.
През 1994 година Маккартни споделя: „ Спомням си, че една вечер лежах в леглото, в оня миг преди да заспите - дребния полумрачен миг, когато в главата ви се ражда глупава концепция - и си помислих за „ жълтата подводница, всички ние живеем в жълта подводница “.
Изследователите не са сигурни какво предизвиква хипнагогичните халюцинации, само че споделят, че те са неврологично сходни както на дневните халюцинации, по този начин и на сънищата.
Are your dreams normal? Scientist reveals the most bizarre phenomena she's encountered - including sexsomnia, sleep paralysis, and false awakenings
— Daily Mail Australia (@DailyMailAU)
Хипноподобни видения
По сходен метод хипнопомпичните видения са илюзиите, които изпитваме, когато сме отворили очи, само че към момента не сме се събудили вярно.
Мозъкът ни не е изцяло зает с будния свят и вследствие на това постоянно стигаме до заключението, че виждаме призраци или духове в стаята, съгласно Андерсън.
„ Събуждаме се или отваряме очи, до момента в който към момента сънуваме, и „ виждаме “ (преживяваме) облиците от сънищата си, прожектирани в спалнята ни или където и да спим “, споделя тя.
По-малките деца постоянно се ужасяват и крещят и плачат при тези епизоди, които могат да бъдат неправилно признати и диагностицирани като нощни страхове, кошмари или пристъпи на суматоха.
Луцидни сънища
За множеството от нас, когато сънуваме, мозъкът ни го възприема като действителност, тъкмо както прави с действителния свят, когато сме будни.
Но към една пета от хората са надарени с ясни сънища - прекарването да знаем, че сънуваме.
Това положение на „ нараснало схващане “ разрешава на хората с ясни сънища да управляват протичащото се в съня и с подготвеност да се насочат на вълнуващи пътешествия в невъзможни светове.
Разликата сред естественото сънуване и осъзнатото сънуване е като контраста сред гледането на филм в киното и действителното прекарване на сюжета.
Изобразено във филми като „ Началото “, явното сънуване може да обезпечи потребна връзка сред действителния свят и света на сънищата.
Андерсън споделя, че е сънувала ясни сънища, като един от тях е включвал „ безстрашна акробатика с хвърчене, поглъщайки чувството за изключителна лекост и безтегловност “.
„ Когато това се случи, нормално имам по-силно чувство, че се намирам в две действителности по едно и също време - в съня и в леглото си “, сподели тя.
Сънуването нескрито, под каквато и да е форма, в основата си ни оказва помощ да осъзнаем по-добре илюзорния темперамент на всичко, което наподобява като наша действителност.
Парасомнии
Парасомниите се отнасят до физическите прояви, които тялото ни прави, до момента в който мозъкът ни към момента спи - най-известната е ходенето насън.
Те нормално се появяват по време на по-дълбоките стадии на не-REM съня, когато не сме парализирани и затова сме в положение да се движим.
Някои от най-странните парасомнии включват говорене, придвижване на ръцете, смях или рев, както и нападателни придвижвания като удряне и ритване.
Но съгласно последните изследвания, има и ястие, шофиране и „ сексомния “ - несъзнателно започване на секс по време на сън - за която се твърди, че визира най-вече мъжете.
Често тези, които изпитват разстройството, се разсънват по време на сексуален акт и изпитват комплициране по какъв начин е почнал той.
То може да повдигне и въпроси, свързани със единодушието , което може да докара до наказателни каузи.
Фалшиви събуждания
Фалшивите събуждания, които нормално се появяват и по време на REM етапа, са когато си мислим, че сме се събудили, само че в действителност единствено сме го сънували.
След подправеното пробуждане можем даже да сънуваме, че правим ежедневните си утринни действия като взимане на душ, разчистване, хранене и потребление на тоалетната.
Това е съвсем противоположното на ходенето насън, при което мозъкът ни към момента е в режим на сън, само че тялото ни е отвън леглото и е интензивно.
Въпреки че не се считат за рискови, подправените събуждания могат да провокират комплициране, когато в последна сметка се събудим в действителния живот.
Споделени сънища
Споделено сънуване или сънуване на близнаци е, когато двама души сънуват сходни или даже идентични сънища през една и съща нощ, даже почти едновременно.
В съня си човек А може да преживее събитие в избрана конюнктура и в същото време да види там другар или член на фамилията си (човек Б).
На собствен ред лицето Б може да има същата конюнктура в съня си, в която се намира и лицето А - сходно на споделените сюжети, показани в „ Началото “ на режисьора Кристофър Нолан.
Макар че към момента е доста мистериозен и едва свестен феномен, се счита, че споделените сънища произтичат от споделени прекарвания в действителния живот.
Но също по този начин се твърди, че еднояйчните или нееднояйчните близнаци може да са изключително склонни към споделени сънища заради биологичната си непосредственост.
Според Андерсън споделените сънища „ прибавят нотка на страховитост “, само че нормално имат рационално пояснение.
" Преди да търсите по-призрачни пояснения за общите си сънища, помислете кои прекарвания от будния живот споделяте и двамата. Проучете по какъв начин вашите малко по-различно разказани сънища могат да отразяват малко по-различните ви гледни точки за обстановката “ , споделя тя.
Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в
Всъщност изследванията демонстрират, че доста от нас са преживявали някакъв необикновен „ феномен на съня “.
Феномените могат да създадат сънищата ни успокояващи или даже вълнуващи, само че други са напряко ужасяващи.
Експерт по съня е оказал помощ на пациентите да преодолеят и управляват доста от тях - от сънна парализа до подправени събуждания и ясни сънища.
Джейн Тереза Андерсън, анализатор на сънища и невробиолог, основана в Тасмания, Австралия, споделя, че сънищата „ отразяват общи житейски тематики “.
" Сънищата отразяват живота в будно положение, само че ни водят по-дълбоко, разкривайки несъзнателната страна на дневните ни прекарвания. В тях нормално има проблем или предизвикателство, което не е преодоляно " , споделя тя.
Това се случва малко откакто учени разкриха ужасната истина за това какво се случва, в случай че умрете насън.
Are your dreams normal? Scientist reveals the most bizarre phenomena she's encountered - including sexsomnia, sleep paralysis, and false awakenings
— Daily Mail US (@DailyMail)
Сънна парализа
Може би най-известното - и най-ужасяващото - от явленията на съня е сънната парализа, която визира едвам 7,6% от хората.
Сънната парализа се показва в това, че не можете да се движите или да говорите, до момента в който се събуждате, постоянно съчетана с тревожни халюцинации за ужасяваща фигура, която ви държи.
Тя настава на характерен стадий от цикъла на съня, наименуван REM - когато очите се движат бързо, до момента в който са затворени, и тялото изключва контрола върху мускулите.
Когато навлезете в съня, мозъкът ви включва механизъм, който потиска двигателните мускули да се движат доста, с изключение на странните потрепвания, което ви пречи да станете и да изиграете сънищата си - изяснява Андерсън.
„ Когато се разсъните ненадейно, нормално от заплашителен сън, звук в стаята или включване на алармата, до момента в който сте надълбоко заспали, от време на време може да има закъснение сред събуждането на съзнанието и отърсването на тялото от сънната парализа. Така че може да се окажете отчасти бодри, само че неспособни да движите тялото си и, естествено, това може да ви ужаси, в случай че не разбирате какво се случва " , споделя Андерсън.
Страдащите постоянно оповестяват за съпътстващо чувство за напън върху гърдите и привидение на някой, който ги държи - може би човек, фантом или дявол.
Според Андерсън с изключение на мощен прочувствен стрес, тялото може да навлезе и в положение на физиологичен боязън.
„ Като се има поради евентуалното ви пояснение, че в стаята има злобен нахалник или че сте в капан, може да настъпи суматоха и дишането да се затрудни “ , споделя тя.
Парализата на съня се свързва с бодърствуване, отмалялост, посттравматично стресово разстройство и нарколепсия - дълготрайно положение, при което човек заспива ненадейно.
Хипнагогични видения
Хипнагогичните видения са странни халюцинации, които минават през мозъка по време на прехода от будно положение към сън.
Андерсън споделя, че хипнагогичните халюцинации „ не са напълно сънища “ , тъй като се появяват, когато към момента сме будни, въпреки и на път да заспим.
Хипнагогичните халюцинации, които постоянно са под формата на облици, модели и даже ярки светлини или възприемани звуци, нормално са първият симптом, че сме заспали.
Когато с часове се опитваме да заспим, появяването на хипнагогични видения може да бъде голямо облекчение, тъй като демонстрира, че сънят най-сетне идва.
Художниците са употребявали тази психеделична „ зона на здрача “ като ентусиазъм, в това число Пол Маккартни, който възприема концепцията за жълта подводница от хипнагогичното положение.
През 1994 година Маккартни споделя: „ Спомням си, че една вечер лежах в леглото, в оня миг преди да заспите - дребния полумрачен миг, когато в главата ви се ражда глупава концепция - и си помислих за „ жълтата подводница, всички ние живеем в жълта подводница “.
Изследователите не са сигурни какво предизвиква хипнагогичните халюцинации, само че споделят, че те са неврологично сходни както на дневните халюцинации, по този начин и на сънищата.
Are your dreams normal? Scientist reveals the most bizarre phenomena she's encountered - including sexsomnia, sleep paralysis, and false awakenings
— Daily Mail Australia (@DailyMailAU)
Хипноподобни видения
По сходен метод хипнопомпичните видения са илюзиите, които изпитваме, когато сме отворили очи, само че към момента не сме се събудили вярно.
Мозъкът ни не е изцяло зает с будния свят и вследствие на това постоянно стигаме до заключението, че виждаме призраци или духове в стаята, съгласно Андерсън.
„ Събуждаме се или отваряме очи, до момента в който към момента сънуваме, и „ виждаме “ (преживяваме) облиците от сънищата си, прожектирани в спалнята ни или където и да спим “, споделя тя.
По-малките деца постоянно се ужасяват и крещят и плачат при тези епизоди, които могат да бъдат неправилно признати и диагностицирани като нощни страхове, кошмари или пристъпи на суматоха.
Луцидни сънища
За множеството от нас, когато сънуваме, мозъкът ни го възприема като действителност, тъкмо както прави с действителния свят, когато сме будни.
Но към една пета от хората са надарени с ясни сънища - прекарването да знаем, че сънуваме.
Това положение на „ нараснало схващане “ разрешава на хората с ясни сънища да управляват протичащото се в съня и с подготвеност да се насочат на вълнуващи пътешествия в невъзможни светове.
Разликата сред естественото сънуване и осъзнатото сънуване е като контраста сред гледането на филм в киното и действителното прекарване на сюжета.
Изобразено във филми като „ Началото “, явното сънуване може да обезпечи потребна връзка сред действителния свят и света на сънищата.
Андерсън споделя, че е сънувала ясни сънища, като един от тях е включвал „ безстрашна акробатика с хвърчене, поглъщайки чувството за изключителна лекост и безтегловност “.
„ Когато това се случи, нормално имам по-силно чувство, че се намирам в две действителности по едно и също време - в съня и в леглото си “, сподели тя.
Сънуването нескрито, под каквато и да е форма, в основата си ни оказва помощ да осъзнаем по-добре илюзорния темперамент на всичко, което наподобява като наша действителност.
Парасомнии
Парасомниите се отнасят до физическите прояви, които тялото ни прави, до момента в който мозъкът ни към момента спи - най-известната е ходенето насън.
Те нормално се появяват по време на по-дълбоките стадии на не-REM съня, когато не сме парализирани и затова сме в положение да се движим.
Някои от най-странните парасомнии включват говорене, придвижване на ръцете, смях или рев, както и нападателни придвижвания като удряне и ритване.
Но съгласно последните изследвания, има и ястие, шофиране и „ сексомния “ - несъзнателно започване на секс по време на сън - за която се твърди, че визира най-вече мъжете.
Често тези, които изпитват разстройството, се разсънват по време на сексуален акт и изпитват комплициране по какъв начин е почнал той.
То може да повдигне и въпроси, свързани със единодушието , което може да докара до наказателни каузи.
Фалшиви събуждания
Фалшивите събуждания, които нормално се появяват и по време на REM етапа, са когато си мислим, че сме се събудили, само че в действителност единствено сме го сънували.
След подправеното пробуждане можем даже да сънуваме, че правим ежедневните си утринни действия като взимане на душ, разчистване, хранене и потребление на тоалетната.
Това е съвсем противоположното на ходенето насън, при което мозъкът ни към момента е в режим на сън, само че тялото ни е отвън леглото и е интензивно.
Въпреки че не се считат за рискови, подправените събуждания могат да провокират комплициране, когато в последна сметка се събудим в действителния живот.
Споделени сънища
Споделено сънуване или сънуване на близнаци е, когато двама души сънуват сходни или даже идентични сънища през една и съща нощ, даже почти едновременно.
В съня си човек А може да преживее събитие в избрана конюнктура и в същото време да види там другар или член на фамилията си (човек Б).
На собствен ред лицето Б може да има същата конюнктура в съня си, в която се намира и лицето А - сходно на споделените сюжети, показани в „ Началото “ на режисьора Кристофър Нолан.
Макар че към момента е доста мистериозен и едва свестен феномен, се счита, че споделените сънища произтичат от споделени прекарвания в действителния живот.
Но също по този начин се твърди, че еднояйчните или нееднояйчните близнаци може да са изключително склонни към споделени сънища заради биологичната си непосредственост.
Според Андерсън споделените сънища „ прибавят нотка на страховитост “, само че нормално имат рационално пояснение.
" Преди да търсите по-призрачни пояснения за общите си сънища, помислете кои прекарвания от будния живот споделяте и двамата. Проучете по какъв начин вашите малко по-различно разказани сънища могат да отразяват малко по-различните ви гледни точки за обстановката “ , споделя тя.
Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в
Източник: vesti.bg
КОМЕНТАРИ