Служителят ще има право да знае заплатите за своята длъжност във фирмата
Всеки чиновник ще има право да получи информация от работодателя си за междинното равнище на заплатите в предприятието на същото длъжностно равнище. Това плануват скоростно задвижени промени в Закона за отбрана от дискриминация, които би трябвало да влязат в действие напълно скоро - на 7 юни 2026 година Бързането е поради изтичащи периоди да въведем в законодателството си европейска инструкция, без което ни заплашват наказателни процедури. Промените бяха пуснати за публично разискване тази седмица.
Директивата, поради която се вършат измененията, е за равно възнаграждение на дамите и мъжете посредством въвеждане на бистрота на разпоредбите за равно възнаграждение. В България тази разлика възлиза на към 12% по данни за 2024 година, което надвишава междинното ниво за Европейския съюз (11,1%), написа в претекстовете към законопроекта. Макар да се следи известно понижение в дълготраен проект, темпът на доближаване е муден и несиметричен.
Предложените текстове дават нови права на чиновниците, само че вкарват и много нови условия към работодателите. По документално искане на служителя работодателят ще е задължен да му даде писмена информация за неговото заплащане и междинните равнища на възнаграждение в предприятието, с разбивка по пол, за чиновниците, които поставят идентичен или равносилен труд, до два месеца от приемане на настояването, написа в измененията.
Когато тази информация може да докара до разкриването на самостоятелния размер на заплатата на различен чиновник, работодателят ще има право да ограничи достъпа до информацията, като я даде на синдикалната организация или на Комисията за отбрана от дискриминация. Те надлежно ще могат да съветват служителя за опциите му да предяви иск за равнене на заплащането, без да се разкрива размерът на възнаграждението на обособени хора, написа " Сега ".
Работодателят ще би трябвало да изготвя със чиновниците взаимна оценка на заплащането за определяне, поправяне и попречване на разлики в заплащането сред дамите и мъжете, когато се откри разлика от минимум 5%. По-големите компании със 100 и повече чиновници към този момент ще би трябвало от време на време да рапортуват разликата в заплащането по седем индикатора, дружно с механизъм за промяна на голословни разлики над 5%. За предприятия с 250 и повече чиновници това ще се прави всяка година, а за предприятия със 100 до 249 чиновници - на три години. Последните две условия ще влизат в действие поетапно - първото от 2027 година, а второто - от 2031 година
Съществуващата разлика в заплащането се дължи на композиция от структурни и нормативни фактори, измежду които главно значение имат липса на бистрота във връзка с заплащането, липса на наложителни механизми за наблюдаване и отчетност на ниво шеф, както и ограничавания в настоящите механизми за правна отбрана, показват създателите на измененията.
Директивата, поради която се вършат измененията, е за равно възнаграждение на дамите и мъжете посредством въвеждане на бистрота на разпоредбите за равно възнаграждение. В България тази разлика възлиза на към 12% по данни за 2024 година, което надвишава междинното ниво за Европейския съюз (11,1%), написа в претекстовете към законопроекта. Макар да се следи известно понижение в дълготраен проект, темпът на доближаване е муден и несиметричен.
Предложените текстове дават нови права на чиновниците, само че вкарват и много нови условия към работодателите. По документално искане на служителя работодателят ще е задължен да му даде писмена информация за неговото заплащане и междинните равнища на възнаграждение в предприятието, с разбивка по пол, за чиновниците, които поставят идентичен или равносилен труд, до два месеца от приемане на настояването, написа в измененията.
Когато тази информация може да докара до разкриването на самостоятелния размер на заплатата на различен чиновник, работодателят ще има право да ограничи достъпа до информацията, като я даде на синдикалната организация или на Комисията за отбрана от дискриминация. Те надлежно ще могат да съветват служителя за опциите му да предяви иск за равнене на заплащането, без да се разкрива размерът на възнаграждението на обособени хора, написа " Сега ".
Работодателят ще би трябвало да изготвя със чиновниците взаимна оценка на заплащането за определяне, поправяне и попречване на разлики в заплащането сред дамите и мъжете, когато се откри разлика от минимум 5%. По-големите компании със 100 и повече чиновници към този момент ще би трябвало от време на време да рапортуват разликата в заплащането по седем индикатора, дружно с механизъм за промяна на голословни разлики над 5%. За предприятия с 250 и повече чиновници това ще се прави всяка година, а за предприятия със 100 до 249 чиновници - на три години. Последните две условия ще влизат в действие поетапно - първото от 2027 година, а второто - от 2031 година
Съществуващата разлика в заплащането се дължи на композиция от структурни и нормативни фактори, измежду които главно значение имат липса на бистрота във връзка с заплащането, липса на наложителни механизми за наблюдаване и отчетност на ниво шеф, както и ограничавания в настоящите механизми за правна отбрана, показват създателите на измененията.
Източник: novinite.bg
КОМЕНТАРИ




