Планиране на силите на НАТО: Преосмисляне на отбранителната индустриална база
Войната в Украйна има доста уроци за НАТО, само че един от основните уроци е нуждата от преосмисляне на връзката сред планирането на силите и отбранителната индустриална база. Някои от тези уроци затвърждават уроците от минали национални изследвания, изследвания на НАТО и Европейски Съюз. Някои илюстрират нуждата от разбиране на нов метод към оформянето на индустриалната база на страните от НАТО и техните стратегически сътрудници, а други са свързани с нуждата да се огледа оттатък защитата и да се прегледат националните и груповите трендове от позиция на огромна тактика, написа за CSIS Антъни Х. Кордесман, почетен ръководител по тактика в Центъра за стратегически и интернационалните проучвания във Вашингтон, окръг Колумбия.
Подсилване на минали предизвестия и уроци
Познатите уроци ускоряват предизвестията на доста минали изследвания и демонстрират постоянното повишаване на неотложността от преустановяване на спада в качествата и нуждата от обвързване на националните индустриални бази и планирането на силите дружно в някакъв интегриран метод за преформатиране на силите на НАТО. Войната към този момент сподели прекомерно ясно, че следните минали предизвестия и уроци са станали по-спешни и че всеки опит за прекрояване и модернизиране на НАТО би трябвало да вземе поради тези предизвестия и уроци:
Отбранителната индустриална база на НАТО е надълбоко разграничена по страни и има прекалено много разнообразни оръжейни системи; боеприпаси; C4I/системи за ръководство на битка; и разнообразни потребности за доставки, поддръжка и бойни отчети.
Тези разделения и разлики лишават НАТО от огромни евентуални икономии от мащаба и основават огромни проблеми в оперативната съгласуемост и ефикасните старания за рационализация на целия съюз.
Много елементи от разнообразните национални системи на НАТО за създаване и произвеждане на оръжия имат доста стеснен потенциал за изстрелване. Може да отнеме години на дадени страни да възстановят запасите от съвременни и сериозни оръжия даже след относително лимитирани разноски за съоръжение и муниции във войни като спора в Украйна.
Основните благоприятни условия за развиване и произвеждане са съсредоточени в относително малко страни, чиито съществени компании са претърпели непрекъснат развой на консолидация, който лимитира както опциите за развиване, по този начин и индустриалните благоприятни условия.
Много страни поддържат огромни ресурси от остарели и нискокачествени оръжия, муниции и поддържащи системи. Значителен брой от тези системи нямат поддържаща промишлена база и не могат да бъдат сменени, доставени или поддържани в лицето на бойни загуби и напрежението от поддържането на дейни военни интервенции. В някои случаи такива системи може да имат някаква маргинална стойност в лимитирани войни, само че в прекалено много случаи употребяваните оръжия и технологии са остарели до точката, в която са основали еквивалента на военно бунище.
Въпреки годините на изследвания и предизвестия, е реализиран дребен или никакъв прогрес в оправянето с тези проблеми в множеството страни с огромни отбранителни промишлености и старания за развиване, както и възходящото многообразие сред националните ресурси от оръжия и индустриалните благоприятни условия, което се дължи на измененията на национално равнище - посредством вливането на някогашните страни от Варшавския контракт - утежни нещата на национално равнище.
Създаване на нови предизвестия и цели за възстановяване на силите
Войната е с релативно стеснен мащаб и до момента е включвала единствено лимитирано потребление на нови оръжия, технологии и тактики. В общи линии, това е относително постепенно разрастваща се сухопътна война на безсилие. Въпреки това сподели, че НАТО също е изправен пред нови условия във връзка с тактиката и технологиите. Войната в Украйна акцентира съществени проблеми, които надалеч надвишават актуалните равнища на ангажираност на НАТО:
Украинските сили не биха могли да оцелеят даже в началния интервал на борба без необятна поддръжка от други страни - като огромна част от спора бе завършен от оръжия и технологии, доста по-напреднали от тези, притежавани от Украйна при започване на спора. Вместо това украинските сили бяха в положение да се бият, като се възползваха от индустриалната база на алианса на НАТО, желанието за прекачване на съвременни оръжия и способността за бързо разполагане на нови оръжейни системи, които украинските сили можеха бързо да се научат да поддържат и оперират.
Индустриалната база на НАТО, оръжейните ресурси, боеприпасите и доставките не могат да бъдат лимитирани до поддръжката на национални интервенции против интервенции на целия алианс. Нуждата от поддръжка на военните интервенции в границите на целия съюз ще бъде още по-важна, когато взе участие страна-членка, а не стратегически сътрудник. Логистиката може да бъде национална отговорност единствено до точката, в която се намесва военната действителност - интервенция, която може да се наложи преди да се реализира каквато и да е форма на деен спор.
Въпреки че войната в Украйна е лимитирана и относително елементарна по стандартите на изчерпателен спор на НАТО в целия спектакъл, тя въпреки всичко сподели, че нововъзникващи и пробивни технологии (EDT) като дронове, точно управляема артилерия и ракети, противовъздушна и противокорабни ракети, както и новите системи за разузнаване и ориентиране могат коренно да трансформират моделите на спор и от двете страни. НАТО и неговите страни-членки би трябвало да се стремят да употребяват изцяло EDT на всяко равнище. Всяко изпитание за възстановяване на отбранителната индустриална база на НАТО би трябвало да се концентрира върху оформянето на бъдещето, а не върху опитите за коригиране на предишното.
Съвсем настрани от моделите на бойни дейности досега, войната в Украйна сподели прекомерно ясно, че в този момент НАТО е евентуално да се изправи пред средносрочна до дълготрайна опасност от огромни борби с Русия, както и от разрастващи се закани от тероризма и Китай. Индустриалната база на НАТО ще би трябвало да отговори на всички основни цели, изложени в Стратегическата идея на НАТО 2022.
Те включват основаване на прогрес във въздушната и противоракетната защита, космоса, кибервойната и модернизацията на морската мощност, с цел да се оправят с цялостния набор от огромни закани и да основат набор от отбрани и ударни системи, които могат да възпират и пазят против разрастващите се стандартни оръжия с огромен обхват и системи за нуклеарни удари, както и другите съществени нови цели, обрисувани в стратегическата идея.
Прегледът на некласифицираните данни за проектите на силите на НАТО в страните във военния баланс на Международния институт за стратегически проучвания (IISS) и отчетите за страните на IHS Janes ясно демонстрират, че доста от отбранителните индустриални бази, структурите на силите и оперативната съгласуемост на страните от НАТО са несъмнено ще останат през идващото десетилетие, даже в лицето на най-добре проведените старания на НАТО за възстановяване на силите. Минали неуспехи и евентуално бъдещи запаси на процедура подсигуряват това. В същото време няма огромна възможност страните от НАТО - и стратегическите сътрудници на НАТО - да се съгласят да стандартизират изцяло структурите на силите си и проектите си.
Много страни от НАТО - като Обединеното кралство и Съединени американски щати - се стремят да основат нови качества посредством това, което Съединени американски щати назовават съвместни интервенции във всички области (JADO). Това ще включва основаването на нови системи за ръководство на борби, разузнаване, датчици, връзки и компютърни системи, употребяващи изкуствен интелект, които биха могли да свържат необятен набор от разнообразни системи дружно в съвсем действително време, да пресичат военни услуги, да интегрират функционалности за цялата защита и в идеалния случай трансформират потребителя към нови варианти и предизвестяват за нововъзникващи проблеми. Това евентуално би могло коренно да понижи проблемите в оперативната съгласуемост сред страните и в границите на техните сили, употребявайки програмен продукт, усъвършенствани връзки и AI, с цел да се понижи нуждата от произвеждане на оръжейни платформи и различен боен хардуер.
Русия не съумя да разположи най-модерните си оръжия по способи, които бързо побеждава Украйна, само че тя остава главен съперник във всеки аспект на военното развиване, технология и тактичност. Към днешна дата НАТО, Европейски Съюз и страните членки са склонни да се концентрират върху въпросите на индустриалната база, без да вършат подробни чисти оценки на военните технологии на страните членки на НАТО и Русия, целите на производството на оръжия на всяка страна, като се имат поради аспектите на оръжейните технологии и военното произвеждане, както и промишлен и STEM потенциал.
Във войната в Украйна унищоженото и хванато съветско съоръжение разкри зависимостта на Русия от вноса на основни задгранични технологии и съставни елементи. НАТО, Европейски Съюз и Съединени американски щати би трябвало да се възползват от тази накърнимост в съветската отбранителна промишлена база, като обезпечат западните вериги за доставки и отрежат достъпа на Русия до сериозни технологии.
Преосмисляне на отбранителната промишлена база в стратегически мащаби
И най-после, редица изследвания на НАТО, Европейски Съюз и национални страни към този момент повдигнаха въпроса, че развиването на отбранителната индустриална база не може да бъде отделено от нуждата да се изследват общите трендове в националните STEM качества и спада в общия дял на производството в доста западни страни. Този въпрос е изключително значим поради големите старания, които Китай поставя, с цел да усъвършенства цялостните си STEM качества и водещата си роля като световен производител. НАТО би трябвало да преразгледа своята отбранителна промишлена база по отношение на общите трендове в националните гражданско-военни старания - освен във връзка с свързаната с защитата промишлена активност.
Същата нужда да се огледа оттатък националните, индустриалните качества на НАТО и Европейски Съюз се отнася за чистите оценки, които включват Китай, както и за индустриалните бази и вариантите за трансфер на оръжия, засягащи Иран, Северна Корея и огромните терористични групи. Новата стратегическа идея категорично признава, че " заявените упоритости и насилствени политики на Китайската национална република провокират нашите ползи, сигурност и полезности " и признава, че НАТО би трябвало да работи с сътрудници в Индо-тихоокеанския район, както и в Близкия изток и Северна Африка.
Като се има поради непрекъснатият прогрес в напредналите военни технологии в сътрудници като Австралия, Япония и Южна Корея, НАТО в този момент би трябвало да обмисли разновидности за световно съдействие с азиатски и други стратегически модели, както и напредъка в индустриалната база на други световни закани.
Повечето предходни оценки на отбранителната промишлена база са склонни да се концентрират върху оръжия и разнообразни форми на хардуер, както и върху способността за създаване и произвеждане на съществени оръжейни платформи като бронирана техника и артилерия, самолети и кораби. И двете остават основни аспекти на индустриалната база, само че делът на индустриалната база, отдаден на производството, непрекъснато понижава от края на 50-те години на предишния век и смисъла на технологиите, които поддържат нови форми на програмен продукт, изкуствен интелект, услуги и световни връзки и търговия са се нараснали в процеса.
Един основен въпрос е степента, в която тези измествания от предходното " хардуерно " насочено определение за произвеждане направиха НАТО по-малко подвластен от обвързваните аспекти на технологията, стандартното произвеждане, вноса на съставни елементи и комерсиалните връзки с вноса на материали и подкомпоненти, употребявани при производството на военно съоръжение. В по-широк проект обаче поражда въпросът по какъв начин еволюцията и опциите на " меките " и обслужващите браншове на индустриалната база в този момент би трябвало да бъдат оценени и съпоставени и към кое трансформира - и евентуално понижава - нуждата от минали форми на " хардуерни " индустриални благоприятни условия.
В по-широк проект, фокусирането върху предходните трендове в потенциала на разнообразната отбранителна индустриална база на НАТО, нужна в предишното, съставлява същите евентуални проблеми при оценката на нужните качества, които са съществували преди Първата международна война (където отровният газ; ролята на артилерията; въздействието на картечницата, въздушното разузнаване и окопната война радикално трансформираха военните сили); преди Втората международна война (където танкове и друга бронирана техника, тактически и стратегически бомбардировки, разтрошаване на радари и кодове, война с подводници, нуклеарни оръжия, световният мащаб на войната и солидните бойни загуби трансформираха войната), а по-скоро, в спорове от Виетнам до сегашното (където галактическите, кибернетични, точно насочвани оръжия, нови системи за разузнаване и ръководство на борба, усъвършенствани качества за бездънен удар, по-висока смъртност и нови бариери пред дадени типове ескалация също са трансформирали военните нужди).
Един евентуален урок от тези трендове от Виетнам през актуалните боеве в Украйна е степента, до която доста комплицирани огромни оръжейни платформи като бронирана техника, самолети, кораби, разузнаване и хиперзвукови оръжия към момента са нужни спрямо (а) възходящата взаимозависимост от поддържащи датчици, системи за разузнаване, ориентиране и ръководство на битка; (б) потребление на разпространяването на " умни " оръжия против бронирана техника със междинен обхват, артилерия с по-голям обхват и прецизни управляеми снаряди и по-модерни ракетни системи; и/или (c) насърчаване на способността за свързване на всички национални и съюзнически системи дружно в някаква надеждна форма на JADO за целия съюз, която може бързо да промени структурата си, с цел да се оправи с разнообразни непредвидени обстановки.
В същото време разликите сред конкуренцията в развиването на отбранителната промишлена база и разрастващата се цялостна промишлена база - от основни минерали до подкомпоненти, до шифроване по целия път до приключени оръжия и AI системи, непрестанно понижават. Това също се случва в миг, когато огромните сили се конкурират в изцяло политическо и икономическо отношение и когато тази конкуренция постоянно се концентрира повече върху възпирането и политическите цели, в сравнение с върху непредвидените обстановки, включващи военни дейности.
Като част от това световно гражданско-военно състезание, нациите се разграничават внезапно в скоростта, с която пренасочват своята гражданска и военна взаимозависимост към вноса, вариращ от сериозни минерали до най-напредналите твърди съставни елементи и индустриални технологии. Същото важи и за конкуренцията във всеки аспект на качествата на STEM и в техния фокус върху доста разнообразни области на нововъзникващи и пробивни технологии. Настоящото гражданско-военно състезание сред Китай и НАТО/неговите стратегически сътрудници илюстрира какъв брой сериозен е този величествен стратегически аспект на световното състезание, само че също и степента, до която НАТО, Европа и Русия ще подобрят качествата си вследствие на въздействието на спора в Украйна.
Също по този начин е поразително, че войната в Украйна още веднъж акцентира цялостната липса на каквато и да е смислена чиста оценка на размера и успеваемостта на военните разноски, разноските и развиването на съответните им военни индустриални бази както на страните от НАТО, по този начин и на Русия - съвсем интелектуален вакуум, който важи и за чистите оценки на националните качества на НАТО във връзка с Русия и за качествата на основни страни като опасност, като Иран и Северна Корея.
НАТО не дава никакви чисти оценки. Съединени американски щати единствено постоянно рапортуват за Русия и публично не вършат нищо повече от докладване на формалните данни за военните разноски на Русия - където те съвсем несъмнено са мощно политизирани и не споделят нищо за относително действително военно произвеждане и равнища на в действителност сравними разноски и данни за закупуване. Аналитични центрове като SIPRI и IISS в действителност вършат груби опити да предположат действителните суми на съветските и китайските разноски, само че те не получават явна поддръжка от разследващите служби на страните от НАТО и не правят оценка относителните равнища на произвеждане, вътрешното ползване по отношение на продажбите на оръжия и сравнителните успеваемост на отбранителните индустриални бази.
Справяне с упражненията по доктрина на сложността
Тези три групи промени в метода, по който би трябвало да се проучва индустриалната база, съставляват голямо практическо предизвикателство за планирането на силите на НАТО - и Съединени американски щати и други страни членки. Няма надеждни данни с отворен код в доста от засегнатите области и няма ясни аналитични способи, които се пробват да сравнят другите фактори дружно.
Има задоволително количествени оценки, систематизирания на данни, графики и карти, които предизвестяват какъв брой съществени са проблемите. В същото време те също по този начин предизвестяват, че опитът да се свържат дружно в някакъв индивидуален разбор или модел, би трябвало да включва упражнение по доктрина на сложността, където просто има прекалено много променливи и незнайни, с цел да се направи освен това от неоптимизиране и слагане на евентуални политики и проекти в подтекст.
Субоптимизацията обаче е надалеч по-добра от нищо, което е чистият резултат от доста досегашни старания на НАТО, Съединени американски щати и страни сътрудници. Също по този начин постоянно е доста по-лесно да се предскажат краткосрочни трендове, в сравнение с да се гледа в десетилетие или повече, а непрекъснато обновените старания за обмисляне и разбор съвсем несъмнено могат да обезпечат основни цели и предизвестия за планирането на силите - изключително когато са подкрепени даже от частични чисти оценки на настоящите трендове и благоприятни условия, които се концентрират върху даден проблем или набор от въпроси.
Цената да не извършите това също би трябвало да е явна. Страните от НАТО подходиха към двете международни войни с фундаментално неправилни подходи към оформянето на своите военно-промишлени бази. Всяка по-малка война от този момент още веднъж демонстрира какъв брой мъчно е да се плануват потребностите на военната индустрия в действителна среда и е очевидец на трагични промени в салдото на националните качества за конкуренция. Ако НАТО желае да реагира даже на лимитирани провокации като войната в Украйна, би трябвало доста да усъвършенства своята оценка и обмисляне на своите национални индустриални бази. Ако желае да се конкурира с Китай и Русия, която реагира на уроците от войната в Украйна, НАТО би трябвало да направи това в световен подтекст.
Подсилване на минали предизвестия и уроци
Познатите уроци ускоряват предизвестията на доста минали изследвания и демонстрират постоянното повишаване на неотложността от преустановяване на спада в качествата и нуждата от обвързване на националните индустриални бази и планирането на силите дружно в някакъв интегриран метод за преформатиране на силите на НАТО. Войната към този момент сподели прекомерно ясно, че следните минали предизвестия и уроци са станали по-спешни и че всеки опит за прекрояване и модернизиране на НАТО би трябвало да вземе поради тези предизвестия и уроци:
Отбранителната индустриална база на НАТО е надълбоко разграничена по страни и има прекалено много разнообразни оръжейни системи; боеприпаси; C4I/системи за ръководство на битка; и разнообразни потребности за доставки, поддръжка и бойни отчети.
Тези разделения и разлики лишават НАТО от огромни евентуални икономии от мащаба и основават огромни проблеми в оперативната съгласуемост и ефикасните старания за рационализация на целия съюз.
Много елементи от разнообразните национални системи на НАТО за създаване и произвеждане на оръжия имат доста стеснен потенциал за изстрелване. Може да отнеме години на дадени страни да възстановят запасите от съвременни и сериозни оръжия даже след относително лимитирани разноски за съоръжение и муниции във войни като спора в Украйна.
Основните благоприятни условия за развиване и произвеждане са съсредоточени в относително малко страни, чиито съществени компании са претърпели непрекъснат развой на консолидация, който лимитира както опциите за развиване, по този начин и индустриалните благоприятни условия.
Много страни поддържат огромни ресурси от остарели и нискокачествени оръжия, муниции и поддържащи системи. Значителен брой от тези системи нямат поддържаща промишлена база и не могат да бъдат сменени, доставени или поддържани в лицето на бойни загуби и напрежението от поддържането на дейни военни интервенции. В някои случаи такива системи може да имат някаква маргинална стойност в лимитирани войни, само че в прекалено много случаи употребяваните оръжия и технологии са остарели до точката, в която са основали еквивалента на военно бунище.
Въпреки годините на изследвания и предизвестия, е реализиран дребен или никакъв прогрес в оправянето с тези проблеми в множеството страни с огромни отбранителни промишлености и старания за развиване, както и възходящото многообразие сред националните ресурси от оръжия и индустриалните благоприятни условия, което се дължи на измененията на национално равнище - посредством вливането на някогашните страни от Варшавския контракт - утежни нещата на национално равнище.
Създаване на нови предизвестия и цели за възстановяване на силите
Войната е с релативно стеснен мащаб и до момента е включвала единствено лимитирано потребление на нови оръжия, технологии и тактики. В общи линии, това е относително постепенно разрастваща се сухопътна война на безсилие. Въпреки това сподели, че НАТО също е изправен пред нови условия във връзка с тактиката и технологиите. Войната в Украйна акцентира съществени проблеми, които надалеч надвишават актуалните равнища на ангажираност на НАТО:
Украинските сили не биха могли да оцелеят даже в началния интервал на борба без необятна поддръжка от други страни - като огромна част от спора бе завършен от оръжия и технологии, доста по-напреднали от тези, притежавани от Украйна при започване на спора. Вместо това украинските сили бяха в положение да се бият, като се възползваха от индустриалната база на алианса на НАТО, желанието за прекачване на съвременни оръжия и способността за бързо разполагане на нови оръжейни системи, които украинските сили можеха бързо да се научат да поддържат и оперират.
Индустриалната база на НАТО, оръжейните ресурси, боеприпасите и доставките не могат да бъдат лимитирани до поддръжката на национални интервенции против интервенции на целия алианс. Нуждата от поддръжка на военните интервенции в границите на целия съюз ще бъде още по-важна, когато взе участие страна-членка, а не стратегически сътрудник. Логистиката може да бъде национална отговорност единствено до точката, в която се намесва военната действителност - интервенция, която може да се наложи преди да се реализира каквато и да е форма на деен спор.
Въпреки че войната в Украйна е лимитирана и относително елементарна по стандартите на изчерпателен спор на НАТО в целия спектакъл, тя въпреки всичко сподели, че нововъзникващи и пробивни технологии (EDT) като дронове, точно управляема артилерия и ракети, противовъздушна и противокорабни ракети, както и новите системи за разузнаване и ориентиране могат коренно да трансформират моделите на спор и от двете страни. НАТО и неговите страни-членки би трябвало да се стремят да употребяват изцяло EDT на всяко равнище. Всяко изпитание за възстановяване на отбранителната индустриална база на НАТО би трябвало да се концентрира върху оформянето на бъдещето, а не върху опитите за коригиране на предишното.
Съвсем настрани от моделите на бойни дейности досега, войната в Украйна сподели прекомерно ясно, че в този момент НАТО е евентуално да се изправи пред средносрочна до дълготрайна опасност от огромни борби с Русия, както и от разрастващи се закани от тероризма и Китай. Индустриалната база на НАТО ще би трябвало да отговори на всички основни цели, изложени в Стратегическата идея на НАТО 2022.
Те включват основаване на прогрес във въздушната и противоракетната защита, космоса, кибервойната и модернизацията на морската мощност, с цел да се оправят с цялостния набор от огромни закани и да основат набор от отбрани и ударни системи, които могат да възпират и пазят против разрастващите се стандартни оръжия с огромен обхват и системи за нуклеарни удари, както и другите съществени нови цели, обрисувани в стратегическата идея.
Прегледът на некласифицираните данни за проектите на силите на НАТО в страните във военния баланс на Международния институт за стратегически проучвания (IISS) и отчетите за страните на IHS Janes ясно демонстрират, че доста от отбранителните индустриални бази, структурите на силите и оперативната съгласуемост на страните от НАТО са несъмнено ще останат през идващото десетилетие, даже в лицето на най-добре проведените старания на НАТО за възстановяване на силите. Минали неуспехи и евентуално бъдещи запаси на процедура подсигуряват това. В същото време няма огромна възможност страните от НАТО - и стратегическите сътрудници на НАТО - да се съгласят да стандартизират изцяло структурите на силите си и проектите си.
Много страни от НАТО - като Обединеното кралство и Съединени американски щати - се стремят да основат нови качества посредством това, което Съединени американски щати назовават съвместни интервенции във всички области (JADO). Това ще включва основаването на нови системи за ръководство на борби, разузнаване, датчици, връзки и компютърни системи, употребяващи изкуствен интелект, които биха могли да свържат необятен набор от разнообразни системи дружно в съвсем действително време, да пресичат военни услуги, да интегрират функционалности за цялата защита и в идеалния случай трансформират потребителя към нови варианти и предизвестяват за нововъзникващи проблеми. Това евентуално би могло коренно да понижи проблемите в оперативната съгласуемост сред страните и в границите на техните сили, употребявайки програмен продукт, усъвършенствани връзки и AI, с цел да се понижи нуждата от произвеждане на оръжейни платформи и различен боен хардуер.
Русия не съумя да разположи най-модерните си оръжия по способи, които бързо побеждава Украйна, само че тя остава главен съперник във всеки аспект на военното развиване, технология и тактичност. Към днешна дата НАТО, Европейски Съюз и страните членки са склонни да се концентрират върху въпросите на индустриалната база, без да вършат подробни чисти оценки на военните технологии на страните членки на НАТО и Русия, целите на производството на оръжия на всяка страна, като се имат поради аспектите на оръжейните технологии и военното произвеждане, както и промишлен и STEM потенциал.
Във войната в Украйна унищоженото и хванато съветско съоръжение разкри зависимостта на Русия от вноса на основни задгранични технологии и съставни елементи. НАТО, Европейски Съюз и Съединени американски щати би трябвало да се възползват от тази накърнимост в съветската отбранителна промишлена база, като обезпечат западните вериги за доставки и отрежат достъпа на Русия до сериозни технологии.
