Все по-вероятно изглежда България да не успее да влезе в

...
Все по-вероятно изглежда България да не успее да влезе в
Коментари Харесай

България и еврозоната: предизвикателства и рискове

Все по-вероятно наподобява България да не успее да влезе в еврозоната на 1-ви януари 2025 година Икономисти са на разнообразни отзиви за това дали страната ни е подготвена за тази стъпка, само че считат, че по-скоро тя ще донесе позитиви на страната.

Според икономиста Кузман Илиев, когато и да стане преходът, той ще бъде равномерен, само че еврозоната не е панацея.

По думите на Илиев в еврозоната сега има доста проблеми.
След Ковид всички държавни управления към този момент са извънредно задлъжнели. Ако при рецесията 2007-2009 година държавните управления не бяха задлъжнели и когато беше ударен частният бранш, те помогнаха- обстановката към този момент не е такава. В нашата обстановка една непоклатимост на еврозоната ни дава успокоение, само че никога това не значи, че Титаник кораба- еврозоната не си върви към айсбергите. Просто сега ние имаме едни каюти на първия етаж, които първи ще бъдат наводнени, в случай че не сме по-близо до центъра.
Кузман Илиев, икономист

България не е готова стопански, с цел да влезе в еврозоната, тъй като липсва устойчива макрорамка, счита Даниела Визиева- някогашен министър на стопанската система.

Не на същото мнение е банкерът Левон Хампарцумян. Според него България от доста време е подготвена за еврото.

И тримата икономисти обаче се сплотяват към тезата, че към влизането ни в еврозоната би трябвало да се подхожда с разсъдък, а не с страсти.
Източник: euronewsbulgaria.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР