Все повече потребители срещат проблеми със забавени доставки от .

...
Все повече потребители срещат проблеми със забавени доставки от .
Коментари Харесай

Онлайн магазинът бави пратката? Ето какво да направите

Все повече консуматори срещат проблеми със забавени доставки от. В някои случаи търговците упорстват клиентите незабавно да получат пратките си от куриерските офиси, без да съблюдават контрактуваните периоди. Това обаче може да бъде класифицирано като нелоялна комерсиална процедура , която дава право на потребителите да скапват контракта и да откажат пратката, без да заплащат за нея.

Това съобщи Габриела Руменова от платформата „ Ние, потребителите “ пред „ Българска национална телевизия “, като акцентира, че онлайн търговците нямат право да притискат клиентите си отвън контрактуваните условия. Според Закона за отбрана на потребителите, когато стоката не е предадена незабавно след сключването на контракта, тя би трябвало да бъде доставена в период до 30 дни . Ако този период не бъде спазен, клиентът има право:

– Да контракти нов краен период за доставка;
– Ако търговецът не съблюдава и този период – да скапе контракта и да откаже пратката.

„ Търговецът няма право след това да изисква по-кратък период за приемане на пратката, откакто договорката към този момент е подписана “, безапелационна е Руменова. Ако потребителят е поръчал стока за съответен мотив /например подарък/, само че тя не дойде в точния момент, той може да изиска отменяне на договорката и връщане на сумата. Ако вашата поръчка се бави, можете да се позовете на законовите си права, като:

– Проверите в общите условия на магазина какъв период за доставка е посочен.
– Свържете се с търговеца и изискате точна информация за забавянето.
– Ако поръчката не дойде в контрактувания период, изпратите публично искане за повреждане на контракта /по имейл или посредством писмо с противоположна разписка/.
– Ако търговецът откаже да анулира поръчката, можете да подадете тъжба в Комисията за отбрана на потребителите /КЗП/.

Освен за електронните магазини Руменова разяснява и проблемите в договорите на мобилните оператори . Тя съобщи, че неравноправните клаузи не престават да водят до безпричинно повишение на цените по настоящи контракти.

Според нея първата огромна самодейност на платформата „ Ние, потребителите “ е била точно да подкрепи решаването на този проблем, като е подаден сигнал до омбудсмана и сезирани способените институции. В резултат, преди дни КЗП е издала заповеди за възбрана на нелоялните практики в телекомуникационния бранш. Друг сериозен проблем, който Руменова засегна, е следващото нарастване на цените на пластмасовите кутии за храна в супермаркетите.

„ Вместо да се вкарат налични други възможности като депозитни системи или кутии за многократна приложимост, потребителите са принудени да заплащат спомагателни такси, даже за биоразградими и картонени опаковки “, разяснява тя.

Според нея, в случай че страната в действителност желае да понижи използването на пластмаса , би трябвало да предложи работещи решения, а не просто да вкарва нови такси за потребителите. При забавени колета от онлайн магазини, потребителите имат законно право да скапват контракта и да откажат покупката. Освен това, нелоялните практики в мобилните оператори и повишаването на пластмасовите опаковки не престават да провокират публично неодобрение.

Ако сте наранени от сходни проблеми, търсете правата си , сигнализирайте Комисията за отбрана на потребителите и не позволявайте да бъдете ощетени!

Цените на съществени артикули и услуги не престават да порастват

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР