Комисията в НС за Пепи Еврото и Мартин Нотариуса ще покани на изслушване Делян Пеевски и Лозан Панов
Временната парламентарна комисия за въздействие в правосъдната система и активността на групите към Мартин Божанов - Нотариуса и някогашния следовател Петьо Петров – Еврото още веднъж ще предложения на чуване националният представител Делян Пеевски и някогашният ръководител на Върховния касационен съд (ВКС) и сегашен арбитър Лозан Панов. Това стана известно на днешното съвещание на комисията, на което двамата бяха поканени, само че не се явиха.
За чуването на Пеевски настояха и Лена Бориславова и Надежда Йорданова от " Продължаваме промяната-Демократична България " (ПП-ДБ), като показаха, че явяването на Пеевски в предходното съвещание на комисията е било отвън процедурата, той се е изказал и не е дал отговор на въпроси. Бориславова и Йорданова изявиха подготвеност да приготвят авансово въпроси, които да изпратят на Делян Пеевски. За да „ види, че няма нищо ужасно “, „ да се приготви “ и да установим „ всички обстоятелства и условия, които вълнуват обществото за неговото въздействие в правосъдната система “, уточни Надежда Йорданова.
По време на съвещанието стана известно, че в листата с лица, които комисията възнамерява да изслуша са Десислава Иванчева и Биляна Петрова, министър Калин Стоянов, публицистите Димитър Стоянов и Атанас Чобанов, Любена Петрова, някогашна брачна половинка на Петьо Еврото, Емил Петров, брат на Петьо Еврото, и други.
При днешното чуване на Христо Иванов, ръководителят на " Да, България " в оставка, пред комисията, той подчертава за възможни връзки сред Делян Пеевски и ръководителя на Върховния административен съд Георги Чолаков.
Иванов отхвърли да се е срещал „ на четири очи “ с и.ф. основен прокурор Борислав Сарафов и да му е оферират двама съответни души за заместител основни прокурори. Относно подозрения за въздействие над ръководителя на Върховен касационен съд и основния прокурор от страна на Христо Иванов, той изясни, че неговото въздействие е било само посредством работата за това да им бъдат лимитирани пълномощията и мандатите.
Пред медиите Христо Иванов разяснява, че чака този път да се търсят по-прилично изглеждащи лица, които да заемат позициите на основен прокурор “ и ръководител на Върховния административен съд, на база на уроци, които са извлечени от „ фиаското с Иван Гешев “. Иванов изясни, че методите за справяне със правосъдната промяна са въпрос на професионална полемика сред жителите, в професионалната общественост и сред политиците.
Източник Българска телеграфна агенция