Преосмисляне на отбранителната промишлена база в стратегически мащаби
И най-после, редица изследвания на НАТО, Европейски Съюз и национални страни към този момент повдигнаха въпроса, че развиването на отбранителната индустриална база не може да бъде отделено от нуждата да се изследват общите трендове в националните STEM качества и спада в общия дял на производството в доста западни страни. Този въпрос е изключително значим поради големите старания, които Китай поставя, с цел да усъвършенства цялостните си STEM качества и водещата си роля като световен производител. НАТО би трябвало да преразгледа своята отбранителна промишлена база по отношение на общите трендове в националните гражданско-военни старания - освен във връзка с свързаната с защитата промишлена активност.
Същата нужда да се огледа оттатък националните, индустриалните качества на НАТО и Европейски Съюз се отнася за чистите оценки, които включват Китай, както и за индустриалните бази и вариантите за трансфер на оръжия, засягащи Иран, Северна Корея и огромните терористични групи. Новата стратегическа идея категорично признава, че " заявените упоритости и насилствени политики на Китайската национална република провокират нашите ползи, сигурност и полезности " и признава, че НАТО би трябвало да работи с сътрудници в Индо-тихоокеанския район, както и в Близкия изток и Северна Африка.
Като се има поради непрекъснатият прогрес в напредналите военни технологии в сътрудници като Австралия, Япония и Южна Корея, НАТО в този момент би трябвало да обмисли разновидности за световно съдействие с азиатски и други стратегически модели, както и напредъка в индустриалната база на други световни закани.
Повечето предходни оценки на отбранителната промишлена база са склонни да се концентрират върху оръжия и разнообразни форми на хардуер, както и върху способността за създаване и произвеждане на съществени оръжейни платформи като бронирана техника и артилерия, самолети и кораби. И двете остават основни аспекти на индустриалната база, само че делът на индустриалната база, отдаден на производството, непрекъснато понижава от края на 50-те години на предишния век и смисъла на технологиите, които поддържат нови форми на програмен продукт, изкуствен интелект, услуги и световни връзки и търговия са се нараснали в процеса.
Един основен въпрос е степента, в която тези измествания от предходното " хардуерно " насочено определение за произвеждане направиха НАТО по-малко подвластен от обвързваните аспекти на технологията, стандартното произвеждане, вноса на съставни елементи и комерсиалните връзки с вноса на материали и подкомпоненти, употребявани при производството на военно съоръжение. В по-широк проект обаче поражда въпросът по какъв начин еволюцията и опциите на " меките " и обслужващите браншове на индустриалната база в този момент би трябвало да бъдат оценени и съпоставени и към кое трансформира - и евентуално понижава - нуждата от минали форми на " хардуерни " индустриални благоприятни условия.
В по-широк проект, фокусирането върху предходните трендове в потенциала на разнообразната отбранителна индустриална база на НАТО, нужна в предишното, съставлява същите евентуални проблеми при оценката на нужните качества, които са съществували преди Първата международна война (където отровният газ; ролята на артилерията; въздействието на картечницата, въздушното разузнаване и окопната война радикално трансформираха военните сили); преди Втората международна война (където танкове и друга бронирана техника, тактически и стратегически бомбардировки, разтрошаване на радари и кодове, война с подводници, нуклеарни оръжия, световният мащаб на войната и солидните бойни загуби трансформираха войната), а по-скоро, в спорове от Виетнам до сегашното (където галактическите, кибернетични, точно насочвани оръжия, нови системи за разузнаване и ръководство на борба, усъвършенствани качества за бездънен удар, по-висока смъртност и нови бариери пред дадени типове ескалация също са трансформирали военните нужди).
Един евентуален урок от тези трендове от Виетнам през актуалните боеве в Украйна е степента, до която доста комплицирани огромни оръжейни платформи като бронирана техника, самолети, кораби, разузнаване и хиперзвукови оръжия към момента са нужни спрямо (а) възходящата взаимозависимост от поддържащи датчици, системи за разузнаване, ориентиране и ръководство на битка; (б) потребление на разпространяването на " умни " оръжия против бронирана техника със междинен обхват, артилерия с по-голям обхват и прецизни управляеми снаряди и по-модерни ракетни системи; и/или (c) насърчаване на способността за свързване на всички национални и съюзнически системи дружно в някаква надеждна форма на JADO за целия съюз, която може бързо да промени структурата си, с цел да се оправи с разнообразни непредвидени обстановки.
