Войната в Украйна вдигна не само цените на енергоносителите, но

...
Войната в Украйна вдигна не само цените на енергоносителите, но
Коментари Харесай

Салата, масло и мляко поскъпнали най-много по света

Войната в Украйна подвигна освен цените на енергоносителите, само че и на храните, написа израелският The Marker. Изданието показва и кои артикули са поскъпнали най.много. 

Салатата влезнала в заглавията на вестниците предходната година, откакто изчезна от доста вериги за бързо хранене. Лошото време, съчетано с проблеми с доставките по време на пандемията от COVID-19, докара до дефицит и надлежно до внезапно повишаване на цените. В Австралия най-евтината салата айсберг коства 12 австралийски $. 

Няколко месеца по-късно поради наводнения в австралийските щати Куинсланд и Нов Южен Уелс цените на доста зеленчуци скочиха внезапно. В Съединени американски щати цените на марулите също се покачват от десетилетие насам, поради естествените бедствия.

Но от 2020 година растежът им е в действителност впечатляващ. През 2012 година американците са плащали по 1,5 $ за кг маруля, а през 2022 година цената към този момент ще надвишава 3 $. И продължава да се подвига.

При маслото повишаването продължава от много време, а през юни цените счупиха всички върхове - в Европа се продаваше на междинна цена от 8 евро за кг. В същото време търсенето се е нараснало съвсем три пъти в Китай поради известността на богати на масло сладкиши. Производството на мляко в Нова Зеландия, която е главният вносител за Азия, понижава, и Китай стартира да купува масло от други страни, в това число от Европа. Заради свитото произвеждане на мляко цената му се качва и през 2022 година върхът от 2017 година бе усъвършенстван и литър мляко в Европейски Съюз към този момент коства приблизително 7 евро.

Най-големият вносител и консуматор на авокадо в света са Съединените щати.  В Европа потреблението се е нараснало петкратно. В други елементи на света също се употребява от ден на ден авокадо. тъй като се счита, че съдържа голям брой витамини, както и антиоксиданти, магнезий, калий, фибри, здравословни мазнини и други

А цената му пораства съразмерно на търсенето. За страдание авокадото може да е потребно за човешкия организъм, само че е нездравословно за екологията на планетата.

Със сигурност има още доста артикули, чиито цени са се повишили през последните 2-5 години. И сигурно това няма да е краят. На растежа на цените. На инфлацията. И на битката за пари, пазари и за природата - въпреки това.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР