Пътната маркировка в България създавала усещането, че си в пустиня
![]( https://i.id24.bg/img/spacer.gif )
" Всеки ден напъните ни са ориентирани към това да променяме българския водач. Това е неверен метод, тъй като всеки един от нас, когато излезе на пътя, дава всичко най-хубаво от себе си, с цел да не загине или да не убие някого. Въпреки това се позволяват неточности, в огромната си част – съдбовни. Затова от Института ще настояваме през 2020 година да се преобърне методът за надзор по пътищата и да се започва с нещо рационално - като ободряване на пътната маркировка ".
По думите на Милчев " неприятната маркировка основава чувството, че си в пустиня ":
" Когато се движиш в пустиня, правила няма. Тоест, ние се движим по пътища, по които чувството ни е, че няма организация на придвижването, няма правила, няма надзор. Затова ние нарушаваме и по-често вършим грешки… Ако до март маркираме всички пътища първи и втори клас с маркировка, която дава отговор на нормативните условия, подсигурявам, че сред 30 и 50 жертви по-малко ще имаме спрямо миналата година ".
Според специалиста другият огромен проблем е неналичието на експертиза в държавните институции: " България е единствена в Европейския съюз, в която Министерство на вътрешните работи излиза и се хвали какъв брой доста извършители са хванали. Тази статистика е нужна единствено за специалистите. Нашата горделивост би трябвало да е – колкото по-малко извършители хващаме, толкоз по-добре ".
Богдан Милчев разяснява и системата " бонус-малус ", която съгласно него е " още един инструмент за поправяне на държанието на лидера на пътя ": " Тази система ще дефинира кой от нас какъв брой е рисков. Колкото си по-рисков на пътя, толкоз повече би трябвало да плащаш за този риск. Това е напълно заслужено и огромна опция да коригираш своя риск… Тази система е безусловно неутрална ".
Източник: varna24.bg
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)
КОМЕНТАРИ