В същото време разликите сред конкуренцията в развиването на отбранителната промишлена база и разрастващата се цялостна промишлена база - от основни минерали до подкомпоненти, до шифроване по целия път до приключени оръжия и AI системи, непрестанно понижават. Това също се случва в миг, когато огромните сили се конкурират в изцяло политическо и икономическо отношение и когато тази конкуренция постоянно се концентрира повече върху възпирането и политическите цели, в сравнение с върху непредвидените обстановки, включващи военни дейности.
Като част от това световно гражданско-военно състезание, нациите се разграничават внезапно в скоростта, с която пренасочват своята гражданска и военна взаимозависимост към вноса, вариращ от сериозни минерали до най-напредналите твърди съставни елементи и индустриални технологии. Същото важи и за конкуренцията във всеки аспект на качествата на STEM и в техния фокус върху доста разнообразни области на нововъзникващи и пробивни технологии. Настоящото гражданско-военно състезание сред Китай и НАТО/неговите стратегически сътрудници илюстрира какъв брой сериозен е този величествен стратегически аспект на световното състезание, само че също и степента, до която НАТО, Европа и Русия ще подобрят качествата си вследствие на въздействието на спора в Украйна.
Също по този начин е поразително, че войната в Украйна още веднъж акцентира цялостната липса на каквато и да е смислена чиста оценка на размера и успеваемостта на военните разноски, разноските и развиването на съответните им военни индустриални бази както на страните от НАТО, по този начин и на Русия - съвсем интелектуален вакуум, който важи и за чистите оценки на националните качества на НАТО във връзка с Русия и за качествата на основни страни като опасност, като Иран и Северна Корея.
НАТО не дава никакви чисти оценки. Съединени американски щати единствено постоянно рапортуват за Русия и публично не вършат нищо повече от докладване на формалните данни за военните разноски на Русия - където те съвсем несъмнено са мощно политизирани и не споделят нищо за относително действително военно произвеждане и равнища на в действителност сравними разноски и данни за закупуване. Аналитични центрове като SIPRI и IISS в действителност вършат груби опити да предположат действителните суми на съветските и китайските разноски, само че те не получават явна поддръжка от разследващите служби на страните от НАТО и не правят оценка относителните равнища на произвеждане, вътрешното ползване по отношение на продажбите на оръжия и сравнителните успеваемост на отбранителните индустриални бази.
Справяне с упражненията по доктрина на сложността
Тези три групи промени в метода, по който би трябвало да се проучва индустриалната база, съставляват голямо практическо предизвикателство за планирането на силите на НАТО - и Съединени американски щати и други страни членки. Няма надеждни данни с отворен код в доста от засегнатите области и няма ясни аналитични способи, които се пробват да сравнят другите фактори дружно.
Има задоволително количествени оценки, систематизирания на данни, графики и карти, които предизвестяват какъв брой съществени са проблемите. В същото време те също по този начин предизвестяват, че опитът да се свържат дружно в някакъв индивидуален разбор или модел, би трябвало да включва упражнение по доктрина на сложността, където просто има прекалено много променливи и незнайни, с цел да се направи освен това от неоптимизиране и слагане на евентуални политики и проекти в подтекст.
Субоптимизацията обаче е надалеч по-добра от нищо, което е чистият резултат от доста досегашни старания на НАТО, Съединени американски щати и страни сътрудници. Също по този начин постоянно е доста по-лесно да се предскажат краткосрочни трендове, в сравнение с да се гледа в десетилетие или повече, а непрекъснато обновените старания за обмисляне и разбор съвсем несъмнено могат да обезпечат основни цели и предизвестия за планирането на силите - изключително когато са подкрепени даже от частични чисти оценки на настоящите трендове и благоприятни условия, които се концентрират върху даден проблем или набор от въпроси.
Цената да не извършите това също би трябвало да е явна. Страните от НАТО подходиха към двете международни войни с фундаментално неправилни подходи към оформянето на своите военно-промишлени бази. Всяка по-малка война от този момент още веднъж демонстрира какъв брой мъчно е да се плануват потребностите на военната индустрия в действителна среда и е очевидец на трагични промени в салдото на националните качества за конкуренция. Ако НАТО желае да реагира даже на лимитирани провокации като войната в Украйна, би трябвало доста да усъвършенства своята оценка и обмисляне на своите национални индустриални бази. Ако желае да се конкурира с Китай и Русия, която реагира на уроците от войната в Украйна, НАТО би трябвало да направи това в световен подтекст.
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