Проф. Тодор Кантарджиев: Консумирането на нетермично обработено месо от болно от антракс животно е много опасно
Всеки, който е в неимунизиран, не е боледувал и е в контакт с болен от морбили, в случай че не желае да се разболее, да се ваксинира до 72 часа. Това сподели епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев в предаването " Тази неделя " по бТВ.
182 са към този момент записаните случаи на морбили у нас, заяви той. Случаите на болни тази седмица се усилва спрямо миналата.
Специалистът очерта два сюжета за разпространяване на болестта. „ Единият сюжет - доста сполучливият за министерството и сполучливият за българския народ, е, в случай че го докараме до няколкостотин и затихне. Неуспешният е няколко хиляди, няколко десетки хиляди. Радостното е, че имаме 23 500 ваксинирани. Значи понижаваме опцията 23 500 души да се разболеят. Според мен е това триумф ", съобщи проф. Кантарджиев.
Бившият шеф на Центъра за заразни и паразитни заболявания и народен съветник по микробиология напомни, че имунизацията против морбили в България е наложителна - на 13-месечна възраст и при навършване на 12-годишна възраст.
„ За страдание, новите случаи са в разнообразни градове на страната, все по-отдалечени и от ден на ден неимунизирани боледуват ", означи той.
Инкубационният интервал е 21 дни. „ Четири дни преди да се разболееш, тръгнеш по доктори, тръгнеш по градския превоз, тръгнеш по аптеки, ти към този момент започваш да заразяваш. Когато се напъпчиш, по-късно почти, до момента в който ти мине обривът и паднат люспите от кожата ти, все заразяваш ", изясни епидемиологът.
Първият признак е висока температура, зачервяване на очите, хрема, болки в гърлото. След температурата стартира обривът.
Специалистът изясни, че от ку-треска боледуват животните. Обикновено пикът на това заболяване е пролетта. " Трябва да се пие единствено преварено мляко. Трябва да се заобикаля разпрашване в оборите, там, където се гледат животните, тъй като разпрашването е доста рисково. Това, което се надига от сеното, от сламата, вдишвайки го, може да развием ку-треска, която минава като доста тежка пневмония ", изясни той.
Като затруднение може да се появи оток на сърцето и на белия дроб.
Консумирането на нетермично обработено месо от болно от антракс животно е доста рисково, предизвести проф. Кантарджиев. „ Въпреки антибиотичното лекуване, в случай че си консумирал такова месо и се разболееш, вероятността да умреш е 30% ", изясни той.
През 2014 година е последният потвърден случай на умрял от антракс човек. „ Тогава алармирахме БАБХ. Оттам взеха ограничения и унищожиха 100-200 кг сурова наденица от болната крава. Ако тази сурова наденица беше изпапкана, недобре изпечена, изпържена, щяха да умират. Беше в разгара на сезона ", добави той.
От вчерашния ден има потвърден случай на коремен тиф, който е доста рискова болест, доста по-опасна от холерата, добави проф. Кантарджиев. Жената е била в много тежко положение, само че ще се възвърне. Случаят е от Варна.
бТВ, „ Тази неделя "
182 са към този момент записаните случаи на морбили у нас, заяви той. Случаите на болни тази седмица се усилва спрямо миналата.
Специалистът очерта два сюжета за разпространяване на болестта. „ Единият сюжет - доста сполучливият за министерството и сполучливият за българския народ, е, в случай че го докараме до няколкостотин и затихне. Неуспешният е няколко хиляди, няколко десетки хиляди. Радостното е, че имаме 23 500 ваксинирани. Значи понижаваме опцията 23 500 души да се разболеят. Според мен е това триумф ", съобщи проф. Кантарджиев.
Бившият шеф на Центъра за заразни и паразитни заболявания и народен съветник по микробиология напомни, че имунизацията против морбили в България е наложителна - на 13-месечна възраст и при навършване на 12-годишна възраст.
„ За страдание, новите случаи са в разнообразни градове на страната, все по-отдалечени и от ден на ден неимунизирани боледуват ", означи той.
Инкубационният интервал е 21 дни. „ Четири дни преди да се разболееш, тръгнеш по доктори, тръгнеш по градския превоз, тръгнеш по аптеки, ти към този момент започваш да заразяваш. Когато се напъпчиш, по-късно почти, до момента в който ти мине обривът и паднат люспите от кожата ти, все заразяваш ", изясни епидемиологът.
Първият признак е висока температура, зачервяване на очите, хрема, болки в гърлото. След температурата стартира обривът.
Специалистът изясни, че от ку-треска боледуват животните. Обикновено пикът на това заболяване е пролетта. " Трябва да се пие единствено преварено мляко. Трябва да се заобикаля разпрашване в оборите, там, където се гледат животните, тъй като разпрашването е доста рисково. Това, което се надига от сеното, от сламата, вдишвайки го, може да развием ку-треска, която минава като доста тежка пневмония ", изясни той.
Като затруднение може да се появи оток на сърцето и на белия дроб.
Консумирането на нетермично обработено месо от болно от антракс животно е доста рисково, предизвести проф. Кантарджиев. „ Въпреки антибиотичното лекуване, в случай че си консумирал такова месо и се разболееш, вероятността да умреш е 30% ", изясни той.
През 2014 година е последният потвърден случай на умрял от антракс човек. „ Тогава алармирахме БАБХ. Оттам взеха ограничения и унищожиха 100-200 кг сурова наденица от болната крава. Ако тази сурова наденица беше изпапкана, недобре изпечена, изпържена, щяха да умират. Беше в разгара на сезона ", добави той.
От вчерашния ден има потвърден случай на коремен тиф, който е доста рискова болест, доста по-опасна от холерата, добави проф. Кантарджиев. Жената е била в много тежко положение, само че ще се възвърне. Случаят е от Варна.
бТВ, „ Тази неделя "
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




